Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 sierpnia 2022 07:29
Reklama

Strzeżcie sztandaru jak źrenicy oka [ZDJĘCIA+WIDEO]

Tak zaszczytne zadanie otrzymali członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Kaszubach z okazji 70-lecia działalności. Zgodnie z rotą ślubowania, druhowie przyrzekli nie splamić honoru nadanego jednostce sztandaru.
Strzeżcie sztandaru jak źrenicy oka [ZDJĘCIA+WIDEO]
Dekoracja sztandaru OSP Kaszuby

Uroczystość była połączona z gminnymi obchodami Dnia Strażaka. Sztandar został poświęcony podczas nabożeństwa w wierzbickiej kaplicy. Następnie orszak z pocztami sztandarowymi przemaszerował na plac przy Wiejskim Domu Kultury w Równiankach.

- Jubileusz planowaliśmy pierwotnie na rok 2020. Z powodu pandemii musieliśmy odłożyć świętowanie aż do dzisiaj. Obecnie jednostka liczy sobie dokładnie 72 lata i skupia 28 członków zwyczajnych i 6 druhów honorowych. Siedem osób może poszczycić się ponad 40-letnim stażem w ochotniczych strażach pożarnych - mówi Paweł Kucharczyk, wójt gminy Rudnik i naczelnik OSP w Kaszubach.

Jednostka nie jest włączona do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego. Działalność druhów opiera się głównie na wspieraniu innych jednostek i społeczności lokalnej.

 

 

Odznaki za wysługę lat otrzymali: Marian Mróz, Jerzy Kowalczyk, Łukasz Zielonka, Grzegorz Mróz, Wojciech Szewczyk, Ireneusz Czwórnóg i Paweł Kucharczyk. Dodatkowo nowy sztandar został odznaczony Srebrnym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa”.

Jubileuszowi miało towarzyszyć poświęcenie garażu OSP, który przylega do Wiejskiego Domu Kultury w Równiankach. Uroczystość ta odbędzie się jednak w innym terminie.

- Można powiedzieć, że ten garaż będzie dla nas całym królestwem i substytutem strażnicy. Po przebudowie kilka lat temu naszej remizy na wiejski dom kultury zabrakło miejsca dla straży na sprzęt i zaplecze techniczne - dodaje Kucharczyk.

Czytaj także: Wypych odchodzi do Rudnika. Sekretarz zostanie kierownikiem

Powiązane galerie zdjęć:

Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaBaner reklamowy 51. Chmielaków Krasnostawskich
Reklama
Reklama
Reklama