Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 2 października 2022 09:24
Reklama Chełmskie Niedźwiedzie Biznesu 2021 - Trwa głosowanie! Niebawem SMS-owe!

Ursusem wzdłuż polskiej granicy [video]

Niezwykły obieżyświat podróżuje zabytkowym ciągnikiem z przyczepą kempingową. W ubiegły czwartek Zygmunt Kuś z Pleszewa przejeżdżał przez powiat krasnostawski. Na nocleg i przystanek wybrał Siedliska Pierwsze.
Ursusem wzdłuż polskiej granicy [video]

Podróżnik pochodzi z Wielkopolski. Ma 68 lat, ale ma jeszcze dużo zapału i wigoru, aby przemierzyć Polskę niecodziennym środkiem lokomocji.

- Ursus C-328 pochodzi z 1964 roku. Gdy kupiłem go cztery lata temu, był strasznie zaniedbany. Postanowiłem go odnowić. Nie wszystko się udało, ale w 90 procentach jest jak w oryginale. Ze względu na to, że teraz ma więcej czasu, postanowiłem pozwiedzać sobie Polskę - opowiada Zygmunt Kuś.

Przed emeryturą pan Zygmunt był kierowcą samochodów ciężarowych. Śmieje się, że podczas pracy rzadko miał czas, aby zwiedzać Polskę i Europę. Teraz postanowił nadrobić zaległości.

Zobacz video:

ursusem_przez_caly_kraj.mp4

- Wcześniej jeździłem tak, aby jak najszybciej odstawić ładunek i wrócić do domu. Na emeryturze postanowiłem podróżować trochę wolniej, a do tego celu postanowiłem wybrać właśnie ciągnik. Wydaje mi się, że Polska jest ładna, wspaniała i nie trzeba szukać odległych krajów. Najpierw trzeba zobaczyć, co jest u nas, a dopiero potem wybrać się gdzieś dalej - wyjaśnia podróżnik z Pleszewa.

Cztery lata temu Zygmunt Kuś zapisał się do klubu miłośników starych traktorów i maszyn rolniczych w Wilkowicach k. Leszna. Postanowił pojechać na zlot trochę wcześniej. W podróż po Wielkopolsce wyruszył trzy tygodnie przed imprezą.

- W ubiegłym roku postanowiłem pojechać dalej i objechać całą Polskę. Wyznaczyłem trasę wzdłuż granicy. Bezproblemowo udało się przejechać 3,5 tys. kilometrów, aby znów dotrzeć na ten zlot. Teraz wyjechałem 9 czerwca i też wybieram się do Wilkowic. Jadę jednak innym szlakiem. Do 19 sierpnia muszę dotrzeć na festiwal, na który wszystkich zapraszam - dodaje Kuś.

Pleszewianin cieszy się, że spotyka podczas podróży wspaniałych ludzi, którzy przyjmują go z niezwykłą serdecznością. Tak było również u sołtysa Siedlisk Pierwszych i jego rodziny, u których miał przystanek w podróży.

- To była niespodziewana, lecz bardzo ciekawa wizyta. Widziałem, że wzbudziła duże zainteresowanie mieszkańców Siedlisk i naszej gminy. Mamy nadzieję, że w przyszłości jeszcze nas odwiedzi - mówi sołtys Michał Krysa.

Z Siedlisk pan Zygmunt wyruszył w drogę do Chmielnika k. Biłgoraja. Podczas wojny dowódcą oddziału partyzanckiego na tamtym terenie był wujek jego żony, a miejscowa szkoła została nazwana właśnie jego imieniem.

- Staram się wybierać głównie drogi gminne i powiatowe, aby nie utrudniać ruchu na głównych trasach. Czasami jednak muszę przejechać na nie wjechać, ale na szczęście nikt na mnie nie trąbi. Przeważnie przepuszczam wszystkich i jadę dalej. Machają do mnie, śmieją się lub robią zdjęcia i pytają, skąd wziął się pomysł na podróżowanie w taki sposób. We wszystkim wspiera mnie duchowo mój przyjaciel Tadeusz Żychlewicz, który codziennie do mnie dzwoni i szuka w Internecie ciekawym miejsc, w pobliżu których aktualnie przebywam - opowiada podróżnik-traktorzysta.

Podróż pana Zygmunta można śledzić Facebooku na stronie "Pleszew Polska".


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
KOMENTARZE
Autor komentarza: MiejscowyTreść komentarza: Drogi w tej gminie nie wyglądają lepiejData dodania komentarza: 02.10.2022, 06:35Źródło komentarza: Gm. Białopole. Nie dostała na węgiel i marznie. Urzędnicy ją zbyli...Autor komentarza: ignacTreść komentarza: krasnystaw zaorać ,ogrodzić i utworzyć rezerwat -hejData dodania komentarza: 01.10.2022, 18:36Źródło komentarza: Nasi mieszkańcy protestowali w Warszawie. "Spółka CPK nas nie słucha"Autor komentarza: FANPISTreść komentarza: Coraz skromniejsze te przystaneczki nie oslonia ani od deszczu ,wiatru ,a nawet slonca jednym slowem slabiutko to wyszlo.Data dodania komentarza: 01.10.2022, 16:13Źródło komentarza: Chełm: Błędy na przystankach wytykali mieszkańcy. Radni pytali też o rozmiaryAutor komentarza: FANPISTreść komentarza: Karac karac jeszcze raz karac za probe omijania prawa wszystkie podmioty .Data dodania komentarza: 01.10.2022, 16:09Źródło komentarza: Biedronka znów coś kombinuje w sprawie otwarcia sklepów w niedzielę?Autor komentarza: JonTreść komentarza: Kiedy zostaną zamontowane stare wiaty, a zezłomowane nowe? To teraz miasto będzie musiało zakupić pojazdy w których będzie max 10 miejsc siedzących natomiast pozostałe wolne miejsca będą stanowiskami dla matek z wózkami i osób niepełnosprawnych i w całości niskopodłogowe. Miejsca siedzące w takim przypadku byłyby zlokalizowane tylko w nadkolach, ewentualnie za tylnymi drzwiami. W obecnej flocie CLA każdy autobus ma wydzielone maksymalnie 2 miejsca dla osób poruszających cię na wózku lub matek z maluteńkimi dzieciaczkamiData dodania komentarza: 01.10.2022, 00:25Źródło komentarza: Chełm: Błędy na przystankach wytykali mieszkańcy. Radni pytali też o rozmiary
Reklama
Reklama