Chełm: Wypadki coraz droższe

  • 28.03.2018, 13:01
  • MP
Chełm: Wypadki coraz droższe
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny podsumował miniony rok pod względem likwidacji szkód oraz wypłaconych odszkodowań dla kierowców. Niezidentyfikowani i nieubezpieczeni zmotoryzowani kosztowali wspomnianą instytucję ponad 170 mln zł.

Ta kwota pokazuje, że polscy kierowcy wciąż nieodpowiedzialnie podchodzą do bezpieczeństwa innych uczestników ruchu.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny to instytucja, która zajmuje się naprawą szkód spowodowanych przez nieubezpieczonych i nieustalonych sprawców wypadków. Jej pracownicy weryfikują kierowców, którzy poruszają się samochodami bez ważnego OC. W ubiegłym roku UFG wypłacił rekordową kwotę 170 mln zł na odszkodowania i świadczenia poszkodowanym w zdarzeniach kierowcom. Fundusze te pozwoliły na zlikwidowanie niemal 8000 szkód oraz wypłatę ponad 5300 odszkodowań. Aż 80% tych świadczeń było spowodowanych przez nieubezpieczonych zmotoryzowanych.

Równie nieciekawie prezentują się statystyki dotyczące niepłacenia ubezpieczenia OC. W 2017 r. UFG zarejestrował ponad 98 000 zawiadomień dotyczących braku obowiązkowej polisy, wystawiając niemal 80 000 wezwań do zapłaty kary, czyli 12% więcej niż w 2016 r. Kierowców wciąż niestety nie odstraszają wysokie kwoty za nieposiadanie ubezpieczenia, które mogą sięgnąć nawet 6000 zł. Wyniki te uwzględniają również właścicieli tych pojazdów, które nie wyjeżdżają na drogi.

Jak informuje UFG, przyczyny braku OC są wciąż te same: wygaśnięcie ubezpieczenia zbywcy pojazdu, trudna sytuacja materialna kierowcy, niekupowanie polisy do niesprawnego auta oraz nieopłacenie pełnej raty składki za OC. Instytucja stale jednak udoskonala system mający redukować liczbę zarówno nieodpowiedzialnych kierowców, jak i kosztownych zdarzeń na polskich drogach.


Podobne artykuły:

Za przeglądy techniczne zapłacimy więcej [TUTAJ]

MP
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe