Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 5 października 2022 00:21
Reklama Chełmskie Niedźwiedzie Biznesu 2021 - Trwa głosowanie! Niebawem SMS-owe!

Spoofing się nasilił. Policja przyznaje, że jest bezradna

Oszuści coraz częściej sięgają po szalenie groźną metodę działania. Czym jest spoofing i dlaczego sama policja przyznaje, że nie ma narzędzi, aby z nim walczyć?
Spoofing się nasilił. Policja przyznaje, że jest bezradna
Autor: iStock

Metoda nie jest nowa, ale - jak informuje Biuro do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji - przybrała na sile. Coraz częściej oszuści stosują spoofing, żeby wyłudzić czyjeś dane i posługując się nimi ukraść pieniądze. Nie jest to takie łatwe, ale oszuści umiejętnie manipulują rozmową tak, by uzyskać jak najwięcej informacji i wykorzystać naiwność ofiary. „W kontaktach z nieznajomymi kierujmy się zawsze zasadą ograniczonego zaufania.” - apelują mundurowi.

Spoofing telefoniczny

To zaawansowana metoda informatyczna polegająca na podszywaniu się dzwoniącego pod konkretne numery, by w kontaktach z ofiarami udawać inną osobę lub instytucję. „Technicznie spoofing jest dziś możliwy głównie dzięki nowym rozwiązaniom technologicznym. Przy ich wykorzystaniu dzwoniący może w niemal dowolnej usłudze ręcznie wprowadzić numer, który ma się wyświetlić adresatowi połączenia jako numer dzwoniącego.” - wyjaśniają policjanci zajmujący się cybeprzestępczością.

Przyznają jednocześnie, że bardzo trudno jest się uchronić przed tego typu oszustwami. Sami policjanci informują, że nie mają możliwości technicznego zablokowania spoofingu, gdyż telefon przestępcy nie jest podłączony do sieci komórkowej, lecz komputerowej. „W ten sposób coraz częściej oszuści podszywają się pod konsultantów banków, przedstawicieli urzędów czy nawet policjantów.” - opisują mundurowi.

W większości rozmów pojawiają się jednak dwa elementy: presja czasu i poczucie zagrożenia. Zwykle oszuści namawiają ofiary do przelania pieniędzy na dane konto.” - dodaje policja. Scenariusz ataków jest zazwyczaj podobny. Dzwoniący oszust stara się wystraszyć rozmówcę, alarmuje np. o kradzieży pieniędzy z banku, jakichś prawnych problemach osoby bliskiej. Rozmówca nalega na podjęcie szybkich działań, aby m.in. zablokować możliwość włamania na konto. Chce w ten sposób zdobyć dane do logowania się w bankowości elektronicznej. Dlatego mundurowi uczulają, że każdą telefoniczną prośbę o przesłanie pieniędzy lub podanie danych konta bankowego powinno się traktować jako próbę oszustwa. „Najlepiej w takiej sytuacji samodzielnie wpisać numer banku, zadzwonić, poinformować o otrzymanym połączeniu i zweryfikować przekazane informacje.” - radzą funkcjonariusze.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
KOMENTARZE
Autor komentarza: Prawda w oczy koleTreść komentarza: Czyli dostaną biedni Ukraińcy i Polskie nie Roby..... A co z wycieczkami autokoraowymi w których jadą matki z dziećmi na jeden dzień do Polski z przewodnikiem który pomaga załatwić świadczenia socjalne... I kobiety z dziećmi jadą spowrotem na Ukrainę a po kilku miesiącach wracają po raz kolejny na 1 dzień żeby manna z nieba spadała przez kolejne miesiące......Data dodania komentarza: 04.10.2022, 09:02Źródło komentarza: 500 plus nie dla każdego? Rząd nie wyklucza progów dochodowychAutor komentarza: GohaTreść komentarza: Żydzi nie byli lubiani z powodu lichwy. To wszystko.Data dodania komentarza: 03.10.2022, 16:05Źródło komentarza: Wojsławice. KLĄTWA CZY ŹLI LUDZIE? Mord rytualny, czarna ospa, dziwna zbrodnia...Autor komentarza: ignacTreść komentarza: wszyscy byli trzeżwi -niesamowiteData dodania komentarza: 02.10.2022, 19:22Źródło komentarza: Karambol w Tytusinie. Jedna ranna osoba została w szpitaluAutor komentarza: FANPISTreść komentarza: Super brawo ChKS Arka Chełm ,oby tak do konca sezonu.Data dodania komentarza: 02.10.2022, 18:00Źródło komentarza: Zwycięstwo na początek sezonu. ChKS Arka Chełm pokonała AZS OlsztynAutor komentarza: andyTreść komentarza: chodziłem do "trójki" i tam był przystanek starego typu - może nie był przezroczysty ale spełniał swoją funkcję - można było się schronić przed wiatrem stając za wiatą niekoniecznie wewnątrz a tu? wystarczy sama ławka, bo ten dach to nic nie zasłoniData dodania komentarza: 02.10.2022, 10:50Źródło komentarza: Chełm: Błędy na przystankach wytykali mieszkańcy. Radni pytali też o rozmiary
Reklama
Reklama