Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 5 października 2022 00:58
Reklama Reklama formy Pomix

Więcej pieniędzy i dłuższe urlopy. Rodziny zastępcze zyskają większe wsparcie

Będzie zakaz tworzenia nowych domów dziecka. W zamian za to znacznie większe wsparcie otrzymają rodziny zastępcze.
Więcej pieniędzy i dłuższe urlopy. Rodziny zastępcze zyskają większe wsparcie
Autor: iStock

Rząd chce zachęcić Polaków do tworzenia rodzin zastępczych dla dzieci, które z różnych powodów nie mogły pozostać z rodzicami biologicznymi. W tym celu – jak poinformowała Barbara Socha, wiceminister rodziny i polityki społecznej – zostaną wprowadzone zmiany w dwóch kluczowych kwestiach związanych z pieczą zastępczą.

Szansa dla rodzin zastępczych

Pierwszą zmianą będzie podwyższenie wynagrodzenia dla rodzin, które zdecydują się się stworzyć rodzinę zastępczą.

– Widzimy, że jest wiele powiatów w Polsce, co najmniej kilkadziesiąt, które z ogromnym sukcesem rozwijają rodziny zastępcze. To zależy oczywiście od wielu czynników, ale chcemy pomagać w tym samorządom. Wzrost wynagrodzeń to jest jedna z tych zmian – powiedziała Polskiemu Radiu Socha.

Zawodowe rodziny zastępcze i prowadzące rodzinne domy dziecka otrzymają wynagrodzenie nie mniejsze, niż 4100 złotych miesięcznie. Jeśli chodzi o rodziny zastępcze pełniące funkcję pogotowia rodzinnego, kwota minimalna wyniesie 5084 zł.

Nowelizacja ustawy o wspieraniu rodzin i pieczy zastępczej uchwalona przez Sejm zakłada również wydłużenie urlopów dla rodziców zastępczych.

Większy nacisk na asystentów rodzin i sądy rodzinne

Jak podkreśliła wiceminister Socha, bardzo ważnym elementem profilaktyki jest również rola asystentów rodziny.

– Uczestniczyłam ostatnio w zlocie asystentów rodzin, podczas którego rozmawialiśmy o kierunkach zmian, jeśli chodzi o rolę asystenta i dalszą profesjonalizację tego zawodu. Myślę, że wkrótce te zmiany przedstawimy w postaci kolejnego projektu nowelizacji tej ustawy, bo jest to obszar niesłychanie ważny – powiedziała.

– Z pewnością potrzebna jest profesjonalizacja sądów rodzinnych i wzmocnienie roli asystentów rodzin. Jest potrzeba wzajemnego zaufania między asystentem a rodziną. I tu właśnie potrzebne są zmiany legislacyjne – dodała.

Ponadto całkowicie zostanie zakazane tworzenie nowych domów dziecka, za to warunki tworzenia rodzin zastępczych mają być korzystniejsze.

– Co do zasady nie będą tworzone nowe domy dziecka, a starostowie, poza wyznaczonym limitem, nie będą mogli odmawiać przyjmowania dzieci spoza swojego powiatu do rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka – podkreśliła Socha.


 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
KOMENTARZE
Autor komentarza: Prawda w oczy koleTreść komentarza: Czyli dostaną biedni Ukraińcy i Polskie nie Roby..... A co z wycieczkami autokoraowymi w których jadą matki z dziećmi na jeden dzień do Polski z przewodnikiem który pomaga załatwić świadczenia socjalne... I kobiety z dziećmi jadą spowrotem na Ukrainę a po kilku miesiącach wracają po raz kolejny na 1 dzień żeby manna z nieba spadała przez kolejne miesiące......Data dodania komentarza: 04.10.2022, 09:02Źródło komentarza: 500 plus nie dla każdego? Rząd nie wyklucza progów dochodowychAutor komentarza: GohaTreść komentarza: Żydzi nie byli lubiani z powodu lichwy. To wszystko.Data dodania komentarza: 03.10.2022, 16:05Źródło komentarza: Wojsławice. KLĄTWA CZY ŹLI LUDZIE? Mord rytualny, czarna ospa, dziwna zbrodnia...Autor komentarza: ignacTreść komentarza: wszyscy byli trzeżwi -niesamowiteData dodania komentarza: 02.10.2022, 19:22Źródło komentarza: Karambol w Tytusinie. Jedna ranna osoba została w szpitaluAutor komentarza: FANPISTreść komentarza: Super brawo ChKS Arka Chełm ,oby tak do konca sezonu.Data dodania komentarza: 02.10.2022, 18:00Źródło komentarza: Zwycięstwo na początek sezonu. ChKS Arka Chełm pokonała AZS OlsztynAutor komentarza: andyTreść komentarza: chodziłem do "trójki" i tam był przystanek starego typu - może nie był przezroczysty ale spełniał swoją funkcję - można było się schronić przed wiatrem stając za wiatą niekoniecznie wewnątrz a tu? wystarczy sama ławka, bo ten dach to nic nie zasłoniData dodania komentarza: 02.10.2022, 10:50Źródło komentarza: Chełm: Błędy na przystankach wytykali mieszkańcy. Radni pytali też o rozmiary
Reklama
Reklama