Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 2 października 2022 09:07
Reklama Chełmskie Niedźwiedzie Biznesu 2021 - Trwa głosowanie! Niebawem SMS-owe!

Gm. Dorohusk. Święta Barbara czeka na lifting

Figura św. Barbary, która znajduje się w parku w pobliżu pałacu Suchodolskich, zostanie odnowiona.
Gm. Dorohusk. Święta Barbara czeka na lifting

Zabytkowa rzeźba datowana jest na XVIII wiek. Park, w którym się znajduje, był niegdyś urządzony w stylu angielskim. Znacznym zniszczeniom uległ w trakcie I wojny światowej. W latach międzywojennych został całkowicie wycięty i ocalały tylko nieliczne nasadzenia oraz rzeźby. Jedną z nich jest właśnie figura św. Barbary, która pierwotnie była po prostu wizerunkiem mitologicznej nimfy. W 1806 r. ówczesny właściciel Dorohuska, Jan Suchodolski "przerobił" figurę na wizerunek św. Barbary, chcąc uczcić w ten sposób swoją babkę, Barbarę z Mężyńskich. Obok pałacu zachował się jeszcze jeden monument poświęcony Barbarze - nagrobny obelisk klasycystyczny w kształcie ostrosłupa, który postawił jej syn Wojciech. Obecnie figura została zdemontowana, a cokół zabezpieczony plandeką. 

- Pomnik świętej Barbary, który był utwierdzony na postumencie, zlokalizowany na terenie zespołu pałacowo-parkowego Suchodolskich w Dorohusku został zdemontowany zgodnie z uzyskanym pozwoleniem na prowadzenie prac konserwatorskich wydanym przez Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Po zakończeniu prac wróci na swoje miejsce - informuje Renata Wójcik z urzędu gminy.

Czytaj też:

 

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
KOMENTARZE
Autor komentarza: MiejscowyTreść komentarza: Drogi w tej gminie nie wyglądają lepiejData dodania komentarza: 02.10.2022, 06:35Źródło komentarza: Gm. Białopole. Nie dostała na węgiel i marznie. Urzędnicy ją zbyli...Autor komentarza: ignacTreść komentarza: krasnystaw zaorać ,ogrodzić i utworzyć rezerwat -hejData dodania komentarza: 01.10.2022, 18:36Źródło komentarza: Nasi mieszkańcy protestowali w Warszawie. "Spółka CPK nas nie słucha"Autor komentarza: FANPISTreść komentarza: Coraz skromniejsze te przystaneczki nie oslonia ani od deszczu ,wiatru ,a nawet slonca jednym slowem slabiutko to wyszlo.Data dodania komentarza: 01.10.2022, 16:13Źródło komentarza: Chełm: Błędy na przystankach wytykali mieszkańcy. Radni pytali też o rozmiaryAutor komentarza: FANPISTreść komentarza: Karac karac jeszcze raz karac za probe omijania prawa wszystkie podmioty .Data dodania komentarza: 01.10.2022, 16:09Źródło komentarza: Biedronka znów coś kombinuje w sprawie otwarcia sklepów w niedzielę?Autor komentarza: JonTreść komentarza: Kiedy zostaną zamontowane stare wiaty, a zezłomowane nowe? To teraz miasto będzie musiało zakupić pojazdy w których będzie max 10 miejsc siedzących natomiast pozostałe wolne miejsca będą stanowiskami dla matek z wózkami i osób niepełnosprawnych i w całości niskopodłogowe. Miejsca siedzące w takim przypadku byłyby zlokalizowane tylko w nadkolach, ewentualnie za tylnymi drzwiami. W obecnej flocie CLA każdy autobus ma wydzielone maksymalnie 2 miejsca dla osób poruszających cię na wózku lub matek z maluteńkimi dzieciaczkamiData dodania komentarza: 01.10.2022, 00:25Źródło komentarza: Chełm: Błędy na przystankach wytykali mieszkańcy. Radni pytali też o rozmiary
Reklama
Reklama