Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Wtorek, 9 sierpnia 2022 18:25
Reklama

Krasnystaw: Szpital w kryzysie przez braki kadrowe

Pogłębianie się trudnej sytuacji oddziałów grozi niemal całkowitym paraliżem pracy szpitala i pozostawieniem mieszkańców powiatu praktycznie bez opieki medycznej. Takie jest główne przesłanie listu ordynatorów oraz części lekarzy i pielęgniarek do lokalnych władz. W czwartek odbędzie się w tej sprawie nadzwyczajna sesja rady powiatu.
Krasnystaw: Szpital w kryzysie przez braki kadrowe
Autor: Fot. SPZOZ Krasnystaw

Autorzy pisma przekonują, że krasnostawski szpital znalazł się w dramatycznej sytuacji kadrowej, jakiej w historii lecznicy jeszcze nie było. Podpisało się pod nim około 40 osób. Problemy dotyczą równocześnie kilku oddziałów.

Oddział reumatologiczny nie przyjmuje pacjentów od 5 listopada. Lekarze zostali oddelegowani do pracy z pacjentami chorymi na Covid -19. Liczba łóżek dla osób zakażonych została zmniejszona, ale chorzy pojawią się na reumatologii dopiero 17 stycznia. Autorów listu martwi brak realizacji kontraktu, co powoduje straty dla szpitala. Podobnie jest na internie, gdzie z pracy zrezygnowało kilku lekarzy.

W dalszej części listu czytamy, że pod znakiem zapytania stoi dalsze funkcjonowanie szpitala w zakresie zabiegowym. Anestezjologia może od marca pozostać bez obsady lekarskiej. Za trzy tygodnie mogą być zawieszone oddziały: pediatryczny, neonatologiczny i położniczo-ginekologiczny. Od wielu lat występują również problemy z obsadzeniem dyżurów na szpitalnym oddziale ratunkowym.

- Spiętrzenia tylu trudności w naszym szpitalu nie pamiętają najstarsi pracownicy jednostki. Zaniepokojeni pytamy, czy o tym wszystkim wie pan starosta, rada społeczna przy SPZOZ oraz zarząd i rada powiatu i czy jest to za ich zgodą? Patrząc na bierność i brak podejmowanych działań zaradczych, można wnioskować, że jest to wiedza dostępna tylko dla wąskiego grona - czytamy.

Starosta Andrzej Leńczuk zwołał w miniony czwartek posiedzenie zarządu powiatu, na którym dyrektor szpitala Andrzej Jarzębowski wyjaśniał tematy poruszone w piśmie. Następnie odbyło się długie spotkanie z ordynatorami.

- Zobowiązaliśmy dyrektora szpitala do zintensyfikowania działań dotyczących pozyskania lekarzy, a także zwiększenia częstotliwości spotkań z ordynatorami i usprawnienia przepływu informacji. Dodam tylko, że problemy związane z pandemią są nie tylko w Krasnymstawie, ale dotyczą służby zdrowia w całym kraju - relacjonuje starosta Leńczuk.

Dyrektor szpitala odpiera zarzut, że wiedza o sytuacji kadrowej jest dostępna jedynie wąskiemu gronu osób. Zapewnia, że cyklicznie przekazuje informacje na posiedzeniach zarządu i rady powiatu, a także komisji ochrony zdrowia i rady społecznej przy SPZOZ. Zapewnia, że odejścia lekarzy z pracy wynikają przede wszystkim z przyczyn zewnętrznych i osobistych. Dodaje, że nieustannie prowadzone są rozmowy w celu pozyskania nowych medyków, w tym zza wschodniej granicy. W szpitalu pracuje obecnie anestezjolog z Ukrainy, ale w okresie adaptacji jeszcze nie może wykonywać pełnego zakresu czynności. Niebawem pracę na oddziale położniczo-ginekologicznym rozpocznie jego krajanka. 

Czytaj także: Porywisty wiatr zdmuchnął ich z drogi

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
covidiot 17.01.2022 17:07
wprowadzic obowiazkowe szczepienia medykow - napewno bedzie wiecej pracownikow ;)

Reklamareklama Wschodniego Banku Spółdzielczego w Chełmie
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Obiektywny mieszkaniecTreść komentarza: Jeżeli chcesz pisać o dziurach to napisz "puki" co o swojej dziurze intelektualnej w swojej głowie pełnej nienawiści. Bo z tym na drogach w Białopolu jest o wiele lepiej.Data dodania komentarza: 09.08.2022, 07:04Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt Maruszewski jak rasowy strateg. Ofensywa inwestycyjna trwa.Autor komentarza: Mieszkaniec uchankiTreść komentarza: Z czterech już postawionych kurników śmierdzi nie miłosiernie aż płuca bolą jest to produkcja przemysłowa, sześć tygodni i gotowy kurczak, wiatraki chucza całą noc, a jak jest łapanka to nikt nie zachowuje ciszy nocnej, a co będzie przy siedemnastu, nie zachowują również standardów sanitarnych kurze truchło w postaci oborniku leży od wiosny na nieutwardzonym placu zapraszamy można zobaczyć, dodam tylko że gdy rozbudują fermę smród może być odczuwalny do 15 km pozdrawiam mieszkańców Dubienki oddalonej o 6 km, trzeba się odwołać od decyzji pani wójt i walczyć o wieś która już niedługo może nie nadawać się do zamieszkaniaData dodania komentarza: 08.08.2022, 21:42Źródło komentarza: Gm. Dubienka. Ferma w Uchańce zostanie rozbudowanaAutor komentarza: SąsiadTreść komentarza: Wójta trzeba ochronić od takich fałszywych przyjaciół bo z wrogami daje sobie radę. Stan dróg w tej gminie jest naprawdę przyzwoity, co nie znaczy że przydał by się asfalt w polach. Ale dlatego że rządzi 25 lat to i w polach w tej gminie też już jest asfalt.Data dodania komentarza: 08.08.2022, 21:36Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt Maruszewski jak rasowy strateg. Ofensywa inwestycyjna trwa.Autor komentarza: Były SołtysTreść komentarza: A czy wiesz, że Gmina nie musiała a dofinansowała zadanie wojewódzkie jakim była budowa chodników kwotą blisko 3 mln zł, którą własnie ktoś pozyskał z Polskiego Ładu. Nie piszę kto żebyś chociaż trochę jak większość mieszkańców cieszył się z tej inwestycji.Data dodania komentarza: 08.08.2022, 21:15Źródło komentarza: Region. Władze województwa przymierzają się do remontu drogi z Chełma do BiałopolaAutor komentarza: ahchkoTreść komentarza: czemu nie dziwi, że Okuninka xDData dodania komentarza: 08.08.2022, 21:05Źródło komentarza: Okuninka. Cztery kobiety pobiły się na dyskotece
Reklama
Reklama