Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 sierpnia 2022 06:59
Reklama Zaproszenie do plebiscytu Niedźwiedzie Biznesu 2022

Chełm. W chełmskim szpitalu pobrano organy do przeszczepu

Chełmski szpital jest jednym z kilku w województwie lubelskim, który realizuje program pozyskiwania narządów do przeszczepiania. Ostatnia donacja miała miejsce w połowie czerwca. Trzy osoby dostały szansę na nowe życie.
Chełm. W chełmskim szpitalu pobrano organy do przeszczepu
Autor: pixabay/geralt

Od lat placówka współpracuje z Kliniką Chirurgii Ogólnej, Transplantologii i Leczenia Żywieniowego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz z Centralnym Szpitalem Klinicznym na ulicy Banacha w Warszawie, gdzie przeprowadzane są między innymi przeszczepy narządów od osób zmarłych.

W propagowanie transplantologii szczególnie zaangażowani są doktor Agata Zając Janusz Błazucki, szef oddziału anestezjologii i intensywnej terapii oraz cały zespół, który pracuje pod jego kierunkiem. 

Ostatnio lekarze pomogli w transplantacji narządów od pacjenta zmarłego w chełmskim szpitalu. Uzyskali zgodę rodziny i o jej decyzji poinformowali lubelską klinikę. Pracujący tam specjaliści przyjechali do pobrania organów: nerek i wątroby.

Jedna z nerek została przeszczepiona 40-letniemu mieszkańcowi Lublina, druga 30-latkowi z województwa małopolskiego. Operacje przeprowadzili lubelscy lekarze. Wątrobę specjaliści ze szpitala przy Banacha w Warszawie przeszczepili 37-latkowi z województwa kujawsko-pomorskiego. Narządy się przyjęły i mężczyźni wracają do zdrowia.

- Śmierć bliskiego dla rodziny to ogromna tragedia – mówi Lech Litwin, zastępca dyrektora do spraw lecznictwa w chełmskim szpitalu. - Ale dzięki takiej postawie, jaką zaprezentowali, to również dar życia dla innych osób. W tym przypadku, dla trzech. I za ten bezcenny dar bardzo im dziękuję. Dziękuję też lekarzom i całemu personelowi anestezjologii i intensywnej terapii za zaangażowanie, nadzorowanie i przygotowanie dawcy do pobrań wielonarządowych. 

Dyrektor przyznaje, że świadomość dotycząca możliwości uratowania komuś życia w ten sposób z roku na rok jest coraz większa. Mimo to w całym kraju liczba identyfikowanych i zgłaszanych dawców narządów spadła. Wpływ na to miała m.in. pandemia. Na przeszczep narządów czeka blisko 2 tysiące osób, najwięcej - 1037 – na nerkę. Aż 388 osób potrzebują nowego serca, a 148 – wątroby. 116 osób zakwalifikowanych jest do przeszczepu płuc (dane na dzień 30 czerwca br.). Jak podaje Poltransplant, w czerwcu tego roku wykonano 125 przeszczepów różnych narządów, a w ciągu sześciu miesięcy – 649.


Narządy jednego dawcy mogą uratować lub przedłużyć życie aż ośmiu osobom. Przedmiotem donacji mogą być: wątroba, płuca, serce, nerki, trzustka i jelito cienkie. Można pobierać również tkanki (skóra, rogówki, tkanka kostna wraz ze ścięgnami i chrząstkami, zastawki serca i naczynia krwionośne).

Czytaj także:

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaBaner reklamowy 51. Chmielaków Krasnostawskich
Reklama
Reklama
Reklama