Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 3 października 2022 16:13
Reklama Chełmskie Niedźwiedzie Biznesu 2021 - Trwa głosowanie! Niebawem SMS-owe!

Oszuści atakują przez YouTube! Nowa metoda wyłudzania

Obiecują korzyści, w zamian oferując poważne straty. Hakerzy uderzają w amatorów gier wideo, czyszcząc ich konta bankowe i wykradając z urządzeń wszelkie informacje.
Oszuści atakują przez YouTube! Nowa metoda wyłudzania
Autor: iStock

Eksperci od cyberbezpieczeństwa z firmy Kaspersky Lab ostrzegają, że hakerzy wzięli na swój celownik graczy. Wykorzystują do tego sposób, który może uśpić czujność potencjalnych ofiar. Chodzi o linki odsyłające do zewnętrznych stron, które od dawna były umieszczane pod filmami w serwisie YouTube.

Wcześniej można było – np. pod zapowiedzią filmu – spotkać odnośniki do pobrania z zewnętrznych serwerów całości produkcji. Teraz oszuści włamują się na konta związane ze światem gier i podpinają w podobny sposób linki, obiecując jednocześnie, że kliknięcie w nie umożliwi graczom pobranie programów i dodatków niedostępnych gdzie indziej.

Kuszeni okazją użytkownicy mogą bez problemu nabrać się na sztuczkę. Jaki będzie tego skutek? Według specjalistów Kaspersky Lab postępowanie zgodnie z instrukcją hakerów to prosta droga do utraty nawet oszczędności. Atakujący przekonują do pobrania pliku, który samoistnie rozpakuje się w komputerze gracza.

„Jeśli pobieranie się nie powiedzie, twórcy wideo uprzejmie sugerują wyłączenie Windows SmartScreen – filtru, który chroni użytkowników Microsoft Edge przed phishingiem i złośliwymi witrynami. Jednak z jakiegoś powodu uprzejmie nie wspominają, że spowoduje to jednoczesne zainstalowanie całego pakietu złośliwego oprogramowania na komputerze użytkownika” – czytamy w raporcie.

Jeśli tak się stanie, trojan pod nazwą RedLine może wykradać z urządzenia informacje m.in. o zapisanych hasłach (np. do bankowości internetowej), informacjach o kartach płatniczych, historiach czatów... Ten sam wirus ma uprawnienia, aby dokonywać zmian w komputerze. Ponadto złośliwe oprogramowanie może publikować w imieniu ofiary podobne filmy w serwisie YouTube, gdzie schemat działania jest powielany: użytkownicy zachęcani są do kliknięcia w link.

Eksperci zachęcają, żeby zachować szczególną czujność i zrezygnować z pobierania jakichkolwiek plików z nieznanych źródeł. Oszuści mogą również zachęcać do wyłączenia programu antywirusowego w urządzeniu, czego pod żadnym pozorem nie należy robić, bo może to pozbawić użytkownika ochrony.

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
KOMENTARZE
Autor komentarza: ignacTreść komentarza: wszyscy byli trzeżwi -niesamowiteData dodania komentarza: 02.10.2022, 19:22Źródło komentarza: Karambol w Tytusinie. Jedna ranna osoba została w szpitaluAutor komentarza: FANPISTreść komentarza: Super brawo ChKS Arka Chełm ,oby tak do konca sezonu.Data dodania komentarza: 02.10.2022, 18:00Źródło komentarza: Zwycięstwo na początek sezonu. ChKS Arka Chełm pokonała AZS OlsztynAutor komentarza: andyTreść komentarza: chodziłem do "trójki" i tam był przystanek starego typu - może nie był przezroczysty ale spełniał swoją funkcję - można było się schronić przed wiatrem stając za wiatą niekoniecznie wewnątrz a tu? wystarczy sama ławka, bo ten dach to nic nie zasłoniData dodania komentarza: 02.10.2022, 10:50Źródło komentarza: Chełm: Błędy na przystankach wytykali mieszkańcy. Radni pytali też o rozmiaryAutor komentarza: mikiTreść komentarza: wita ma chronić od wiatru śniegu itp a tu jakiś daszek - głupek bez wyobraźni to zaprojektował. Druga sprawa to źle ustawione śmietniczki co zasłaniają drogę - np wyjazd z Kochanowskiego na Włodawską albo Popiełuszki na ReformackąData dodania komentarza: 02.10.2022, 10:42Źródło komentarza: Chełm: Błędy na przystankach wytykali mieszkańcy. Radni pytali też o rozmiaryAutor komentarza: MiejscowyTreść komentarza: Drogi w tej gminie nie wyglądają lepiejData dodania komentarza: 02.10.2022, 06:35Źródło komentarza: Gm. Białopole. Nie dostała na węgiel i marznie. Urzędnicy ją zbyli...
Reklama
Reklama