Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama baner reklamowy
Reklama

Gm. Wojsławice. Wystawa opowiedziała mieszkańcom o ich historii [ZDJĘCIA]

W miniony piątek, 24 lutego, miał miejsce wernisaż pod nazwą "Historie rodzinne. Ziemia Wojsławicka w opowieściach dawnych i obecnych mieszkańców". Zdaniem organizatorów - pracowników Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Wojsławicach oraz członków Stowarzyszenia Panorama Kultur - wystawę tę należy rozumieć jako swoisty "wehikuł czasu", który zabiera do świata zachowanego w relacjach zwykłych ludzi, mieszkańców ziemi wojsławickiej.
Gm. Wojsławice. Wystawa opowiedziała mieszkańcom o ich historii [ZDJĘCIA]

Autor: Gminne Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Wojsławicach

Zupełnie nieoczekiwanie przesłanie całej instalacji okazało się być wieloznaczne i wielowymiarowe. Dokładnie w piątek minęła bowiem 1. niechlubna rocznica brutalnej napaści Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Bohaterowie wystawy, pokolenia, które zamieszkiwały gminę Wojsławice od dziesięcioleci, z tragedią wojny i jej konsekwencjami musieli mierzyć się wielokrotnie. Ale to oczywiście nie jedyny temat wystawy. Jej przedmiot stanowią również tematy "z  życia wzięte", ale niezwyczajne. Tradycyjna obrzędowość, kultura oraz coś, co stanowi niewątpliwie o bogactwie kulturowym przedwojennych Wojsławic, czyli ich wielokulturowość. 

Wydarzenie to jeden z efektów projektu Development of a local social archive and exhibition: diverse memories of the Second World War and its consequences in the municipality of Wojslawice, Poland [Uruchomienie lokalnego archiwum społecznego i wystawy. Różnorodne wspomnienia o II wojnie światowej i jej konsekwencjach w gminie Wojsławice, Polska], dofinansowanego ze środków EVZ Stiftung w ramach programu Local.History, realizowanego przez Stowarzyszenie Panorama Kultur we współpracy z Gminnym Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Wojsławicach.

- Wystawa to opowieść o losach polskich, ukraińskich i żydowskich rodzin mieszkających na terenie gminy Wojsławice dawniej i obecnie” – mówi Emil Majuk, prezes Stowarzyszenia Panorama Kultur i autor scenariusza wystawy. – Z tej opowieści wyłania się obraz wielokulturowego miasteczka naznaczonego trudną historią, codzienną pracą i prawdziwymi emocjami jego mieszkańców - dodaje.

Różne narodowości i wyznania – te same emocje i uczucia. To wszystko wspólna historia Wojsławic, którą starali się przedstawić organizatorzy, prezentując fragmenty relacji historii mówionych dawnych i obecnych mieszkańców gminy. Wywiady ze świadkami historii przeprowadzała m.in. Elżbieta Rojek, która podkreśliła: „Nie jestem z Wojsławic, ale dzięki rozmowom z państwem czuję, jakbym już była stąd. Bardzo za to dziękuję”.

Przekaz wystawy wybrzmiał szczególnie silnie. 

- Strach i odwaga, doświadczenia związane z utratą bliskich, a także tęsknota za rodziną i domem – te emocje przemawiają dziś wyjątkowo mocno ze względu na to, że wernisaż odbywa się w pierwszą rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę – mówiła Paulina Kowalczyk ze Stowarzyszenia Panorama Kultur.

Za podjęcie tej ciekawej inicjatywy dziękowali Dorota Borys – dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Wojsławicach orz wójt gminy Wojsławice Henryk Gołębiowski.

- Szczególnie dziękuję tym, bez których ta wystawa by nie powstała – osobom, które zgodziły się podzielić swoimi wspomnieniami, mieszkańcom Wojsławic – podkreśliła Dorota Borys.

- Ta inicjatywa jest wyjątkowo cenna i bardzo za nią dziękuję. Pokazuje, jak ważna jest praca na rzecz małych ojczyzn. Gratuluję organizatorom i liczę na kontynuację tych działań – podsumował wójt Gołębiowski.

Wystawa jest dostępna do zwiedzania w Izbie Tradycji Ziemi Wojsławickiej (budynek dawnej synagogi w Wojsławicach, Rynek 20A) do ostatniego dnia kwietnia 2023 roku. Wstęp bezpłatny. 

Zapraszamy do fotorelacji z wernisażu. 

Czytaj także:



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Reklama
Reklama
Reklama