Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Podwójna laureatka

Społeczność I LO znów ma powody do dumy, tym razem za sprawą drugoklasistki Aleksandry Majówki, która została laureatką dwóch olimpiad. Dzięki udziałowi w jednej z nich uczennica ma już w kieszeni indeks na studia prawnicze.
Podwójna laureatka

Aleksandra Majówka została laureatką Olimpiady Wiedzy o Prawie i Wymiarze Sprawiedliwości organizowanej przez Instytut Wymiaru Sprawiedliwości w Warszawie. 30 marca uczestniczyła w eliminacjach centralnych, w których brało udział 20 najlepszych uczniów z całej Polski.

- Tematyka zagadnień, składających się na program olimpiady, dotyczyła ważnych kwestii, na dodatek bliskich młodym ludziom, takich jak m.in. zdolność do czynności prawnych, odpowiedzialność karna małoletnich, ochrona praw konsumentów, prawo w sieci, prawo autorskie, prawo samorządowe, zagadnienia ustrojowe, a także szeroko rozumiana wiedza o społeczeństwie - wyjaśnia Ewa Betiuk, nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie, która przygotowywała licealistkę do obydwu konkursów. - Pytania sprawdzały także wiedzę z zakresu Konstytucji RP oraz obowiązujących na jej terenie kodeksów na poziomie akademickim.

Ola, uzyskując tytuł laureata, otrzymała nagrodę finansową oraz indeks na studia prawnicze.

Z kolei 12 czerwca na wydziale prawa Uniwersytetu w Białymstoku odbyły się dwuetapowe eliminacje VIII Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka w Świecie Współczesnym organizowane przez Centrum Organizacji Przedmiotowo – Tematyczno – Interdyscyplinarnych Olimpiad Społeczno-Historycznych w Białymstoku. Tematem przewodnim tegorocznych zawodów olimpijskich było funkcjonowanie we współczesnym świecie Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych. Aleksandra Majówka znakomicie poradziła sobie z tym trudnym zagadnieniem. Ostatecznie została laureatką X miejsca. Oprócz zaszczytnego tytułu otrzymała indeksy na uczelnie wyższe, w tym jakże prestiżowy na Międzyobszarowe Indywidualne Studia Humanistyczne i Społeczne na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, nagrody rzeczowe ufundowane przez prezydenta Białegostoku i Parlament Europejski oraz puchar posła na Sejm IX kadencji Aleksandra Miszalskiego. Ola została też nagrodzona udziałem w wyjeździe studyjnym do Brukseli, gdzie będzie mogła bliżej poznać funkcjonowanie instytucji Unii Europejskiej.

Teraz czytane: Ulewne deszcze zalały posesje i Biedronkę w gminie Wojsławice

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Absolwentka 28.06.2021 17:21
Gratulacje dla Oli i pani Profesor! Życzę jeszcze wielu laureatów!!!

Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mikiTreść komentarza: nie po to chodzili na spędy kodu, żeby ich teraz karać - założy taki koszulkę otuła i jeszcze na odszkodowanie liczyData dodania komentarza: 05.07.2022, 14:37Źródło komentarza: Wysokie mandaty zrobiły swoje. Wielu kierowców liczy na łaskawość sądówAutor komentarza: MietekTreść komentarza: Udany rok i dalej nie zakończone scalenie i dokładanie z budżetu gminy do zadań starostwa to właśnie sukcesy tej gminyData dodania komentarza: 04.07.2022, 08:58Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt może dalej kierować gminą. Dlaczego?Autor komentarza: oloTreść komentarza: taką robotą to każdy może wykonywaćData dodania komentarza: 04.07.2022, 07:27Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"
Reklama
Reklama