Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Baner reklamowy - firmy Północ Nieruchomości
Reklama Stachniuk Optyk

Chełm: Plac Zygmunta Rumla

Plac przy dworcu głównym PKP w Chełmie będzie nosił imię Zygmunta Rumla. Inicjatywa została podjęta przez grupę radnych, a wniosek o upamiętnienie tej postaci wystosowało do władz miasta Stowarzyszenie Pamięć i Nadzieja.
Chełm: Plac Zygmunta Rumla

Uchwała o patronie placu została podjęta na ostatniej sesji. Radni nie mieli wątpliwości, że pomysł jest dobry i warto go zrealizować, zwłaszcza, że wiąże się to jedynie ze zrobieniem i zawieszeniem tabliczki z informacją.

Lokalizacja jest nieprzypadkowa, o czym czytamy w uzasadnienia do uchwały:

- W przestrzeń Chełma wpisany został, jako jeden z pierwszych w kraju, pomnik upamiętniający ofiary rzezi wołyńskiej. Wielu mieszkańców naszego miasta i okolic historycznie związana jest z Wołyniem. Wskazujemy na tamte tereny nie w kontekście rewizji granic, roszczeń terytorialnych, a obowiązku pamięci o doświadczeniach dziejowych kolejnych pokoleń. Pamięć o nich staje się naszą powinnością, potrzebą przejęcia dziedzictwa kulturowego Kresów, wpisanego w wielokulturowość, ale i polski wkład w rozwój Ziem Wschodnich dawnej Rzeczypospolitej. Zygmunt Rumel jest świetnym przykładem takiego odczytywania dziejowego - tłumaczą wnioskodawcy.

Zygmunt Rumel był żołnierzem i poetą, w latach okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej komendantem VIII Okręgu BCh "Wołyń", później żołnierzem AK, męczennikiem, który na ołtarzu polsko-ukraińskiego pojednania złożył ofiarę życia w przeddzień tzw. "krwawej niedzieli" na Wołyniu 11 lipca 1943 roku.

Zygmunt Rumel urodził się 22 lutego 1915 roku w Petersburgu. Ukończył Liceum Krzemienieckie, gdzie oprócz nauki, brał aktywny udział w życiu kulturalnym i sportowym szkoły.Następnie rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Był aktywnym działaczem Związku Młodzieży Wiejskiej "Wici". Włączył się w działalność Uniwersytetów Ludowych. Był współredaktorem dwujęzycznego czasopisma wychodzącego w Krzemieńcu - "Młoda Wieś – Mołode Seło". Służbę wojskową odbył na dywizyjnym kursie podchorążych artylerii w 23. pułku piechoty  we Włodzimierzu Wołyńskim. Jako podporucznik brał udział w kampanii wrześniowej 1939 roku. Od samego początku okupacji najpierw sowieckiej, a następnie niemieckiej, Zygmunt Rumel włączył się w społeczną i zbrojną działalność konspiracyjną na Wołyniu.


Teraz czytane:

Sołecka kasa idzie na drogi [TUTAJ]


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaRafał Stachura życzenia
Reklama
Reklama
Reklama