Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama emisje gratis
Reklama

Stało się: jedna ładowarka do wszystkich urządzeń. Co zrobi Apple?

Parlament Europejski zdecydował, że urządzenia elektroniczne będą ładowane za pomocą jednego modelu ładowarek. Zmiany już za 2 lata.
Stało się: jedna ładowarka do wszystkich urządzeń. Co zrobi Apple?

Autor: iStock

– Jesteśmy zaniepokojeni tym, że regulacje nakazujące stosowanie jednego rodzaju łącza negatywnie wpłyną na innowacyjność, zamiast ją pobudzać, co w efekcie zaszkodzi konsumentom w Europie i na całym świecie – tak gigant Apple już rok temu krytykował plany Parlamentu Europejskiego. I narzekał, że 2 lata na wprowadzenie zmian dla producentów sprzętu to za mało.

A chodzi o ważną sprawę, czyli jedną ładowarkę do telefonów, tabletów, aparatów fotograficznych, słuchawek bezprzewodowych i wielu innych urządzeń. Dziś wszystkie one mają wejścia USB, dzięki którym można je ładować, ale są to wejścia różnego typu. To nie tylko problem dla użytkowników, ale też środowiska. Z jednej strony często trzeba mieć kilka ładowarek w domu, bo każda pasuje do innego sprzętu. Z drugiej – zgodnie z szacunkami – rocznie na śmietnikach krajów UE ląduje aż 11 tys. ton ładowarek.

Czemu Apple nie chce zmian? Bo telefony tej firmy mają zupełnie inne wejścia i żadne USB do nich nie pasuje. Dzięki temu każdy użytkownik iPhone’a musi mieć konkretny sprzęt. Musi go kupić, bo nie można go zastąpić innym.

Ale lamenty giganta nie pomogły. Parlament Europejski właśnie ostatecznie zdecydował, że od jesieni 2024 r. na terenie UE będą w sprzedaży ładowarki tylko jednego typu. Wszystkie nowe urządzenia będą musiały być wyposażone w port ładowania USB typu C.

Nie oznacza to jednak, że od razu wszyscy producenci zmienią technologię, której używają. Nowe przepisy w pierwszej kolejności obejmą telefony komórkowe, tablety, e-czytniki, słuchawki i zestawy słuchawkowe, aparaty cyfrowe, przenośne konsole do gier wideo oraz przenośne głośniki. Następnie będzie to dotyczyło laptopów, a ich producenci otrzymają na wprowadzenie zmian aż 40 miesięcy.

Co w tej sytuacji ma zrobić Apple? Musi się dostosować. Po prostu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklamatelefon
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: HusarTreść komentarza: Co to ma niby być ta "Fabryka" i co produkować? Chyba beztalencia i zadufanych w sobie bufonówData dodania komentarza: 9.02.2026, 20:34Źródło komentarza: Biurowca i dworca w Chełmie nie będzie. Spór miasta z ARP zakończony fiaskiemAutor komentarza: MakaronTreść komentarza: Człowieku ! Twoje ego jest rozbuchane do poziomu Muska. Tobie się wszystko należy! Ty głosisz jedynie prawdy objawione. Jesteś już tak żenujący z tymi pretensjami do wszystkich tylko nie do siebie, że aż zęby bolą. Trochę skromności, mniej Internetu, więcej pracy dla Miasta. Inwestycja drogowa na 200 mln. Oby nie zatopiła finansów Miasta na długie lata. A ty się człowieku pchasz w coś co od samego początku nie miało prawa się spina. Megalomania z tą Fabryką wybiła w kosmos.Data dodania komentarza: 9.02.2026, 18:17Źródło komentarza: Biurowca i dworca w Chełmie nie będzie. Spór miasta z ARP zakończony fiaskiemAutor komentarza: KosmitaTreść komentarza: Przyznam, że nie rozumiem Pana Trampa. Ludziak taki z energią i stu dziesięcioma pomysłami na minutę, to powinien sam sobie takiego Nobla nadać. W odróżnieniui od tego Skandynawskiego niech się nazywa na przykład Nagroda JOBLA-TRAMPA.Data dodania komentarza: 9.02.2026, 17:21Źródło komentarza: USA zrywają kontakty z Czarzastym. Poszło o Pokojową Nagrodę NoblaAutor komentarza: KosmitaTreść komentarza: Uważam, że należy w tym miejscu wybudować ośrodek medytacji MIĘDZYGALAKTYCZNYCH, żeby KOSMICI pomieszkujący w okolicy mieli miejsce spotkań i mogli wreszcie różniaste dyrdymały dyrdymalić w dyrdymalski sposób. Niedaleko jest Lotnisko Chełm-Depułtycze Królewskie, więc jest lądowisko do parkowania bolidów międzygalaktycznych, gdy odwiedzą nas zacni goście z Galaktyki KINREPOK. Tak, to jest dobry pomysł. Zamościakom, to kapcie razem z majtami spadną, gdy takie coś w Chełmie powstanie.Data dodania komentarza: 9.02.2026, 17:16Źródło komentarza: Biurowca i dworca w Chełmie nie będzie. Spór miasta z ARP zakończony fiaskiemAutor komentarza: MateuszTreść komentarza: I tak nie widać w miasteczku tych "pompowanych milionów". Chełm się zwija na maxaData dodania komentarza: 9.02.2026, 15:50Źródło komentarza: Miliony na inwestycje i rosnące długi. Chełm liderem wydatków, Zamość ostrożny, Biała Podlaska pośrodku
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama