Nowe władze i nadzieje na przejście w Zbereżu

  • 06.01.2019, 10:31
  • TWA
Nowe władze i nadzieje na przejście w Zbereżu
Rozbudowa drogi wojewódzkiej Włodawa-Korolówka oraz budowa przejścia granicznego Zbereże-Adamczuki to inwestycje, o których dyskutowały władze województwa lubelskiego z przedstawicielami państwowej administracji Ukrainy. Realizacja pierwszej inwestycji rozpocznie się niebawem, również szanse na otwarcie granicy są jakby większe.

Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 812 na odcinku z Włodawy do Korolówki rozpocznie się już w 2019 roku. Trwa przetarg na wyłonienie wykonawcy tego zadania. Na niespełna 5-kilometrowym odcinku drogi, od ronda we Włodawie do Korolówki, stare płyty zostaną skruszone i posłużą jako podbudowa. Na tej warstwie powstanie pozostała część podbudowy i wylany zostanie asfalt. Ponadto projekt przewiduje budowę ścieżki rowerowej wzdłuż drogi, chodnika dla pieszych, specjalnych przejść przez drogę dla pieszych i rowerzystów oraz oświetlenia ulicznego.

Według wstępnych wyliczeń koszt przebudowy jednego kilometra drogi to około 5 mln zł, a to oznacza, że cała inwestycje może kosztować nawet 25 mln zł. Prawie 5,8 mln euro dofinansowania pozyskano z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina na lata 2014-2020. Pełnomocnik przewodniczącego Wołyńskiej Obwodowej Administracji Państwowej Valerii Kryvoroh oraz dyrektor Departamentu Gospodarki i Integracji Europejskiej Wołyńskiej Państwowej Administracji Obwodowej Ihor Czulipa w rozmowie z samorządowcami naszego województwa nie kryli zadowolenia, że ta inwestycja drogowa będzie realizowana. Przekonani są, że nowa nawierzchnia ułatwi dostęp do atrakcyjnych turystycznie miejsc na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim, ale również poprawi komfort podróżowania do polsko-białoruskich i polsko-ukraińskich przejść granicznych.

W dalszej części spotkania przedstawiciele władz ukraińskich sporo czasu poświęcili na rozmowę z wicemarszałkiem województwa lubelskiego Zbigniewem Wojciechowskim i członkiem zarządu Zdzisławem Szwedem w sprawie utworzenia przejścia granicznego Zbereże-Adamczuki. Wójt Woli Uhruskiej Jan Łukasik oraz nasi samorządowcy powiatowi od wielu lat wnioskują o uruchomienie stałego przejścia granicznego w tym miejscu. Dotychczas jednak mówiło się, że ta inwestycja nie będzie rentowna, bo już istniejące przejścia graniczne z Ukrainą nie są wystarczająco obciążone. Teraz uznaje się, że otwarcie granicy w Zbereżu jest wręcz konieczne, bo wpłynie na rozwój regionów przygranicznych. Samorządowcy obydwu stron poparli tę inicjatywę.

Protest nabiera rozmachu. Pracownicy prokurator przedstawiają swoje żądania [CZYTAJ]

TWA

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe