Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Emka 3.2024 życzenia
Reklama Stachniuk Optyk

DPS-y walczą o podwyżki. Będą pikiety przed starostwami w Chełmie i Krasnymstawie

- W związku z trudną sytuacją pracowników DPS-ów naszego województwa, Zespół NSZZ „Solidarność" Domów Pomocy Społecznej województwa lubelskiego podjął decyzję o zorganizowaniu pikiet przed siedzibami starostw i urzędów, odpowiedzialnych za finansowanie DPS - informuje związkowcy.
  • Źródło: https://www.solidarnosc.org.pl
DPS-y walczą o podwyżki. Będą pikiety przed starostwami w Chełmie i Krasnymstawie

Autor: Region Środkowo-Wschodni NSZZ "Solidarność"

Kalendarium protestów:

04 lipca 2022:

1. Starostwo Kraśnik, godz. 7.15-8.00

2. Starostwo Świdnik, godz. 9.00-9.45

3. Ratusz w Lublinie, godz. 10.30-11.00

4. Starostwo Lublin, godz. 11.30-12.00

5. Starostwo Lubartów, godz. 13.30-14.30

 05 lipca 2022:

1. Starostwo Chełm, godz. 7.15-8.00

2. Starostwo Krasnystaw, godz. 9.00-9.45

3. Starostwo Zamość, godz.  11.00-11.45

4. Starostwo Biłgoraj, godz. 13.00-14.00

 - Wzrost płacy w DPS to poprawa warunków pracy i podniesienie godności pracownika, który wiele lat pracuje z człowiekiem schorowanym, niekiedy porzuconym i samotnym - podkreśliła Małgorzata Guz, przewodnicząca Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” DPS Wygnanowice na konferencji prasowej.

Czytaj także: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPR

Przedstawiła też bieżącą sytuację, zwracając uwagę na dramatycznie niskie płace pracowników DPS-ów. Podkreślała, że pracownicy Domów Pomocy Społecznej są w bardzo trudnej sytuacji. 

- Jesteśmy wynagradzani zgodnie z rozporządzeniem o pracownikach samorządowych. Różnica polega jednak na tym, że urzędnicy dostają podwyżki, a my często mieliśmy płace zasadnicze poniżej płacy minimalnej. Do płacy minimalnej równano nam dodatkami - często premią, która jest formą nagrody, a nie wyrównaniem płacy - dodaje.

We wrześniu 2021 roku został powołany Zespół NSZZ „Solidarność” Domów Pomocy Społecznej w województwie lubelskim przy Zarządzie Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność”, w którego skład weszło 17 Domów Pomocy Społecznej:

1. Dom Pomocy Społecznej im. Matki Teresy z Kalkuty

2. Dom Pomocy Społecznej im. Św. Jana Pawła II w Krasnymstawie

3. Dom Pomocy Społecznej w Surhowie

4. Dom Pomocy Społecznej w Ruskich Piaskach

5. Dom Pomocy Społecznej w Kaniem

6. Dom Pomocy Społecznej w Krzesimowie

7. Dom Pomocy Społecznej w Wygnanowicach

8. Dom Pomocy Społecznej w Bończy

9. Dom Pomocy Społecznej w Matczynie

10. Dom Pomocy Społecznej „Betania”

11. Dom Pomocy Społecznej „Kalina”

12. Dom Pomocy Społecznej w Świdniku

13. Dom Pomocy Społecznej w Teodorówce

14. Dom Pomocy Społecznej w Popkowicach

15. Dom Pomocy Społecznej w Kocku

16. Dom Pomocy Społecznej w Ostrowie Lubelskim

17. Dom Pomocy Społecznej w Majdanie Wielkim.

Zespół rozpoczął prace zmierzające do kompleksowego przygotowania procesu działań związku zawodowego w zakresie koniecznych zmian prawa, które mają znaczenie dla płac, warunków pracy i dalszego, zdecydowanie lepszego finansowo funkcjonowania DPS. Solidarny Zespół został powołany po to, aby pokazać, upublicznić i poprawić bardzo złe warunki płacy i pracy, na które w żaden sposób nie przekłada się stały wzrost PKB w Polsce.

Zespół przygotował żądania płacowe skierowane do dyrektorów DPS. Dotyczą one:

  • wzrostu płacy zasadniczej pracowników domów w 2022 roku o 1000 zł brutto,
  • wzrostu średniej płacy w domu do kwoty przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w każdym roku na poziomie płacy osiągniętej w roku poprzednim.

Czytaj także: Ukraińcy opuścili DPS w Rejowcu. Nie pozostali zdani tylko na siebie, dla każdego znaleziono miejsce

Obecnie większość domów wchodzących w skład zespołu ma spisane protokoły rozbieżności. W kilku DPS-ach odbyły się rokowania.  Tam, gdzie pracodawcy ich nie podjęli , zapowiedziano skierowanie skargi do Państwowej Inspekcji Pracy.

- Przechodzimy w związku z powyższym w kolejny etap trwających sporów zbiorowych. Stanowisko związku zawodowego podtrzymuje wszystkie postulaty zgłoszone pracodawcy. Zdaniem Organizacji Związkowej realizacja zgłoszonych żądań jest konieczna wobec ponad 18-letniej zapaści w systemie wynagradzania pracowników domów pomocy społecznej. Spełnienie żądań przyczyni się bowiem w istotny sposób do poprawy warunków pracy, podwyższenia statusu pracownika domu, a także będzie miała wymierne przełożenie na jego sytuację życiową i materialną -  poinformowano na konferencji prasowej. 

- Ponadto w powiecie chełmskim trwają zmiany organizacyjne Domów Pomocy Społecznej w związku z koniecznością zwrotu majątku usytuowanego na terenie jeszcze działającego Domu Pomocy Społecznej w Kaniem. W tymże DPS działa Organizacja Związkowa, która jest stroną do prowadzenia rozmów z pracodawcą, ale ze strony pracodawcy brakuje merytorycznego dialogu, w związku z tym wnosimy za Państwa pośrednictwem apel, by dyrektor DPS w Kaniem i starosta chełmski usiedli ze stroną związkową do uzgodnienia warunków pracowniczych celem zabezpieczenia tychże pracowników...

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama