Gm. Dorohusk: Progi spowolnią piratów

  • 21.10.2021, 08:25
  • DBEZ
Gm. Dorohusk: Progi spowolnią piratów
Pan Sebastian układał w domu dziecko do snu, gdy nagle rozległ się huk. Było już późno w nocy. Gdy wybiegł na podwórko, zobaczył rozbity samochód i kierowcę uciekającego pieszo w kierunku Ignatowa. Jak się okazało, rozpędzone auto wypadło z drogi, uderzyło w nasyp z kamieni i zatrzymało się tuż przy jego domu.

- Podobnych zdarzeń drogowych, oficjalnie zgłoszonych na policję, jest u nas na wsi około 10 rocznie. Tych niezgłaszanych było o wiele więcej - mówi pan Sebastian, mieszkaniec Olenówki w gminie Dorohusk.

 

Nocna szarża w Olenówce

Przed dwoma tygodniami (9 października) na podwórko pana Sebastiana wjechał volkswagen, który wcześniej wypadł z drogi, przejechał przez działkę, trafił w nasyp zbudowany z kamieni, odbił się i zatrzymał tuż przy domu. Kamienie z nasypu poleciały daleko i zniszczyły elewację domu. Była noc, ok. godz. 22.30.

- Gdy wyszedłem na dwór, kierowca już biegł w stronę Ignatowa. Potem przyjechała policja, spisano raport. Technik stwierdził, że samochód uderzył w nasyp z prędkością 90 km/h. Ze wstępnych ustaleń wynika, że miesiąc temu samochód zmienił właściciela. Poprzedni zgłosił sprzedaż, ale ponoć nie może znaleźć umowy z nabywcą - opowiadał w ubiegłym tygodniu pan Sebastian.

Poszkodowany ogłosił w mediach społecznościowych, że poszukuje sprawcy zdarzenia. Po kilku dniach kierowca volswagena sam się odnalazł. Przyszedł osobiście do pana Sebastiana i zadeklarował, że pokryje koszt naprawy elewacji. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Na podwórku nie było dzieci, bo poszły już spać. W innych okolicznościach ta historia mogła mieć tragiczne zakończenie. Zdaniem mieszkańców Olenówki, takim sytuacjom można zaradzić poprzez zmianę organizacji ruchu.

- W okolicy mieszka sześcioro dzieci. W dzień jeżdżą na rowerach, bawią się na podwórkach, grają w piłkę. Tacy szaleńcy im zagrażają - podkreśla mieszkaniec Olenówki.

 

Progi na bezmyślnych kierowców

W lipcu tego roku pan Sebastian złożył wniosek o zamontowanie progów zwalniających na drodze powiatowej w Olenówce. Napisał do starostwa, że samochody jeżdżą tam z nadmierną prędkością, mimo ograniczenia do 50 km/h. Jest to niebezpieczne dla pieszych i rowerzystów. Nie ma ścieżki pieszo-rowerowej, więc nie ma dokąd uciekać, gdy szarżuje rozpędzony samochód. O nieszczęście nietrudno.

- W lipcu ukraiński kierowca busa spowodował tu wypadek. Ale były wcześniej zdarzenia drogowe: w kwietniu, maju, czerwcu. Kierowcy wyciągają rozbity samochód z pola i odjeżdżają. Policja nieraz nawet o tym nie wie. Raz sąsiadka skręcała na swoje podwórko, zatrzymała się na chwilę, żeby przepuścić auto z naprzeciwka. Samochód jadący za nią zatrzymał się na jej zderzaku. W ubiegłym roku auto dachowało na sąsiedniej działce, kierowca był pijany - wylicza pan Sebastian.

Na jego wniosek wydział infrastruktury starostwa powiatowego miał w sierpniu powołać komisję bezpieczeństwa ruchu drogowego. Jej zadaniem miało być przeanalizowanie organizacji ruchu drogowego na drodze w Olenówce. Sprawa się jednak przeciągnęła, mimo deklaracji złożonej na piśmie przez dyrektora Marka Bedlińskiego. Po nocnej szarży w Olenówce temat powrócił. Komisja ma być powołana w tym tygodniu.

- Moim zdaniem, wniosek jest bezzasadny. Kierowcy powinni dostosować prędkość. Te zdarzenia nie wynikają ze złej organizacji ruchu, ale z nieprzestrzegania przepisów. Nie będziemy stawiać progów zwalniających co 500 metrów - mówi Bedliński.

Ostatecznie to komisja, w której będą też funkcjonariusze policji, wyda opinię w sprawie wniosku o zamontowanie progów zwalniających. Zdaniem Bedlińskiego, w Olenówce zakręty są zbyt ostre, by montować tam progi. Dodatkowo społeczeństwo jest temu niechętne.

- W Kolonii Kamień mieszkańcy walczyli przez cały rok o zamontowanie progów. Gdy w końcu je wykonaliśmy, wpływają do nas wnioski o ich zdjęcie. Dwóch mieszkańców do nas stale pisze pisma w tej sprawie - dodaje Bedliński.

Czytaj też: Basen zewnętrzny i sauna na dachu

 

DBEZ

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe