Jakie mandaty grożą rowerzystom?

  • 6.07.2018, 11:57
  • MP
Jakie mandaty grożą rowerzystom?
Jazda po chodniku, bez świateł czy wymuszanie pierwszeństwa, to tylko niektóre z przewinień rowerzystów. Jeśli lubimy przemieszczać się na dwóch kółkach, musimy pamiętać o zasadach ruchu drogowego. Ich nieznajomość grozi bowiem wysokimi mandatami.

Według polskiego prawa rowerem po drogach publicznych może poruszać się każda osoba pełnoletnia oraz niepełnoletnia posiadająca kartę rowerową lub prawo jazdy kat. B1. Poruszanie się bez uprawnień grozi 100-złotowym mandatem, a w przypadku miłośników dwóch kółek poniżej 18. roku życia upomnieniem lub nałożeniem kary na rodziców.

Najczęściej zauważanym wykroczeniem jest jazda rowerem po chodniku, zmora pieszych w dużych miastach. Trzeba pamiętać, że grozi za to mandat w wysokości 50 zł. Tylko w uzasadnionych przypadkach rowerzysta może jechać chodnikiem. Przede wszystkim wtedy, kiedy ma on przynajmniej dwa metry szerokości, a na drodze nie ma wyznaczonej ścieżki dla jednośladów. Jazda ta jest dozwolona również wtedy, kiedy rowerzysta przewozi dziecko poniżej 10. roku życia bądź też panują trudne warunki pogodowe, takie jak ulewa, mgła lub gołoledź.

Rowerzysta może również otrzymać mandat za braki w obowiązkowym wyposażeniu jednośladu. Rozporządzenie ministra infrastruktury określa, że taki pojazd musi mieć sprawny hamulec, dzwonek oraz światła. Za ich zły stan techniczny lub brak grozi mandat w wysokości 20 - 500 zł.

Niestety, część rowerzystów wciąż uważa, że może poruszać się na dwóch kółkach po alkoholu, sądząc, że nie powodują takiego zagrożenia jak nietrzeźwi kierowcy samochodów. Nic bardziej mylnego. Rowerzysta mający w wydychanym powietrzu 0,2 i więcej promila alkoholu zapłaci mandat w wysokości 500 zł. Jeśli dopuści się przy tym naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym, grozi mu sąd. Ten natomiast może orzec karę aż do 5000 zł, zakaz prowadzenia pojazdów niemechanicznych, a nawet pozbawić wolności do 3 lat.

O czym jeszcze powinni pamiętać rowerzyści, aby nie narazić się na kary finansowe podczas jazdy? Nieustąpienie pierwszeństwa to mandat w wysokości 350 zł, korzystanie z telefonu 200 zł i tyle samo za utrudnianie jazdy innym uczestnikom ruchu. Hamowanie powodujące zagrożenie jest wykroczeniem, za które możemy dostać nawet 300 zł. Niezatrzymanie się przed znakiem STOP, przejazd na czerwonym świetle oraz czepianie się innych pojazdów podczas jazdy grożą z kolei mandatami 100-złotowymi. 50 zł kary możemy natomiast otrzymać za tzw. jazdę bez trzymanki oraz za przewożenie dziecka do 7 lat bez dodatkowego siodełka.


Teraz czytane:

Niepokonany Rafał Bereza [CZYTAJ]

MP
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe