Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Wtorek, 9 sierpnia 2022 07:27
Reklama

Powstanie Nadbużańska Brygada Terytorialsów. Siedziba będzie w Chełmie

Minister obrony narodowej, wyznaczył trzech oficerów na stanowiska dowódców nowo tworzonych brygad obrony terytorialnej. Na dowódcę 19. Nadbużańskiej Brygadą OT Mariusz Błaszczak wyznaczył pułkownika Roberta Kasperczuka.
Powstanie Nadbużańska Brygada Terytorialsów. Siedziba będzie w Chełmie
Minister Mariusz Błaszczak (z lewej) wręcza nominację pułkownikowi Robertowi Kaspeczukowi
Autor: https://media.terytorialsi.wp.mil.pl/informacje/750630/nowe-brygady-obrony-terytorialnej

Proces formowania 18 Stołecznej Brygady OT, 19 Nadbużańskiej Brygady OT i 20 Przemyskiej Brygady OT jest zaplanowany do 2025 roku. Do tego czasu w strukturze każdej z brygad powstaną: dowództwo i sztab, po trzy bataliony lekkiej piechoty oraz samodzielne pododdziały, takie jak: logistyczne, dowodzenia, saperów oraz zabezpieczenia medycznego.

Dowództwo i sztab 18 Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej, pododdziały samodzielne oraz pierwszy z tworzonych jeszcze w tym roku batalionów lekkiej piechoty będą rozmieszczone na terenie kompleksu wojskowego w Rembertowie. Kolejne bataliony lekkiej piechoty będą dyslokowane na terenie stolicy w ramach istniejących kompleksów wojskowych. Stałym rejonem odpowiedzialności 18SBOT będzie Miasto Stołeczne Warszawa.

Brygada będzie się specjalizowała w obronie miasta, ale poza zdolnościami typowo wojskowymi w zakresie walki w mieście szkolenie będzie też obejmowało tzw. USAR, ang. Urban Search And Rescue, czyli zadania poszukiwań oraz ratownictwa. Taka specjalizacja brygady jest oczywiście następstwem analiz toczącej się wojny w Ukrainie i wniosków z obrony tamtejszych miast. Stołeczna brygada jest trzecią brygadą WOT na terenie Mazowsza. Jej utworzenie było oczekiwane od dawna przez wielu ochotników, którzy swoje wstąpienie w struktury WOT uzależniali od dyslokowania na terenie samej stolicy batalionów lekkiej piechoty przygotowywanych do działań w mieście.

Czytaj także: Wakacje z WOT. Już rozpoczęto zapisy! Można się nauczyć strzelać

Brygady nadbużańska oraz przemyska będą pełniły podobne funkcje do przedwojennego Korpusu Ochrony Pogranicza. Ich zadaniem będzie ścisła współpraca z odpowiednimi oddziałami Straży Granicznej i jej bezpośrednie wsparcie w ochronie wschodniej granicy Polski.

Dowództwo i sztab 19 Nadbużańskiej Brygady OT, pododdziały samodzielne oraz pierwszy z tworzonych jeszcze w tym roku batalionów lekkiej piechoty będą rozmieszczone na terenie Chełma. Kolejne dwa bataliony lekkiej piechoty będą formowane na terenie Białej Podlaskiej oraz Hrubieszowa i Poturzyna. Stałym rejonem odpowiedzialności 19NBOT będą powiaty z województwa lubelskiego przyległe do granicy (bialski, włodawski, chełmski, miasto Chełm, hrubieszowski i tomaszowski).

Dowództwo i sztab 20 Przemyskiej Brygady OT, pododdziały samodzielne oraz pierwszy z tworzonych jeszcze w tym roku batalionów lekkiej piechoty będą rozmieszczone na terenie Przemyśla. Kolejne dwa bataliony lekkiej piechoty będą dyslokowane w Jarosławiu oraz Sanoku. Stałym rejonem odpowiedzialności 20PBOT będą powiaty z województwa podkarpackiego przyległe do granicy (lubaczowski, jarosławski, przemyski, sanocki, leski i bieszczadzki).

 
Kim jest dowódca Nadbużańskiej Brygady Obrony Terytorialnej?
 

Pułkownik Robert Kasperczuk ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Łączności w Zegrzu, Politechnikę Lubelską, Akademię Obrony Narodowej, INFOSEC Officer Course w NATO Communications and Information Systems School w Latinie we Włoszech oraz High Command Study Course w NATO Baltic Defence College w Tartu w Estonii. Po promocji oficerskiej został skierowany do 1. Pułku Kawalerii Powietrznej w Leźnicy Wielkiej na stanowisko dowódcy plutonu. Kolejnym etapem jego kariery zawodowej była służba w 3. Brygadzie Zmechanizowanej gdzie zajmował stanowiska do oficera Sekcji S-6. Następnie został skierowany do wykonywania obowiązków w 1. Dywizji Zmechanizowanej, gdzie pełnił funkcję szefa Sekcji Zarządzania Bezpieczeństwem Systemów Łączności i Informatyki. 

