Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama reklama Iwona Szłapak

Gromił Rosjan, podbił Kreml, doczekał się pomnika w kraju [ZDJĘCIA]

Po wielu latach starań w Żółkiewce powstał pomnik hetmana Stanisława Żółkiewskiego. W miniony piątek (18 listopada) został uroczyście odsłonięty pierwszy w kraju tak okazały monument poświęcony tej postaci.
Gromił Rosjan, podbił Kreml, doczekał się pomnika w kraju [ZDJĘCIA]

Źródło: Urząd Gminy Żółkiewka

- Od pierwszej inicjatywy w 2011 roku do finalizacji było wiele perturbacji. Przede wszystkim z powodu wyboru godnego miejsca i konieczności pozyskania odpowiednich funduszy. W międzyczasie wybuchła pandemia koronawirusa i wzrosła inflacja. Nasze przedsięwzięcie przez to opóźniło się, a koszty okazały się dużo większe, niż początkowo zakładaliśmy. Cieszę się, że wszystkie problemy zostały już pokonane i możemy podziwić efekt naszych wieloletnich starań - mówi Andrzej Wac-Włodarczyk, przewodniczący społecznego komitetu budowy pomnika.

Monument wraz zagospodarowaniem terenu kosztował około pół miliona złotych. Było to możliwe głównie dzięki dotacji wysokości 384 tys. zł, którą komitetowi we współpracy z gminą Żółkiewka udało się pozyskać z Ministerstwa Obrony Narodowej. Wsparcia udzielił również lokalny samorząd, a także różne firmy i instytucje. Społeczny komitet gromadził też środki poprzez zbiórkę internetową i sprzedaż cegiełek. Dzięki temu postać hetmana na koniu można podziwiać w miejscu nieodłącznie związanym z jego rodem.

Stanisław Żółkiewski (1547-1620) zapisał się złotymi zgłoskami w historii kraju. W lipcu 1610 roku odniósł spektakularne zwycięstwo w bitwie pod Kłuszynem nad wielokrotnie liczniejszą armią rosyjską. Następnie na dwa lata zajął Moskwę. Wziął też do niewoli zdetronizowanego cara Wasyla Szujskiego i jego dwóch braci. Rok później zmusił ich do złożenia Zygmuntowi III Wazie hołdu. Jan Matejko namalował na ten temat słynny obraz "Carowie Szujscy na Sejmie Warszawskim”.

- Do tej pory Stanisław Żółkiewski nie był wystarczająco godnie upamiętniony we własnym kraju. Popiersie w krakowskim Parku Jordana oraz pomnik pod mołdawską Cecory, w okolicach której hetman zginął podczas bitwy, to zdecydowanie za mało, jak na tak wybitnego Polaka - dodaje.

Czytaj także:

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamafive kursy wakacyjne
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Autor komentarza: JoAnnaTreść komentarza: A co twój rebe Kaczyński i rebe Banaszak zrobili dla Chełma poza chęcia postawienia tu kolejnej spalarni śmieci tym razem NIEMIECKICH odpadów medycznych? Jakbyś nie zauważył to tam gdzie najwięcej takich jak ty tam też i największa bieda w tym kraju. W Gdańsku, Poznaniu czy Wrocławiu nie płaczą, że bieda ale tam głosują na PO.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 23:03Źródło komentarza: Powiat chełmski. Ukraińcy budują, ale o zdanie pytają nasAutor komentarza: LoloTreść komentarza: Donos jak za komuny.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 12:42Źródło komentarza: Gm. Leśniowice. Pierwsze „drogowe koty” poszły za płotyAutor komentarza: AjkTreść komentarza: Mogą mieć Niemcy, mogą mieć Ukraińcy, a POlicyjna i KOlaborancyjna junta rebe Tuska będzie latała i jeździła z Berlina a za energię płaciła Niemcom i Ukraińcom. Hołota marszałków od strzelania do górników, łapówkarze, złodziejska kasta sprzedająca polski majątek, pociotki bolszewickiej elity Aborygenów próbuje wywłaszczyć polskie rolnictwo na rzecz EUrokołchozu, pozostałych wywłaszczyć dyrektywą budynkową. A rebe Tusk ma się dobrze i cała jego gmina .Data dodania komentarza: 17.05.2024, 10:58Źródło komentarza: Powiat chełmski. Ukraińcy budują, ale o zdanie pytają nasAutor komentarza: FlorentynaTreść komentarza: Nie musisz rozumieć, ważne że masz płacić.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 08:48Źródło komentarza: Podatek od psów już jest. Teraz ich właścicieli czeka kolejny obowiązek. Sprawdź jakiAutor komentarza: mieszkańcyTreść komentarza: Co, bawimy się w donosik?Data dodania komentarza: 17.05.2024, 08:46Źródło komentarza: Gm. Leśniowice. Pierwsze „drogowe koty” poszły za płoty
Reklama
Reklama
Reklama