Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Top 5: rośliny, których zapach odstraszy muchy

Są łatwe w uprawie i na dodatek dzięki nim przestrzeń jest piękniejsza. Niektóre można jeść, inne przynoszą spokój i wyciszenie. Najważniejsze jednak, że odstraszają muchy.
Top 5: rośliny, których zapach odstraszy muchy
Autor: iStock

Po długiej, zimowej przerwie w końcu kwitną kwiaty, zielenią się drzewa, z ogródków dochodzi zapach grilla. W domach zaś pojawiają się nieproszeni goście – muchy. W sklepach są oczywiście dostępne środki, które pomagają je odstraszyć. Możemy też biegać po domu ze specjalną łapką albo ścierką, ale znamy na to łatwiejszy, przyjemniejszy i całkowicie naturalny sposób. Wystarczy odpowiednio dobrać rośliny i pozwolić zadziałać ich olejkom eterycznym. Oto kilka naszych propozycji...

Pelargonia pachnąca (anginka)

Doskonale odnajdzie się w ogrodzie, w domu i na balkonie. Podlewanie tej rośliny powinno być umiarkowane, bo jest wrażliwa zarówno na przesuszenie, jak i przelanie, przy czym lepiej poradzi sobie z tym pierwszym. Najlepszym miejscem uprawy będzie to, które da kwiatom dużo słońca. Podłoże może być uniwersalne, jednak konieczne jest zastosowanie na dnie doniczki drenażu.

Mięta pieprzowa

Pięknie pachnie i może posłużyć do przygotowywania orzeźwiających napojów. Miętę pieprzową wysiewamy od marca do maja w doniczkach. Żeby rosła piękna i obfita, wymaga temperatury od 12 do 20 st. C. Nie lubi nadmiernego podlewania, a jej korzenie łatwo gniją. Dlatego konieczne jest zastosowanie warstwy drenażowej. Aby mogła dalej się rozkrzewiać, należy odcinać górne części gałązek (nie obrywamy samych listków).

Lawenda wąskolistna

Oprócz tego, że odstraszy muchy, przyniesie też ukojenie zszarganym nerwom. Podobnie jak poprzednicy –  lawenda potrzebuje dobrego drenażu, najlepiej z kawałków ceramiki. Po przesadzeniu do właściwych doniczek należy ją obficie podlać, jednak w późniejszym czasie wymaga jedynie regularnego zwilżania podłoża. Może być hodowana w domu, na balkonie i w ogrodzie. Obfite kwitnienie zapewni jej jednak słoneczne stanowisko.

Palczatka (trawa) cytrynowa

Wiosna to najlepszy moment na jej wysiewanie, czego efekty mogą być widoczne już nawet po trzech tygodniach. Jest to roślina wieloletnia. W sezonie letnim wymaga regularnego podlewania, zimą zaś jej zapotrzebowanie na wodę jest niewielkie. W domowej uprawie najlepiej poczuje się ustawiona na słonecznym parapecie. Roślina ma wiele właściwości zdrowotnych, dlatego warto włączyć ją również do codziennej diety.

Bazylia pospolita

W każdym domu swoje miejsce odnajdzie też bazylia. Wysiewamy ją na początku wiosny i regularnie podlewamy, nie dopuszczając do zbyt dużej wilgoci – jest bardzo podatna na gnicie. Nie lubi ostrego słońca, które powoduje żółknięcie liści. Poradzi sobie w uniwersalnym podłożu, ale wymaga osłonięcia swoich liści od wiatru. Intensywnie pachnie i smakuje, dlatego z powodzeniem urozmaici również ciepłe posiłki lub kanapki.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mikiTreść komentarza: nie po to chodzili na spędy kodu, żeby ich teraz karać - założy taki koszulkę otuła i jeszcze na odszkodowanie liczyData dodania komentarza: 05.07.2022, 14:37Źródło komentarza: Wysokie mandaty zrobiły swoje. Wielu kierowców liczy na łaskawość sądówAutor komentarza: MietekTreść komentarza: Udany rok i dalej nie zakończone scalenie i dokładanie z budżetu gminy do zadań starostwa to właśnie sukcesy tej gminyData dodania komentarza: 04.07.2022, 08:58Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt może dalej kierować gminą. Dlaczego?Autor komentarza: oloTreść komentarza: taką robotą to każdy może wykonywaćData dodania komentarza: 04.07.2022, 07:27Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"
Reklama
Reklama