Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Baner reklamowy - firmy Północ Nieruchomości
Reklama Twój Agent Ubepieczenia

Gm. Wierzbica. Rolnicy już szacują straty po wczorajszej ulewie. Wójt czeka na protokoły szkód

Rolnicy doskonale wiedzą, że letnia aura bywa bardzo nieprzewidywalna. Do tej pory wszystkim producentom rolnym dawała się we znaki długotrwała susza, a teraz mogą zacząć liczyć straty z powodu zalania. Gwałtowna burza przeszła wczoraj nad Wierzbicą.
Gm. Wierzbica. Rolnicy już szacują straty po wczorajszej ulewie. Wójt czeka na protokoły szkód

Autor: Gmina Wierzbica

Społeczeństwo kibicuje w tym roku rolnikom tak, jak nigdy wcześniej. Przedłużający się kryzys wojenny na Ukrainie powoduje poważne niedobory na światowym rynku zbóż i innych płodów rolnych. Wzrost cen podstawowych produktów spożywczych odczuwamy wszyscy. Z niepokojem spoglądamy w niebo i zadajemy sobie pytanie, na ile tegoroczne zbiory będą obfite i czy będą w stanie choć w pewnym stopniu zrekompensować skutki wojny.

Niestety - pierwsze straty mogą już szacować rolnicy z gminy Wierzbica. Wczoraj (6 lipca), około godziny 4 nad ranem przeszła nad jej terenem gwałtowna, nawalna ulewa. Front burzowy przyniósł ze sobą porywisty wiatr i miejscami grad. Ulewny deszcz spowodował straty praktycznie we wszystkich rodzajach upraw - od zbóż po branżę sadowniczą. 

- W uprawach zbóż, rzepaku, warzyw, ziemniaków i kukurydzy utworzyły się zastoiska wody. To spowoduje wzrost występowania chorób grzybowych i porastanie ziaren, a co za tym idzie, niższe parametry i niższe ceny. Zboża i rzepak wyłożyły się na wielu polach. Ale skutki burz to nie tylko leżące zboża. Zamulona gleba, podmyte rośliny, wymycia składników pokarmowych są szczególnie szkodliwe w uprawach kukurydzy, ziemniaków i upraw warzyw gruntowych. Po rekordowych temperaturach deszcze nawalne i gradobicia były tylko kwestią czasu. Taka sytuacja będzie skutkowała spadkiem dochodów w rodzinach rolniczych - relacjonuje wójt Bożena Deniszczuk.

Wójt podjęła decyzję, by od czwartku (7 lipca) do wtorku (12 lipca) przyjmować wnioski od rolników, którzy ponieśli straty w wyniku deszczu nawalnego. 

- Protokoły szacowania szkód mogą być pomocne przy uzyskaniu kredytów klęskowych, prolongacie rat kredytów, czy uzyskaniu pomocy rządowej z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - dodaje Deniszczuk.

Kliknij aby odtworzyć
Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Czytaj także:

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamasłowianka baner
Reklama
Reklama
Reklama