Źródło: https://www.facebook.com/Terytorialsi

Kolejnym etapem jego służby była ponownie 3. Brygada Zmechanizowana gdzie zajmował stanowisko szefa Sekcji S-6, w tej roli odpowiadał za tworzenie Dowództwa Wielonarodowej Brygady (LITPOLUKRBRIG) i batalionu dowodzenia Wielonarodowej Brygady. Po stworzeniu struktur międzynarodowych zostaje wyznaczony na stanowisko szefa Sekcji S-6 tejże brygady, a następnie na stanowisko dowódcy batalionu dowodzenia Wielonarodowej Brygady w Lublinie. W 2017 roku został wyznaczony na stanowisko szefa Oddziału Wsparcia Teleinformatycznego w Zarządzie Kierowania i Dowodzenia-P6 Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. W 2020 roku objął stanowisko komendanta Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu.

- Jednym z najważniejszych momentów w moim życiu było dowodzenie batalionem dowodzenia Wielonarodowej Brygady w Lublinie, stworzenie jego struktur, wyposażenie w sprzęt, wyszkolenie i scertyfikowanie do realizacji zadań wspierających litewsko-polsko-ukraińską brygadę. Największym wyzwaniem była służba w Sztabie Generalnym WP - niezwykłe doświadczenie i budowanie wiedzy o funkcjonowaniu Sił Zbrojnych na poziomie strategiczno-politycznym - mówi płk Robert Kaspeczuk.

Czytaj także: Do wojska, marsz! Zapisy trwają nawet w Chełmie

- Cenię w ludziach wiedzę i kreatywność. Praca w zespole to wymiana wiedzy, budowanie kompetencji i zdobywanie doświadczenia. Bez wiedzy nie ma doskonałości. Motywują mnie słowa generała George'a Pattona: „Rób wszystko, czego sam wymagasz od ludzi, którymi zarządzasz”. Te słowa przekułem we własną misję. Znalazłem swój klucz do bycia liderem, kieruję się zasadą wzajemności - Stawiaj zadania w taki sposób, jakbyś chciał je otrzymywać. Traktuj ludzi w taki sposób, jakbyś sam chciał być traktowany. Chcę zbudować silny zespół, gotowy do pomocy lokalnym społecznościom. Cel jest jeden - pomaganie ludziom - dodaje dowódca 19. Nadbużańskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Wszystkie trzy nowo tworzone brygady jeszcze w tym roku na jesieni przyjmą w swoje struktury  pierwszych ochotników. Wszyscy chętni do służby w WOT powinni kontaktować się z Wojskowymi Centrami Rekrutacji lub z rekruterami WOT, do których kontakt można znaleźć na stronie: www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.

Obecnie w WOT sformowanych jest piętnaście brygad OT, w ramach formacji funkcjonują też dwa centra szkolenia (w Toruniu i Zegrzu). W formacji pełni służbę ponad 32 tys. żołnierzy, w tym ponad 28 tys. ochotników. Struktury WOT są rozwinięte we wszystkich województwach.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamareklama Wschodniego Banku Spółdzielczego w Chełmie
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Mieszkaniec uchankiTreść komentarza: Z czterech już postawionych kurników śmierdzi nie miłosiernie aż płuca bolą jest to produkcja przemysłowa, sześć tygodni i gotowy kurczak, wiatraki chucza całą noc, a jak jest łapanka to nikt nie zachowuje ciszy nocnej, a co będzie przy siedemnastu, nie zachowują również standardów sanitarnych kurze truchło w postaci oborniku leży od wiosny na nieutwardzonym placu zapraszamy można zobaczyć, dodam tylko że gdy rozbudują fermę smród może być odczuwalny do 15 km pozdrawiam mieszkańców Dubienki oddalonej o 6 km, trzeba się odwołać od decyzji pani wójt i walczyć o wieś która już niedługo może nie nadawać się do zamieszkaniaData dodania komentarza: 08.08.2022, 21:42Źródło komentarza: Gm. Dubienka. Ferma w Uchańce zostanie rozbudowanaAutor komentarza: SąsiadTreść komentarza: Wójta trzeba ochronić od takich fałszywych przyjaciół bo z wrogami daje sobie radę. Stan dróg w tej gminie jest naprawdę przyzwoity, co nie znaczy że przydał by się asfalt w polach. Ale dlatego że rządzi 25 lat to i w polach w tej gminie też już jest asfalt.Data dodania komentarza: 08.08.2022, 21:36Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt Maruszewski jak rasowy strateg. Ofensywa inwestycyjna trwa.Autor komentarza: Były SołtysTreść komentarza: A czy wiesz, że Gmina nie musiała a dofinansowała zadanie wojewódzkie jakim była budowa chodników kwotą blisko 3 mln zł, którą własnie ktoś pozyskał z Polskiego Ładu. Nie piszę kto żebyś chociaż trochę jak większość mieszkańców cieszył się z tej inwestycji.Data dodania komentarza: 08.08.2022, 21:15Źródło komentarza: Region. Władze województwa przymierzają się do remontu drogi z Chełma do BiałopolaAutor komentarza: ahchkoTreść komentarza: czemu nie dziwi, że Okuninka xDData dodania komentarza: 08.08.2022, 21:05Źródło komentarza: Okuninka. Cztery kobiety pobiły się na dyskoteceAutor komentarza: Też mieszkaniecTreść komentarza: Na razie Henio musi czekać bo nie jest jeszcze Starostą.Data dodania komentarza: 08.08.2022, 21:00Źródło komentarza: Gm. Białopole. Remont powiatówek znacznie się oddala
Reklama
Reklama