Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama baner reklamowy

Chełm zagrożony kryzysem?

Naukowcy z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk przedstawili w ostatnim czasie raport dotyczący sytuacji średnich polskich miast. Wynika z nich, że blisko połowa jest zagrożona i ma problemy z rozwojem. Ponadto, na ich liście znajdują się 23 miasta kryzysowe, w tym aż 5 z naszego województwa.
Chełm zagrożony kryzysem?

Naukowcy z PAN ocenili 250 średnich polskich miast i jak wynika z ich raportu, aż w 122 odnotowano niepokojące statystyki. Ich zdaniem, w tych 122 miastach natomiast aż 23 znajdują się w sytuacji kryzysowej. Aż pięć takich miast z kolei, znajduje się na Lubelszczyźnie i są to: Chełm, Hrubieszów, Kraśnik, Tomaszów Lubelski i Zamość. Jak tłumaczą przedstawiciele PAN, jeśli w ciągu najbliższych 20 - 30 lat ta tendencja się utrzyma, miastom tym grozi nawet katastrofa gospodarcza.

Co brali pod uwagę naukowcy z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk? Przede wszystkim dane dotyczące ubywania mieszkańców danego średniego miasta, którzy wyjeżdżają w poszukiwaniu pracy. W niektórych przypadkach spadek ten jest tak duży, że odczuwa się go również w placówkach oświatowych, w których uczy się nawet o 25% mniej dzieci i młodzieży. Nie bez znaczenia dla powstawania raporty była sama dostępność miejsc pracy, poziom zaawansowania komunikacyjnego i technologicznego, gospodarka oraz liczba osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Kryzysem, oprócz 5 miast województwa lubelskiego, jest zagrożonych także szereg innych średnich miast, głównie z tzw. ściany wschodniej. Ich samorządy nie zgadzają się jednak do końca z tymi danymi, informując o dynamicznych rozwojach w innych dziedzinach.

Problemy związanego ze średnimi miastami dostrzegł już rząd. Analiza przygotowana przez PAN ma pozwolić Ministerstwu Inwestycji i Rozwoju na przygotowanie specjalnych pakietów, czyli preferencji dostępu do funduszy unijnych dla przedsiębiorców i samorządowców.

Szczegóły raportu PAN można znaleźć na poniższej grafice (źródło: Główny Urząd Statystyczny):


Teraz czytane:

Nowe wiadomości dotyczące obwodnicy Chełma [TUTAJ]


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama