Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Poniedziałek, 4 lipca 2022 01:51
Reklama

Gm. Izbica. Tajemnica cennego artefaktu wyjaśniona. Odnaleźli rodzinę żołnierza z nieśmiertelnika 

Wszystko wskazuje na to, że nieśmiertelnik z czasów drugiej wojny światowej należał do żołnierza spod Izbicy. Czesław Kamiński nie poległ w walce, ale zmarł w sędziwym wieku. Pamiątkę, którą traktował jak relikwię, najprawdopodobniej zgubił w lesie.
Gm. Izbica. Tajemnica cennego artefaktu wyjaśniona. Odnaleźli rodzinę żołnierza z nieśmiertelnika 
Autor: Fot. https://www.facebook.com/SHPWOLICA

Wracamy do historii opisanej w Super Tygodniu miesiąc temu. Artefakt odnaleźli członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Poszukiwawcze „Wolica”. Początkowo wiadomo było tylko tyle, że blaszka z konkretnym imieniem i nazwiskiem należała do katolika urodzonego w 1915 roku. Gdy w 1939 roku wybuchła wojna, właściciel nieśmiertelnika miał 24 lata.

- Pojawiało się wiele informacji, że ten żołnierz może pochodzić z okolic Bełżyc lub Chełma. Nie miało to jednak nic wspólnego z historią miejsca, gdzie ten nieśmiertelnik został znaleziony. Musieliśmy to weryfikować, bo nazwisko Kamiński jest dość powszechne. Wielu członków naszego stowarzyszenia pochodzi z gminy Izbica. Mieliśmy informację, że żołnierz o takim imieniu i nazwisku żył w tym rejonie - opowiada Wojciech Werus z SHP Wolica.

Czytaj także: Cenny artefakt z okolic Izbicy

- Bardzo szybko zgłosił się do nas wnuk pana Czesława Kamińskiego. Poinformował nas, że jego dziadek służył we Włodzimierzu Wołyńskim i został wcielony do armii właśnie w tych okolicach. Tak się składa, że dobrze znam rodzinę pana Czesława Kamińskiego. Udałem się tam osobiście, żeby sprawdzić, czy mają informacje, dokumenty i pamiątki po tym żołnierzu, aby faktycznie zweryfikować, czy to jest ta sama osoba - dodaje nasz rozmówca.  

Okazało się, że to był strzał w dziesiątkę. Na odwrocie zdjęcia z czasów, gdy Czesław Kamiński był młodym chłopakiem i żołnierzem dopiero wcielonym do armii, znajdowały się wszystkie dane, w jakim służył pułku i kompanii. Udało się też rozszyfrować zapisane ołówkiem informacje, choć z biegiem czasu stały się rozmazane.

- Pan Czesław służył w 23. Pułku Piechoty imienia pułkownika Leopolda Lisa-Kuli, a dokładniej w II Kompanii Ciężkich Karabinów Maszynowych we Włodzimierzu Wołyńskim. Zgadza się też data urodzenia żołnierza, która była na nieśmiertelniku. Wtedy już tak naprawdę wiedzieliśmy, że jest to człowiek, którego szukaliśmy. Zresztą artefakt znaleźliśmy około kilometra od miejsca jego zamieszkania w Kryniczkach, gdzie po wojnie przebywał aż do śmierci w 1999 roku. Zmarł w wieku 83 lat. Został odznaczony medalem za służbę w obronie Ojczyzny. Oznaczało to, że brał czynny udział w walkach w 1939 roku - tłumaczy poszukiwacz artefaktów z Izbicy.

- Z relacji rodziny wynika, że był bardzo przywiązany do tego nieśmiertelnika i cały czas miał go przy sobie. Córka pamięta, że pan Czesław nosił go na sercu długo po zakończeniu wojny. Prawdopodobnie zgubił go przez zwykły przypadek - na grzybach albo spacerze w lesie. Niewiele opowiadał o samej wojnie. Być może miał wpojone, że o takich rzeczach się nie rozmawia. Z tego, co wiem, był cichym i skromnym, ale też bardzo pogodnym człowiekiem. Często jeździł na różne spotkania z kombatantami - dodaje.

Zgodnie z procedurami, artefakt zostanie najpierw przekazany wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków. Po opracowaniu odpowiedniej dokumentacji być może trafi później do rodziny Czesława Kamińskiego.

Czytaj też:


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"Autor komentarza: AniaTreść komentarza: Wielkie brawa dla wszystkich jesteście wspaniałe. Zuzia jesteś wielka i oczywiście Iza duma naszego małego miasteczka 👏👏👏👏👏👏👏👏Data dodania komentarza: 02.07.2022, 17:24Źródło komentarza: Sukces w Czechach. Tancerki Freak Dance podbijają Europę!Autor komentarza: andyTreść komentarza: a peowcy zawsze przeciw - "ch z tą Polską wschodnią" nadal aktualneData dodania komentarza: 02.07.2022, 16:03Źródło komentarza: Będzie blokada DK 17. Kolejna odsłona protestu przeciw szybkiej kolei [ZDJĘCIA]Autor komentarza: AdamTreść komentarza: A ja chcę mieć możliwość szybkiego, bezpośredniego transportu od nas ze wschodu do największego lotniska w kraju. A nie jechać busem potem pociągiem następnie autobusem a potem jeszcze czekać 4 godziny na lotnisku.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 11:44Źródło komentarza: Będzie blokada DK 17. Kolejna odsłona protestu przeciw szybkiej kolei [ZDJĘCIA]
Reklama
Reklama