Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Poniedziałek, 4 lipca 2022 02:21
Reklama

Drabiniastym wozem po Polesiu [ZDJĘCIA]

Byli już w Wyrykach i Dołhobrodach w gminie Hanna. Niebawem odwiedzą inne miejscowości w powiecie włodawskim, pokazując, dokumentując i badając unikalne dziedzictwo regionu. A że projekt dotyczy kultury ludowej i tradycji, podróżują… wozem drabiniastym.
Drabiniastym wozem po Polesiu [ZDJĘCIA]

- „Poleski Wóz Tradycji” to 3-letni, kompleksowy projekt o charakterze badawczym i artystycznym. Jego głównym celem jest dokumentowanie i upowszechnianie elementów kultury tradycyjnej Polesia Zachodniego w sposób interdyscyplinarny, kreatywny, angażujący każdą z grup odbiorców – wyjaśnia Anita Lewczuk vel Leoniuk, dyrektor Muzeum - Zespół Synagogalny we Włodawie.

A są nimi dzieci i młodzież, ruchy amatorskie, osoby wywodzące się z tej samej wspólnoty i kultury lokalnej, bądź możliwie najbliższe, a także ci, którzy tę spuściznę badają oraz ci, do których ma ona dotrzeć za pomocą nowych mediów i technik informacyjnych.

Przystanki, gdzie zatrzymuje się wóz, to miejscowości, w których do dziś kultywuje się tradycje regionu. Pierwszym miejscem, do którego zajechał były Wyryki. Do swojego sadu zaprosił gości pan Czesław i to on przywiózł ich na miejsce drabiniastym wozem. Było spotkanie z ludowymi śpiewaczkami, które zaprezentowały charakterystyczne dla regionu pieśni, wywodzące się z najstarszych lokalnych tradycji, na przykład niespotykane w innych regionach „swańki”.

To spotkanie udokumentowane zostało na taśmie filmowej i zdjęciach. Film już jest montowany. Wizyta w Dołhobrodach też była nagrywana. I tak będzie na wszystkich przystankach „Poleskiego wozu tradycji”. Będą odbywać się spotkania warsztatowe z informatorami, którzy przekażą jego pasażerom swoją wiedzę, doświadczenie, relacje i obyczaje.

- Każdego roku projekt obejmował będzie inną tematykę z zakresu unikalnych elementów kultury tradycyjnej Polesia Zachodniego, określając symboliczne trasy naszego Poleskiego Wozu Tradycji – mówi dyrektor Lewczuk vel Leoniuk.

W tym roku jest to obrzędowość okresu wiosennego i letniego, natura w kulturze tradycyjnej, zielarstwo, medycyna ludowa, wierzenia magiczne. Rok 2022 będzie poświęcony obrzędowości okresu jesiennego i zimowego, folklorowi narracyjnemu, bajkom ludowym, regionalnym podaniom i legendom. Z kolei rok 2023 - obrzędowości rodzinnej, zabawom, wyliczankom dla dzieci, tańcom i kołysankom.

- Projekt oparty jest na trzech filarach, wokół których skupione są wszystkie działania – podsumowuje dyrektor. - To badanie tradycji – poprzez organizację corocznych, studenckich, terenowych obozów badawczych, dokumentację i archiwizację zjawisk kultury tradycyjnej; przekazywanie tradycji – poprzez działania medialne, animacyjne i warsztatowe z wykorzystaniem Wozu Tradycji oraz inspirowanie tradycją – organizacja imprezy kulturalnej Sobótki Poleskie.

W ramach wydarzenia co roku odbywać się będą między innymi widowiska obrzędowe trzech granic: Polski, Białorusi, Ukrainy, koncerty zespołów folkowych, potańcówki w dawnym stylu, panele dyskusyjne i warsztaty. Goście będą mogli podziwiać artystyczną scenografię z wykorzystaniem nowych technik.

Najbliższe Sobótki już 26 czerwca.

"Poleski Wóz Tradycji" otrzymał dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu „Kultura ludowa i tradycyjna”. Efektem rzeczowym tego działania będzie archiwum cyfrowe na stronie Muzeum – Zespół Synagogalny we Włodawie. Materiały z realizacji projektu prezentowane będą w zakładce pt. Poleski Wóz Tradycji, gdzie znajdować się będzie POLESKA MAPA TRADYCJI, na której systematycznie oznaczana będzie trasa oraz punkty wymiany tradycji.Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"Autor komentarza: AniaTreść komentarza: Wielkie brawa dla wszystkich jesteście wspaniałe. Zuzia jesteś wielka i oczywiście Iza duma naszego małego miasteczka 👏👏👏👏👏👏👏👏Data dodania komentarza: 02.07.2022, 17:24Źródło komentarza: Sukces w Czechach. Tancerki Freak Dance podbijają Europę!Autor komentarza: andyTreść komentarza: a peowcy zawsze przeciw - "ch z tą Polską wschodnią" nadal aktualneData dodania komentarza: 02.07.2022, 16:03Źródło komentarza: Będzie blokada DK 17. Kolejna odsłona protestu przeciw szybkiej kolei [ZDJĘCIA]Autor komentarza: AdamTreść komentarza: A ja chcę mieć możliwość szybkiego, bezpośredniego transportu od nas ze wschodu do największego lotniska w kraju. A nie jechać busem potem pociągiem następnie autobusem a potem jeszcze czekać 4 godziny na lotnisku.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 11:44Źródło komentarza: Będzie blokada DK 17. Kolejna odsłona protestu przeciw szybkiej kolei [ZDJĘCIA]
Reklama
Reklama