Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Poniedziałek, 4 lipca 2022 05:10
Reklama

Jak ubiegać się o pracę w wieku powyżej 50 lat?

Badania pokazują, że starsze osoby poszukujące pracy często spotykają się z dyskryminacją ze względu na wiek. Co możesz zrobić, aby zapobiec uprzedzeniu wiekowemu? A czy istnieją przepisy zapewniające starszym pracownikom równe szanse? Pokażemy Ci również, jak z powodzeniem aplikować jako osoba powyżej 50 roku życia i stworzyć przekonujące CV (CV wzory, które są warte przejrzenia).
Jak ubiegać się o pracę w wieku powyżej 50 lat?

 

Wiek to tylko liczba?

 

Wiek to tylko liczba. Cudowna riposta nastolatki, która wyczuwa dezaprobatę rodziców, gdy mówi im, o ile lat starszy jest jej nowy chłopak. Kiedy jesteś zakochany, wiek nie ma znaczenia. Ale osoby po 40 roku życia zgodzą się, że wiek na rynku pracy ma znaczenie i może odgrywać dużą rolę w wyborze nowego pracownika. Jako kandydat musisz zdać sobie sprawę z tego, że Twój wiek jest czynnikiem, a na pewno nie „tylko liczbą”.

 

Badania przeprowadzone w Polsce wykazały, że 75% z 700 osób w wieku powyżej 40 lat wypełniające ankietę doświadczyło w pewnym momencie przyczepienia do nich łatki z napisem: „Jest Pan/Pani za stary/stara” podczas ubiegania się o pracę. Widmo ageizmu pojawia się na wszystkich etapach rekrutacji:

 

  • Na przykład 67% osób nie czuje się mile widzianych z powodu zdań zawierających słowa takie jak „starter”, „młoda drużyna” lub „świetna dynamika”. Tego rodzaju terminy pojawiają się w szczególności w marketingu cyfrowym (81%), reklamie (84%) i finansach (85%). Wiele badań wykazało, że wymagania wiekowe są regularnie nakładane na kandydatów, bezpośrednio lub pośrednio.

 

  • Podczas rozmowy kwalifikacyjnej rekruterzy i pracodawcy mają tendencję do bagatelizowania dużego doświadczenia zawodowego, ale kładą duży nacisk na znaczenie nowoczesnych technologii, nawet jeśli respondenci wykazują, że znają się na technologii.

 

  • Na przykład po złożeniu podania o pracę respondenci byli odrzucani z powodu braku „dopasowania kulturowego”. Według przeprowadzonego badania, stwierdzenie „nie pasujesz do zespołu” jest sposobem na maskowanie ageizmu.

​​​​​​​

Ageizm wpływa na starszych pracowników

 

Dyskryminacja ze względu na wiek jest powszechna. Bez uzasadnienia, bo na przestrzeni lat różne badania wykazały, że starsi pracownicy wypadają tak samo dobrze lub nawet lepiej niż młodsi pracownicy. Osoby powyżej 55 roku życia mogą korzystać z tych samych technologii, co ich koledzy w wieku od 18 do 35 lat. Ponadto są bardziej stabilni pod względem wydajności, a poziom absencji jest niższy.

 

Niestety bycie dobrym w swojej pracy nie zapobiega dyskryminacji ze względu na wiek.

 

Jak każda forma dyskryminacji, dyskryminacja ze względu na wiek jest w Polsce zabroniona – Ustawa o równości zawiera daleko idące przepisy. Wiele osób wygrało sprawy dotyczące dyskryminacji wiekowej, ale nadal trudno jest to udowodnić. Tak więc, jeśli jesteś profesjonalistą w wieku powyżej 50 lat, co możesz zrobić sam, aby zminimalizować potencjalną stronniczość? Skorzystaj z dostępnych wskazówek i szablonu na stronie https://bananacv.com/szablony?category=DARMOWE, aby zwiększyć szansę, aplikując o pracę w wieku po 50. roku życia.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"Autor komentarza: AniaTreść komentarza: Wielkie brawa dla wszystkich jesteście wspaniałe. Zuzia jesteś wielka i oczywiście Iza duma naszego małego miasteczka 👏👏👏👏👏👏👏👏Data dodania komentarza: 02.07.2022, 17:24Źródło komentarza: Sukces w Czechach. Tancerki Freak Dance podbijają Europę!Autor komentarza: andyTreść komentarza: a peowcy zawsze przeciw - "ch z tą Polską wschodnią" nadal aktualneData dodania komentarza: 02.07.2022, 16:03Źródło komentarza: Będzie blokada DK 17. Kolejna odsłona protestu przeciw szybkiej kolei [ZDJĘCIA]Autor komentarza: AdamTreść komentarza: A ja chcę mieć możliwość szybkiego, bezpośredniego transportu od nas ze wschodu do największego lotniska w kraju. A nie jechać busem potem pociągiem następnie autobusem a potem jeszcze czekać 4 godziny na lotnisku.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 11:44Źródło komentarza: Będzie blokada DK 17. Kolejna odsłona protestu przeciw szybkiej kolei [ZDJĘCIA]
Reklama
Reklama