Region: Nauczycieli czekają podwyżki! Czy aby na pewno?

  • 12.03.2018, 07:53 (aktualizacja 15.03.2018 09:18)
  • AN
Region: Nauczycieli czekają podwyżki! Czy aby na pewno?
Wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli, w zależności od stopnia awansu zawodowego, będzie wyższe od 123 do 168 zł brutto - wynika z przygotowanego przez MEN projektu rozporządzenia. - To tylko pozorna podwyżka, nie dajmy się na to nabrać - przekonuje prezes chełmskiego oddziału ZNP Ewa Suchań.

Minister edukacji Anna Zalewska obiecała podwyżkę płac i... słowa dotrzymała. Od pierwszego kwietnia na konta nauczycieli wpłynie więcej pieniędzy z tytułu zasadniczego wynagrodzenia. To dopiero pierwsza z zapowiedzianych podwyżek. Następną nauczyciele mają dostać od 1 stycznia 2019 r., a kolejną - od 1 stycznia 2020 r. W ciągu trzech lat płace pedagogów mają wzrosnąć o ponad 15 proc.

- Od 1 kwietnia nauczyciele otrzymają podwyżkę 5,35 proc. W skali roku to raptem 3,75 proc. Prognozowana inflacja w 2018 r. to 3,2-3,5 proc. Okazuje się więc, że tzw. podwyżka nawet nie zrekompensuje nauczycielom inflacji z lat 2017-2018! - przekonuje Związek Nauczycielstwa Polskiego.

 Swojego oburzenia nie kryje też przewodnicząca chełmskiego oddziału struktur ZNP Ewa Suchań. - Jeżeli zwykły nauczyciel zerknie do tabelki, to zobaczy, że od kwietnia dostał na rękę o 120 zł więcej. I rzeczywiście powie, że jest to jakaś podwyżka. Ale nauczyciele na wsi, którym odebrano dodatki, dostaną mniej pieniędzy - wyjaśnia Ewa Suchań. - Tak naprawdę to nie podwyżka, ale obniżka. Obniżka naszych morale, naszych chęci do pracy i do zrozumienia tego, co tak naprawdę w Polsce się dzieje.

Dodatki mieszkaniowy i zasiłek do zagospodarowania zostały zabrane od stycznia tego roku. - Na spotkaniu w Chełmie pani minister powiedziała, że te dodatki i tak były bardzo niskie. W niektórych gminach nawet wynosiły złotówkę. To się zgadza. Ale 90 proc. gmin wypłacało po 200-400 zł, więc bardzo proszę panią minister, aby mówiła uczciwie i zgodnie z prawdą, gdy wypowiada się do obywateli.

Suchań podkreśla też, że minister Zalewska zapowiedziała również zmianę sposobu finansowania oświaty, co stanowi - zdaniem związkowców - kolejne zagrożenie dla nauczycielskich wynagrodzeń.

- Wiemy już z dokumentów, które do nas docierają, że zasadnicze wynagrodzenie stanie się podstawą naszej pensji,  natomiast dodatki motywacyjne czy wychowawcze będą w gestii samorządu. Jeśli gmina nie będzie miała na nie pieniędzy, to ich zwyczajnie nie wypłaci - wyjaśnia prezes ZNP w Chełmie. - W kwietniu nauczyciele te dodatki dostaną, ale co się wydarzy w kolejnych miesiącach, trudno przewidzieć. Jeśli jednak pani minister już oficjalnie zapowiada te zmiany, to znaczy, że one wkrótce wejdą w życie.

MEN informuje:

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, począwszy od 1 kwietnia tego roku, rozpoczynamy wprowadzanie planu podwyższenia wynagrodzeń nauczycieli o ok. 15,8 proc. w ciągu trzech lat, co jest porównywalne z przewidywanym w tym okresie wzrostem przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej – 15,9 proc. Kolejne podwyżki zostaną wprowadzone od stycznia 2019 r. oraz od stycznia 2020 r. Przypominamy, że ostatnia podwyżka płac nauczycieli miała miejsce w 2012 r. W 2017 r. po raz pierwszy od 5 lat zagwarantowaliśmy waloryzację wynagrodzeń nauczycieli i zapewniliśmy ich finansowanie w kwocie 418 mln zł.

W związku z podwyższeniem pensji nauczycieli od 1 kwietnia 2018 r. w budżecie państwa pojawiły się dodatkowe środki w wysokości ok. 1,2 mld zł. Ponadto w tym roku do puli finansów przeznaczonych na wynagrodzenia przesunięto środki zabezpieczane dotychczas w budżecie na dodatek mieszkaniowy dla uprawnionych nauczycieli w kwocie ok. 126 mln zł. W związku z tą zmianą kwota bazowa dla nauczycieli wzrośnie w 2018 r. o dodatkowe 0,35 proc. Spowoduje to, że od 1 kwietnia 2018 r. średnie wynagrodzenia nauczycieli wzrosną łącznie o 5,35 proc. Oznacza to, że średnie wynagrodzenie nauczycieli zwiększy się: od 147 zł – dla nauczyciela stażysty, do 271 zł – dla nauczyciela dyplomowanego.


Teraz czytane:

Wokalista rockowy zginął w Holandii w tragicznych okolicznościach [TUTAJ]

AN
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe