Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Piątek, 12 sierpnia 2022 21:20
Reklama

Włodawa. Zaszczep córkę przeciw HPV

Włodawa jest jednym z niewielu miast w Polsce, gdzie bezpłatnie szczepi się dziewczynki przeciw wirusowi HPV. To ważna decyzja – może chronić młode kobiety przed chorobami nowotworowymi. W tym roku można zaszczepić nastolatki urodzone w roku 2009.
Włodawa. Zaszczep córkę przeciw HPV
Autor: Pixabay/whitesession

To już kolejna edycja programu szczepień, który realizowany jest we Włodawie od ponad 10 lat. W całości jest finansowana z budżetu miasta. Warto więc skorzystać z oferty. Szczepienia są w pełni bezpieczne, stosowane na całym świecie od wielu lat, i co bardzo ważne, skuteczne. Jak podaje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lublinie, chronią przed chorobami nowotworowymi, w tym rakiem szyjki macicy sromu i pochwy u kobiet, rakiem prącia mężczyzn, a także nowotworami odbytu oraz głowy i szyi u obu płci.

We Włodawie program, którego hasło brzmi „Dojrzałe decyzje mogą uchronić młode życie” realizuje NZOZ PMR „Zdrowa Rodzina”. Zapisy przyjmowane są do końca czerwca, w godz. 7.30-15.30 pod nr tel. (82) 57 21 444 wew. 50.

Na terenie województwa lubelskiego program bezpłatnych szczepień przeciw HPV prowadziły miasta Biłgoraj (dla dziewcząt i chłopców) oraz Lublin, Puławy i Włodawa, a także gmina Niemce (dane na 1 czerwca 2021). Od przyszłego roku bezpłatne szczepienia mają być realizowane w ramach Narodowej Strategii Onkologii.


Rak szyjki macicy jest drugim pod względem częstości występowania nowotworem złośliwym u kobiet na świecie. Każdego roku umiera 230 tysięcy kobiet, a liczba nowych zachorowań oceniana jest na 470 tysięcy. Ponad 80 procent wszystkich zachorowań występuje w krajach rozwijających się, W Polsce odnotowuje się około 3 tysięcy zachorowań na raka szyjki macicy rocznie, 50 procent chorych umiera. Uważa się, że wszystkie przypadki nowotworu są poprzedzone przewlekłą infekcją HPV.


 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamareklama Wschodniego Banku Spółdzielczego w Chełmie
Reklama
Reklama
Reklama