Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Poniedziałek, 4 lipca 2022 05:25
Reklama

Krasnystaw: Szpital w kryzysie przez braki kadrowe

Pogłębianie się trudnej sytuacji oddziałów grozi niemal całkowitym paraliżem pracy szpitala i pozostawieniem mieszkańców powiatu praktycznie bez opieki medycznej. Takie jest główne przesłanie listu ordynatorów oraz części lekarzy i pielęgniarek do lokalnych władz. W czwartek odbędzie się w tej sprawie nadzwyczajna sesja rady powiatu.
Krasnystaw: Szpital w kryzysie przez braki kadrowe
Autor: Fot. SPZOZ Krasnystaw

Autorzy pisma przekonują, że krasnostawski szpital znalazł się w dramatycznej sytuacji kadrowej, jakiej w historii lecznicy jeszcze nie było. Podpisało się pod nim około 40 osób. Problemy dotyczą równocześnie kilku oddziałów.

Oddział reumatologiczny nie przyjmuje pacjentów od 5 listopada. Lekarze zostali oddelegowani do pracy z pacjentami chorymi na Covid -19. Liczba łóżek dla osób zakażonych została zmniejszona, ale chorzy pojawią się na reumatologii dopiero 17 stycznia. Autorów listu martwi brak realizacji kontraktu, co powoduje straty dla szpitala. Podobnie jest na internie, gdzie z pracy zrezygnowało kilku lekarzy.

W dalszej części listu czytamy, że pod znakiem zapytania stoi dalsze funkcjonowanie szpitala w zakresie zabiegowym. Anestezjologia może od marca pozostać bez obsady lekarskiej. Za trzy tygodnie mogą być zawieszone oddziały: pediatryczny, neonatologiczny i położniczo-ginekologiczny. Od wielu lat występują również problemy z obsadzeniem dyżurów na szpitalnym oddziale ratunkowym.

- Spiętrzenia tylu trudności w naszym szpitalu nie pamiętają najstarsi pracownicy jednostki. Zaniepokojeni pytamy, czy o tym wszystkim wie pan starosta, rada społeczna przy SPZOZ oraz zarząd i rada powiatu i czy jest to za ich zgodą? Patrząc na bierność i brak podejmowanych działań zaradczych, można wnioskować, że jest to wiedza dostępna tylko dla wąskiego grona - czytamy.

Starosta Andrzej Leńczuk zwołał w miniony czwartek posiedzenie zarządu powiatu, na którym dyrektor szpitala Andrzej Jarzębowski wyjaśniał tematy poruszone w piśmie. Następnie odbyło się długie spotkanie z ordynatorami.

- Zobowiązaliśmy dyrektora szpitala do zintensyfikowania działań dotyczących pozyskania lekarzy, a także zwiększenia częstotliwości spotkań z ordynatorami i usprawnienia przepływu informacji. Dodam tylko, że problemy związane z pandemią są nie tylko w Krasnymstawie, ale dotyczą służby zdrowia w całym kraju - relacjonuje starosta Leńczuk.

Dyrektor szpitala odpiera zarzut, że wiedza o sytuacji kadrowej jest dostępna jedynie wąskiemu gronu osób. Zapewnia, że cyklicznie przekazuje informacje na posiedzeniach zarządu i rady powiatu, a także komisji ochrony zdrowia i rady społecznej przy SPZOZ. Zapewnia, że odejścia lekarzy z pracy wynikają przede wszystkim z przyczyn zewnętrznych i osobistych. Dodaje, że nieustannie prowadzone są rozmowy w celu pozyskania nowych medyków, w tym zza wschodniej granicy. W szpitalu pracuje obecnie anestezjolog z Ukrainy, ale w okresie adaptacji jeszcze nie może wykonywać pełnego zakresu czynności. Niebawem pracę na oddziale położniczo-ginekologicznym rozpocznie jego krajanka. 

Czytaj także: Porywisty wiatr zdmuchnął ich z drogi

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
covidiot 17.01.2022 17:07
wprowadzic obowiazkowe szczepienia medykow - napewno bedzie wiecej pracownikow ;)

Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"Autor komentarza: AniaTreść komentarza: Wielkie brawa dla wszystkich jesteście wspaniałe. Zuzia jesteś wielka i oczywiście Iza duma naszego małego miasteczka 👏👏👏👏👏👏👏👏Data dodania komentarza: 02.07.2022, 17:24Źródło komentarza: Sukces w Czechach. Tancerki Freak Dance podbijają Europę!Autor komentarza: andyTreść komentarza: a peowcy zawsze przeciw - "ch z tą Polską wschodnią" nadal aktualneData dodania komentarza: 02.07.2022, 16:03Źródło komentarza: Będzie blokada DK 17. Kolejna odsłona protestu przeciw szybkiej kolei [ZDJĘCIA]Autor komentarza: AdamTreść komentarza: A ja chcę mieć możliwość szybkiego, bezpośredniego transportu od nas ze wschodu do największego lotniska w kraju. A nie jechać busem potem pociągiem następnie autobusem a potem jeszcze czekać 4 godziny na lotnisku.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 11:44Źródło komentarza: Będzie blokada DK 17. Kolejna odsłona protestu przeciw szybkiej kolei [ZDJĘCIA]
Reklama
Reklama