Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Gm. Dorohusk. Święta Barbara czeka na lifting

Figura św. Barbary, która znajduje się w parku w pobliżu pałacu Suchodolskich, zostanie odnowiona.
Gm. Dorohusk. Święta Barbara czeka na lifting

Zabytkowa rzeźba datowana jest na XVIII wiek. Park, w którym się znajduje, był niegdyś urządzony w stylu angielskim. Znacznym zniszczeniom uległ w trakcie I wojny światowej. W latach międzywojennych został całkowicie wycięty i ocalały tylko nieliczne nasadzenia oraz rzeźby. Jedną z nich jest właśnie figura św. Barbary, która pierwotnie była po prostu wizerunkiem mitologicznej nimfy. W 1806 r. ówczesny właściciel Dorohuska, Jan Suchodolski "przerobił" figurę na wizerunek św. Barbary, chcąc uczcić w ten sposób swoją babkę, Barbarę z Mężyńskich. Obok pałacu zachował się jeszcze jeden monument poświęcony Barbarze - nagrobny obelisk klasycystyczny w kształcie ostrosłupa, który postawił jej syn Wojciech. Obecnie figura została zdemontowana, a cokół zabezpieczony plandeką. 

- Pomnik świętej Barbary, który był utwierdzony na postumencie, zlokalizowany na terenie zespołu pałacowo-parkowego Suchodolskich w Dorohusku został zdemontowany zgodnie z uzyskanym pozwoleniem na prowadzenie prac konserwatorskich wydanym przez Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Po zakończeniu prac wróci na swoje miejsce - informuje Renata Wójcik z urzędu gminy.

Czytaj też:

 

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mikiTreść komentarza: ciekawe który rząd sprzedał tak strategiczny sektor - teraz prywatna firma na złość pisowcom nie postawi lokalnego doświetlenia a przydało by się bardzo - może jacyś radni, posłowie ponad podziałami zalobbują w tej sprawie ???Data dodania komentarza: 06.07.2022, 21:40Źródło komentarza: Chełm. Sygnalizacja już działa, ale problem pozostaje...Autor komentarza: FanZenkaTreść komentarza: Po tych zmianach DVB-T sygnał tv zmniejszył się, czy będzie jakieś doświetlenie z Kumowej Doliny? Hrubieszów i Włodawa mają dodatkowe doświetlenia sygnału.Data dodania komentarza: 06.07.2022, 17:36Źródło komentarza: Chełm. Sygnalizacja już działa, ale problem pozostaje...Autor komentarza: mikiTreść komentarza: nie po to chodzili na spędy kodu, żeby ich teraz karać - założy taki koszulkę otuła i jeszcze na odszkodowanie liczyData dodania komentarza: 05.07.2022, 14:37Źródło komentarza: Wysokie mandaty zrobiły swoje. Wielu kierowców liczy na łaskawość sądówAutor komentarza: MietekTreść komentarza: Udany rok i dalej nie zakończone scalenie i dokładanie z budżetu gminy do zadań starostwa to właśnie sukcesy tej gminyData dodania komentarza: 04.07.2022, 08:58Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt może dalej kierować gminą. Dlaczego?Autor komentarza: oloTreść komentarza: taką robotą to każdy może wykonywaćData dodania komentarza: 04.07.2022, 07:27Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPR
Reklama
Reklama