Był zbyt wrażliwy na pracę na granicy

  • 31.12.2018, 08:55 (aktualizacja 02.01.2019, 07:52)
  • (apm)
Był zbyt wrażliwy na pracę na granicy zdjęcie poglądowe
Zakończyło się śledztwo w sprawie samobójczej śmierci 28-letniego pogranicznika. Prokuratura postępowanie umorzyła, uznając, że nikt nie przyczynił się do tej tragedii. Śledczy uznali, że zebrane dowody wskazują na to, że ten młody mężczyzna był wrażliwym człowiekiem i niezbyt dobrze znosił warunki służby na granicy.

Z powodu braku znamion czynu zabronionego kilka dni temu Ośrodek Zamiejscowy Prokuratury Okręgowej w Lublinie umorzył śledztwo w sprawie doprowadzenia namową lub przez udzielenie pomocy 12 marca 2018 r. w miejscowości Husynne do targnięcia się na życie człowieka przez postrzelenie. Zebrane dowody nie potwierdziły, że wobec 28-latka stosowany był mobbing polegający na prześladowaniu, uporczywym nękaniu czy zastraszaniu przez przełożonych. Wykluczyła to także wewnętrzna kontrola w Nadbużańskim Oddziale Straży Granicznej w Chełmie.

Jak stwierdzili śledczy, 28-latek decyzję o samobójstwie podjął sam. Być może jednak nagromadzenie nieprzyjemnych zdarzeń wpłynęło na osłabienie jego kondycji psychicznej. 12 marca znaleziono go pod drzewem z przestrzeloną głową.

Tego dnia 28-latek razem z koleżanką z pracy patrolował granicę między Dorohuskiem i Dubienką. Jechali samochodem terenowym. W pewnej chwili funkcjonariusz zatrzymał auto. Twierdził, że musi udać się w las za potrzebą. Długo jednak nie wracał. Ponieważ funkcjonariuszka nie mogła się z nim skontaktować, zaniepokojona wezwała na pomoc jeszcze dwa patrole. Wkrótce znaleźli kolegę 200 metrów od samochodu, opartego o drzewo, z przestrzeloną głową. Obok nieżyjącego 28-letniego funkcjonariusza leżał jego pistolet. Znaleziono także łuskę z pocisku.

Śledztwo w tej sprawie wszczęła Prokuratura Rejonowa w Chełmie. Potem przejął je Ośrodek Zamiejscowy Prokuratury Okręgowej w Lublinie. Już wstępne wyniki sekcji zwłok wykluczyły udział innych osób w zdarzeniu. Na czaszce zmarłego znaleziono tylko ranę postrzałową. Na ciele nie było żadnych innych śladów obrażeń. Rana wskazuje na to, że strzał oddano z bardzo bliskiej odległości.

28-letni mieszkaniec Chełma pracował jako funkcjonariusz Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w placówce w Dorohusku. Miał za sobą 4 lata służby. Jego śmierć wstrząsnęła nie tylko środowiskiem związanym ze strażą graniczną. Na portalach internetowych pojawiło się wiele komentarzy, niektóre wręcz niecenzuralne, sugerujących, że młody chłopak mógł mieć problemy w pracy. Sugerowano, że po stłuczkach służbowym autem, był "inaczej" traktowany przez przełożonych. Śledztwo jednak tego nie potwierdziło.

 

 

(apm)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Qqq
Qqq 07.01.2019, 20:24
SG wykończyło młodego cennego człowieka i się pięknie wybieliło mam nadzieję że sumienie kiedyś nie pozwoli im spać
abcd
abcd 03.01.2019, 14:04
Śledztwo było, bo być musiało, problem rozwiązał się sam (z użyciem pistoletu), a orzeczenia na szkodę SG to chyba tylko w serialu można się spodziewać.

Pozostałe