Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Wtorek, 9 sierpnia 2022 18:44
Reklama

Gm. Dubienka: Jedli i pili, ale się znudzili

Gdy w sierpniu 2020 roku otwarto nowe kurniki w Uchańce i wpuszczono tam zwiedzających, mieszkańcy wydawali się zadowoleni. Z zainteresowaniem oglądali nowe hale i skorzystali z poczęstunku od firmy StoFarm. Teraz niektórzy zaczynają żałować, że dopuścili do tej inwestycji. Nie chcą, by budowano nowe kurniki.
Gm. Dubienka: Jedli i pili, ale się znudzili

Do naszej redakcji dotarł e-mail z informacją, że mieszkańcy Uchańki nie są zadowoleni z sąsiedztwa czterech kurników, gdzie drób jest hodowany na skalę przemysłową. Zdaniem autora pisma - zwłaszcza w okresie letnim smród i fetor unoszący się znad tych kurników jest nie do zniesienia. Często też słychać huk wentylatorów. Dodatkowo w Uchańce nie ma oczyszczalni ścieków. Po każdym cyklu produkcyjnym używa się tam silnych środków dezynfekujących do mycia i czyszczenia, a ścieki są odbierane wozem asenizacyjnym i przewożone do oczyszczalni ścieków w Dubience. Zdaniem niektórych mieszkańców, to nie daje gwarancji, że ścieki nie przedostaną się do wód gruntowych. Podobno zebrali 50 podpisów przeciwko rozbudowie kurników. Nikt jednak w gminie nie widział listy z podpisami.

- Słyszałam tylko od radnego Hryniuka, że mieszkańcy są niezadowoleni. Nikt jednak u mnie w tej sprawie nie był. Trochę to dziwne, bo na tym terenie były już hodowane zwierzęta: świnie, chyba gęsi i kaczki - mówi wójt Krystyna Deniusz-Rosiak. Gmina już nic nie ma do planów fermy drobiu. Pozwolenia na budowę są wydawane w starostwie.

Niezadowolenie mieszkańców może też wynikać z tego, że pracy wcale nie ma tam dużo. Kurniki są zautomatyzowane. Tylko dwie osoby z Uchańki znalazły tam zatrudnienie na stałe.

Przy okazji wyborów sołtysa w Uchańce zorganizowano spotkanie z przedstawicielami firmy StoFarm. Przekazali mieszkańcom informację, że ferma będzie się jeszcze rozwijać. Ma tam być 13 kurników. Na razie są tylko cztery. Planowana jest też budowa małej fabryczki pelletu. Niedługo po zebraniu firma przekazała do świetlicy w Uchańce lodówkę, kuchenkę i sprzęt grający. To podobno sprzęt, który mieszkańcy wynegocjowali za znoszenie uciążliwości.

- Rozmawialiśmy z mieszkańcami o współpracy. Planujemy postawić silosy zbożowe i skupować ziarno od miejscowych rolników. Gdy powstanie pelleciarnia, będzie też zapotrzebowanie na słomę - mówi Aneta Zawada, kierownik zespołu ds. inwestycji i rozwoju firmy StoFarm.

- Tych ścieków nie jest tak dużo i nie ma możliwości, żeby gdzieś się przedostały. Obornik jest wywożony jako nawóz do pieczarkarni lub odbierają go rolnicy - wyjaśnia Zawada.

Firma StoFarm planowała wspierać mieszkańców przy okazji pikników i uroczystości, kupując produkty potrzebne do ich zorganizowania. Okazało się to niemożliwe z powodu pandemii, bo imprez nie było. Dlatego plany się zmieniły i kupiono sprzęt do świetlicy.

- Tylko dwie osoby z Uchańki u nas pracują, bo tylko tyle się zgłosiło, a początkowo była tylko jedna. Mamy też pracowników z terenu gminy. Na stałe zatrudniamy osiem osób. Sezonowo do załadunku i rozładunku drobiu potrzebujemy więcej ludzi na umowę zlecenie. Mam długą listę osób, które z nami w ten sposób współpracują i wielu mieszkańców jest z tego zadowolonych. Gdy rozbudujemy fermę, pracy będzie więcej - zapewnia Zawada.

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamareklama Wschodniego Banku Spółdzielczego w Chełmie
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Obiektywny mieszkaniecTreść komentarza: Jeżeli chcesz pisać o dziurach to napisz "puki" co o swojej dziurze intelektualnej w swojej głowie pełnej nienawiści. Bo z tym na drogach w Białopolu jest o wiele lepiej.Data dodania komentarza: 09.08.2022, 07:04Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt Maruszewski jak rasowy strateg. Ofensywa inwestycyjna trwa.Autor komentarza: Mieszkaniec uchankiTreść komentarza: Z czterech już postawionych kurników śmierdzi nie miłosiernie aż płuca bolą jest to produkcja przemysłowa, sześć tygodni i gotowy kurczak, wiatraki chucza całą noc, a jak jest łapanka to nikt nie zachowuje ciszy nocnej, a co będzie przy siedemnastu, nie zachowują również standardów sanitarnych kurze truchło w postaci oborniku leży od wiosny na nieutwardzonym placu zapraszamy można zobaczyć, dodam tylko że gdy rozbudują fermę smród może być odczuwalny do 15 km pozdrawiam mieszkańców Dubienki oddalonej o 6 km, trzeba się odwołać od decyzji pani wójt i walczyć o wieś która już niedługo może nie nadawać się do zamieszkaniaData dodania komentarza: 08.08.2022, 21:42Źródło komentarza: Gm. Dubienka. Ferma w Uchańce zostanie rozbudowanaAutor komentarza: SąsiadTreść komentarza: Wójta trzeba ochronić od takich fałszywych przyjaciół bo z wrogami daje sobie radę. Stan dróg w tej gminie jest naprawdę przyzwoity, co nie znaczy że przydał by się asfalt w polach. Ale dlatego że rządzi 25 lat to i w polach w tej gminie też już jest asfalt.Data dodania komentarza: 08.08.2022, 21:36Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt Maruszewski jak rasowy strateg. Ofensywa inwestycyjna trwa.Autor komentarza: Były SołtysTreść komentarza: A czy wiesz, że Gmina nie musiała a dofinansowała zadanie wojewódzkie jakim była budowa chodników kwotą blisko 3 mln zł, którą własnie ktoś pozyskał z Polskiego Ładu. Nie piszę kto żebyś chociaż trochę jak większość mieszkańców cieszył się z tej inwestycji.Data dodania komentarza: 08.08.2022, 21:15Źródło komentarza: Region. Władze województwa przymierzają się do remontu drogi z Chełma do BiałopolaAutor komentarza: ahchkoTreść komentarza: czemu nie dziwi, że Okuninka xDData dodania komentarza: 08.08.2022, 21:05Źródło komentarza: Okuninka. Cztery kobiety pobiły się na dyskotece
Reklama
Reklama