Włodawa: Mural strażnicy robi wrażenie

  • 27.08.2021, 07:29
  • TS
Włodawa: Mural strażnicy robi wrażenie
Na jednej ze ścian jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Dołhobrodach powstał mural przedstawiający Placówkę Straży Granicznej im. podporucznika Jana Bołbotta. Jego wykonanie kosztowało 12 tys. zł.

- To kolejne dzieło, jakie powstało na terenie naszej gminy. Jedno mamy w Hannie na budynku po byłym posterunku policji. Przedstawia „starą nadbużańską wieś” – mówi wójt Grażyna Kowalik. - Nowy mural na budynku OSP powstał dosyć przypadkowo. Można powiedzieć, że w odpowiednim czasie znalazłam się w odpowiednim miejscu. Podczas jednego ze spotkań w Dołhobrodach z członkami OSP przypomniała mi się ciekawa inicjatywa. Ministerstwo Obrony Narodowej organizowało konkurs pt. „Mur, ale historia wojska polskiego”. Przeznaczony był on dla organizacji pozarządowych. Można było pozyskać dofinansowanie na mural bądź działania patriotyczno-edukacyjne. Rzuciłam hasło miejscowym strażakom, że takie malowidło można zrobić również w Dołhobrodach – tłumaczy wójt Kowalik.

Strażacy, przy pomocy pracowników Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Hannie, złożyli wniosek do ministerstwa. Na realizację zadania otrzymali 12 tys. zł. Mural pod tytułem „Tu nad Bugiem jest strażnica… – historia i nowoczesność” wykonał Maciej Wierzbicki z firmy Bush Art z Warszawy. Malowidło przedstawia Placówkę Straży Granicznej im. podporucznika Jana Bołbotta.

- Taka była tematyka konkursu. Powstające w Polsce murale mogą przedstawiać polskie wojska, od średniowiecza po współczesność. Mogą to być wydarzenia bądź postacie, które miały bezpośredni wpływ na kształtowanie państwa polskiego, na walkę o niepodległość i suwerenność ojczyzny. W Dołhobrodach zawsze funkcjonowała placówka SG, dlatego właśnie takie dzieło znalazło się na ścianie budynku OSP – wyjaśnia wójt Kowalik.

Oficjalnie otwarcie muralu planowane jest na 17 września. Tego dnia w Dołhobrodach zorganizowany zostanie festyn edukacyjny, w którym wezmą udział m.in. uczniowie.

- Podczas imprezy będzie pokaz sprzętu, jakim dysponują funkcjonariusze Straży Granicznej. Ale nie tylko. Planujemy m.in. wystawę starych i nowych zdjęć strażnicy. To dla dzieci ciekawa lekcja historii. Dowiedzą się trochę o korpusie ochrony pogranicza. Przybliżona zostanie im też postać podporucznika Jana Bołbotta, którego imię nosi Placówka SG w Dołhobrodach – dodaje wójt Kowalik.

O smaczne jadło zadbają panie z miejscowego koła gospodyń wiejskich, które swoją siedzibę ma w tym samym budynku co strażacy ochotnicy.

Innym pięknym muralem przedstawiającym i upamiętniającym żołnierzy pierwszej kompanii 3. Batalionu, 7. Pułku Piechoty Legionów AK (OPE 7/III) Obwodu AK Włodawa pod dowództwem porucznika Ludwika Pałysa (pseudonim „Lupa”) może pochwalić się Szkoła Podstawowa w Wyrykach, która na realizację przedsięwzięcia pozyskała z MON 34 tys. zł. O tę dotację wystąpił Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło we Włodawie. Tamtejszy mural wykonali artyści z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Do 30 listopada 2021 roku powstaną 72 murale w całej Polsce. Ich odsłonięciom będą towarzyszyć nie tylko uroczystości, ale także różne lokalne akcje w przestrzeni otwartej, np. wystawy militariów, „żywe lekcje historii”, pikniki, pokazy grup rekonstrukcyjnych i koncerty. Dofinansowanie otrzymają 64 podmioty. W ten sposób lokalne społeczności będą mogły uczcić pamięć swoich bohaterskich przodków oraz tradycje obrońców niepodległości i suwerenności ojczyzny.

Czytaj także: Podziękuj swojej położnej

 

TS

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe