Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 5 października 2022 00:15
Reklama Reklama formy Pomix

"Precz z CPK!". Znów zablokowali przejście w Wólce Orłowskiej [ZDJĘCIA]

W piątek, 23 września, odbył się kolejny protest mieszkańców powiatu krasnostawskiego, zagrożonych wysiedleniami i wywłaszczeniami. Sprzeciwiają się planom budowy linii kolejowej dużych prędkości w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego, która może przechodzić przez ich domy i gospodarstwa.
"Precz z CPK!". Znów zablokowali przejście w Wólce Orłowskiej [ZDJĘCIA]

Na początku Renata Gleń z Wólki Orłowskiej odczytała swoisty manifest. W ten sposób przypomniała, dlaczego mieszkańcy Krasnegostawu oraz gmin: Krasnystaw, Izbica i Łopiennik Górny wyrażają swój sprzeciw. W dalszym ciągu domagają się konsultacji i konkretnych informacji o przebiegu linii kolejowej. W imieniu komitetu protestacyjnego zaapelowała o zaprzestanie prac, które w dobie szalejącej inflacji, galopującej drożyzny i wojny na Ukrainie są ekonomicznie nieuzasadnione.

Wspomniała również o interpelacji radnego powiatowego Leszka Janeczka. Samorządowiec domaga się od władz powiatu krasnostawskiego zorganizowania spotkania przedstawicieli CPK z mieszkańcami, a także szerokiego omówienia planowanego przebiegu linii kolejowej.

Janeczek apeluje również o wykonanie badań archeologicznych w rejonie tzw. źródełka przy ul. Lwowskiej i pobliskiego wzgórza, gdzie w przeszłości mógł znajdować się historyczny gród Szczekarzew, który przez króla Władysława Jagiełłę przemianowany został na miasto Krasnystaw. Rzekomo nawet w zwykłych kretowiskach znajdowane są tam pozostałości średniowiecznej ceramiki. Jego zdaniem ewentualne odkrycia mogą mieć sporą wartość historyczną, a jednocześnie mogłyby zablokować inwestycję.

- O ochronę środowiska w Sejmie dbają wszystkie kluby, ale tym światem rządzą jeszcze ludzie, a nie zwierzęta. Istotą problemu jest to, co właśnie ci ludzie mogą stracić. Wszelkie decyzje mieszkańcy będą mogli zaskarżać i trzeba to robić, aby walczyć o swoje. W parlamencie przeszła niekorzystna ustawa o wywłaszczeniach, wobec której byłam oczywiście przeciwna. Będzie wymagała nowelizacji, jeśli władze CPK będą chciały sprawnie przeprowadzić inwestycję - mówiła Teresa Hałas, posłanka wywodząca się z ziemi krasnostawskiej. 

Powiedziała też, że wywłaszczani ludzie powinni otrzymywać zadośćuczynienie w wysokości kilka razy większej niż wycenione nieruchomości. Zastanawiała się również, co mają zrobić ludzie, których domy są niewiele warte, a za nawet podwyższone odszkodowanie nie będą w stanie kupić kawalerki w regionie.

- Gmina Izbica przedstawiła w sumie 9 wariantów społecznych. Żaden nie został zaakceptowany. To jest dla mnie niewyobrażalne, jak można tak obojętnie przechodzić nad losem człowieka. Najpierw mówili, że tylko ludzie będą jeździć tą szybką koleją. Dzisiaj jednak nikt już nie kryje, że ta kolej ma biec do granicy z Ukrainą, a potem do Lwowa. Być może byśmy to nawet poparli, ale trzeba słuchać ludzi i samorządowców, którzy znają teren. Wiemy, jak to wszystko przeprowadzić bez większych szkód - mówił Jerzy Lewczuk, burmistrz Izbicy. 

- Miasto i gmina Izbica nie posiadają żadnych mieszkań i terenów, które można by odstąpić za złotówkę na budowę nowych domów. Dlatego niech spółka CPK wybuduje tutaj osiedla lub domki jednorodzinne. Wtedy może wielu z nas po prostu by z tego skorzystało. Zamiast tego, proponuje się jedynie wybór jednego z czterech wariantów przebiegu linii kolejowej, które są nie do przyjęcia - dodał. 

W podobnym tonie wypowiadali się jeszcze radny powiatowy Janusz Szpak, Zygmunt Karczewski z gminy Krasnystaw i mieszkanka ul. Stokowej w Krasnymstawie. Następnie uczestnicy protestu blokowali drogę krajową nr 17 w Wólce Orłowskiej. W regularnych odstępach czasu przechodzili tam przez przejście dla pieszych. 

Powiązane galerie zdjęć:

Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
FANPIS 24.09.2022 12:11
Moim skromnym zdanie tak jak ludzie nie chca to nie budowac . Zrobic tylko do Chelma i koniec . Krasnystaw zaorac - Tak samo drogi nie pasuje nie robic .

ignac 23.09.2022 20:24
zamknąć temat i nic nie budować ten region jest i niech zostanie rezerwatem -szkoda pieniędzy

KOMENTARZE
Autor komentarza: Prawda w oczy koleTreść komentarza: Czyli dostaną biedni Ukraińcy i Polskie nie Roby..... A co z wycieczkami autokoraowymi w których jadą matki z dziećmi na jeden dzień do Polski z przewodnikiem który pomaga załatwić świadczenia socjalne... I kobiety z dziećmi jadą spowrotem na Ukrainę a po kilku miesiącach wracają po raz kolejny na 1 dzień żeby manna z nieba spadała przez kolejne miesiące......Data dodania komentarza: 04.10.2022, 09:02Źródło komentarza: 500 plus nie dla każdego? Rząd nie wyklucza progów dochodowychAutor komentarza: GohaTreść komentarza: Żydzi nie byli lubiani z powodu lichwy. To wszystko.Data dodania komentarza: 03.10.2022, 16:05Źródło komentarza: Wojsławice. KLĄTWA CZY ŹLI LUDZIE? Mord rytualny, czarna ospa, dziwna zbrodnia...Autor komentarza: ignacTreść komentarza: wszyscy byli trzeżwi -niesamowiteData dodania komentarza: 02.10.2022, 19:22Źródło komentarza: Karambol w Tytusinie. Jedna ranna osoba została w szpitaluAutor komentarza: FANPISTreść komentarza: Super brawo ChKS Arka Chełm ,oby tak do konca sezonu.Data dodania komentarza: 02.10.2022, 18:00Źródło komentarza: Zwycięstwo na początek sezonu. ChKS Arka Chełm pokonała AZS OlsztynAutor komentarza: andyTreść komentarza: chodziłem do "trójki" i tam był przystanek starego typu - może nie był przezroczysty ale spełniał swoją funkcję - można było się schronić przed wiatrem stając za wiatą niekoniecznie wewnątrz a tu? wystarczy sama ławka, bo ten dach to nic nie zasłoniData dodania komentarza: 02.10.2022, 10:50Źródło komentarza: Chełm: Błędy na przystankach wytykali mieszkańcy. Radni pytali też o rozmiary
Reklama
Reklama