Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Region: Test antygenowy w aptece nie u nas

- Pracujemy nad tym, żeby dostępność testowania była możliwa w każdej aptece w Polsce - zapowiadał przed kilkoma dniami minister zdrowia. Jak na razie to mrzonki. Przynajmniej dla mieszkańców naszego regionu.
Region: Test antygenowy w aptece nie u nas

Każdy może wykonać bezpłatny test antygenowy w aptece, która bierze udział w programie. Nie ma ograniczenia liczby testów, które mogą być wykonane u jednej osoby” – czytamy na stronie pacjent.gov.pl.

Jak się okazuje, nie każdy. Chełmianie, krasnostawianie i włodawianie tego „luksusu” raczej w najbliższym czasie nie doświadczą.

„Jeśli masz objawy Covid-19, miałeś kontakt z osobą zakażoną koronawirusem lub masz w pracy kontakt z dużą liczbą osób, znajdź aptekę, w której możesz zrobić bezpłatny test i udaj się tam. Badanie przeprowadzi farmaceuta, a wynik poznasz na miejscu” – zachęca rząd.

Najbliżej do takiej apteki mają mieszkańcy powiatu krasnostawskiego. Mogą pojechać do Lublina lub Piotrowic (pow. lubelski) albo do Tyszowiec (pow. tomaszowski). Chełmianie i włodawianie z podejrzeniem korona wirusa mogą wybrać się też do Czemiernik lub Wohynia (pow. radziński). W każdym z tych miast jedna apteka wykonuje takie testy.

- Nie przystąpimy do programu i nie sądzę, że jakaś chełmska apteka zdecyduje się na to. Trzeba mieć odpowiednie warunki lokalowe, personel – powiedziała nam kierowniczka jednej z sieci aptek w Chełmie. – Może trzeba pytać tam, gdzie szczepią…?

Zadzwoniliśmy więc do apteki, gdzie wykonywane są szczepienia przeciw Covid-19 i niestety także usłyszeliśmy negatywną odpowiedź. Podobnie jak w kilku innych aptekach z regionu.

Rozporządzenie w sprawie wykazu badań diagnostycznych, które mogą być wykonywane przez farmaceutę, weszło w życie w czwartek (27 stycznia). Zgodnie z wykazem farmaceuta może wykonać m.in. test antygenowy w kierunku SARS-CoV-2. Testy są opłacane przez Narodowy Fundusz Zdrowia i nie trzeba na nie skierowania.

Apteka, w której farmaceuta ma wykonywać testy antygenowe przeciw Covid-19, powinna złożyć oświadczenie do Narodowego Funduszu Zdrowia, aby przystąpić do programu. Testy można wykonywać w aptece, która „spełnia m.in. standardy bezpieczeństwa (m.in. wydzielone pomieszczenie) i odpowiedniego wyposażenia pokoju opieki farmaceutycznej lub pomieszczenia administracyjno-szkoleniowego apteki”.

Jak poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski, w programie na starcie uczestniczyły 64 apteki. W piątek na liście było ich zaledwie 105 spośród 14 tys. aptek w Polsce.

Ministerstwo zapowiedziało w piątek, że od tego tygodnia darmowe testy antygenowe bez skierowania mają być wykonywane również w punktach wymazowych. Takich punktów jest obecnie w kraju sześćset.

Czytaj także: Izolatorium w Chełmie jest w gratisie

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Stefan 02.02.2022 20:14
mrzonki to wszystko jest

yy 01.02.2022 17:10
W Anglii testy za darmo wszędzie i w każdej ilości są od 2 lat, właśnie skończyli ich wymagać o je wycofują bo już nie są potrzebne, zniesiono też wszystkie obostrzenia i ograniczenia, a w Bolandii dopiero gdzieś tam się wprowadza, w 60 aptekach na 13000, a barany dalej głosują na pisdusi i kon***ratow

Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mikiTreść komentarza: nie po to chodzili na spędy kodu, żeby ich teraz karać - założy taki koszulkę otuła i jeszcze na odszkodowanie liczyData dodania komentarza: 05.07.2022, 14:37Źródło komentarza: Wysokie mandaty zrobiły swoje. Wielu kierowców liczy na łaskawość sądówAutor komentarza: MietekTreść komentarza: Udany rok i dalej nie zakończone scalenie i dokładanie z budżetu gminy do zadań starostwa to właśnie sukcesy tej gminyData dodania komentarza: 04.07.2022, 08:58Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt może dalej kierować gminą. Dlaczego?Autor komentarza: oloTreść komentarza: taką robotą to każdy może wykonywaćData dodania komentarza: 04.07.2022, 07:27Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"
Reklama
Reklama