Bez dokumentów nadal nie pojedziesz

  • 11.06.2018, 11:51 (aktualizacja 12.06.2018 08:22)
  • MP
Bez dokumentów nadal nie pojedziesz
Od 4 czerwca kierowcy nie muszą wozić ze sobą dokumentów - taka informacja obiegła w ostatnim czasie całą Polskę i... zaowocowała górą mandatów. Wielu zmotoryzowanych wyruszyło w drogę bez prawa jazdy, dowodów rejestracyjnych i ubezpieczeń. Podczas kontroli nie uniknęli kar. Te komplikacje są spowodowane przez problemy natury technicznej. Znów zawiódł system CEPiK 2.0. Co z pozostałymi zmianami zaplanowanymi na początek czerwca?

Wraz z początkiem tego miesiąca miała wejść w życie zmiana, na którą od lat czekało wielu kierowców. E-dokumenty, czyli baza danych o każdej osobie zmotoryzowanej, ma zwalniać z obowiązku posiadania przy sobie najważniejszych dokumentów: prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego oraz potwierdzenia polisy OC. Źle zinterpretowana informacja obiegła Polskę i od poniedziałku posypały się mandaty oraz upomnienia. Te nieścisłości wyjaśniło w minionym tygodniu Ministerstwo Cyfryzacji.

Znowelizowane przepisy muszą najpierw zostać opublikowane przez ministra w Biuletynie Informacji Publicznej, a legalne będą dopiero po trzech miesiącach od tej publikacji. Obecnie nowe prawo zostało przyjęte, ale aby móc poruszać się bez dokumentów, niezbędne są zmiany w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców 2.0. Chodzi dokładnie o to, aby system CEPiK 2.0 współpracował z systemami posiadanymi przez policję, Inspekcję Transportu Drogowego, straż graniczną i inne służby. To powoduje, że na e-dokumenty będziemy musieli jeszcze poczekać. Do tej pory ich tradycyjne wersje należy mieć przy sobie, ponieważ za ich brak grozi nie tylko mandat. Bez dokumentów nie można kontynuować jazdy do chwili ich dostarczenia na miejsce kontroli.

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom Ministerstwa Cyfryzacji 4 czerwca nie weszły w życie pozostałe rewolucyjne przepisy dotyczące młodych kierowców, dodatkowych szkoleń teoretycznych i praktycznych, ograniczeń prędkości oraz jazdy z zielonym listkiem na szybie. Ku uciesze zawodowych kierowców w czasie przesuwa się również zmiana w sposobie likwidacji punktów karnych. Mają więc oni jeszcze możliwość zredukowania ich nadmiaru, zwłaszcza że nowe przepisy będą pozwalały na to tylko raz na pięć lat, a nie tak jak obecnie raz na pół roku. Podobnie jak w przypadku e-dokumentów znowelizowane prawo zacznie obowiązywać po trzech miesiącach od opublikowania ich w BIP-ie.

Jednocześnie Ministerstwo Cyfryzacji zdementowało inną plotkę, która pojawiła się w ostatnim czasie. Żaden kierowca nie będzie miał "oczyszczonego konta", tzn. zachowa wszystkie posiadane punkty karne oraz historię każdego przewinienia.

Jak podaje resort, wszystkie zapowiedziane zmiany prawdopodobnie zaczną oficjalnie działać jeszcze przed końcem 2018 r.


Najchętniej czytane:

Nietypowe pomysły do budżetu obywatelskiego [ZOBACZ]

MP
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe