Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 29 kwietnia 2024 21:24
Reklama
Reklama Reklama MAREX

Powiat chełmski. Suchy port – szansą na ożywienie regionu. Gdzie miałby powstać?

W miniony wtorek w Ministerstwie Rolnictwa odbyły się rozmowy na temat realizacji suchego portu w naszym powiecie. Spotkanie zainicjowała posłanka Anna Dąbrowska-Banaszek. Z wicepremierem Henrykiem Kowalczykiem spotkali się też wójt gminy Rejowiec Fabryczny Zdzisław Krupa oraz burmistrz Rejowca Tadeusz Górski.
Powiat chełmski. Suchy port – szansą na ożywienie regionu. Gdzie miałby powstać?

Autor: Pixabay/ID 422737

Podczas spotkania przedstawiono najważniejsze założenia i korzyści płynące z uruchomienia "suchego portu" oraz przekazano dokumenty dotyczące proponowanej lokalizacji.

- Wspólnie przygotowaliśmy się do tego spotkania, zgromadziliśmy wszystkie dokumenty, mapy, wyniki badań, które zostały przeprowadzone, tak, żeby jak najlepiej przedstawić ten pomysł – mówi posłanka Anna Dąbrowska-Banaszek. - Według nas drzemie w nim olbrzymi potencjał, dlatego chcieliśmy się podzielić tą informacją. Widzieliśmy duże zainteresowanie, mam nadzieję, że to, co my widzimy, zostanie również zauważone w Warszawie.

Według posłanki taka inwestycja nie tylko ożywiłaby gospodarczo nasz region, ale przyniosłaby również szereg wymiernych korzyści. Obecnie transport żywności wyprodukowanej na Ukrainie do innych krajów nie może odbywać się tak, jak przed agresją Rosji. Polska w ramach pomocy Ukrainie w tym zakresie szuka dodatkowych rozwiązań. Jednym z nich jest budowa blisko granicy suchych portów przeładunkowych.

Takim miejscem, z racji lokalizacji oraz dostępności szerokiego toru i przejścia granicznego w Dorohusku może być Zawadówka i Chełm. W to miejsce trafiłyby produkty, które dalej drogą kolejową, drogową transportowane byłyby np. do portów morskich nad Bałtykiem.

- Port przeładunkowy w Zawadówce charakteryzuje się tym, że jest zlokalizowany odległości 29 kilometrów od wschodniej granicy i do tego miejsca prowadzi szeroki tor, czyli taki sam, jaki mają na Ukrainie. Poza tym w tym miejscu dysponujemy dużym obszarem, który już spełnia funkcję punktu przeładunkowego dla paliw, a może być suchym portem przeładunkowym - dodaj pani poseł.

Obecny na spotkaniu Zdzisław Krupa, wójt gminy Rejowiec Fabryczny też wskazuje ważne atuty gminnych terenów:

- Mamy drogę kołową nr 12 w kierunku Warszawy, ale także linię kolejową szerokotorową o długości 29 km od Dorohuska aż do Zawadówki przez Chełm, ale też linię dwutorową Dorohusk Warszawa – wylicza.

Podczas spotkania rozmawiano również o możliwości realizacji innych przedsięwzięć w województwie lubelskim, a przede wszystkim na Ziemi Chełmskiej, w zakresie m.in. wykorzystania bogatych złóż węgla, zlokalizowanych na naszym terenie.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama