Stówka mandatu dla kolejnego proboszcza

  • 02.06.2021, 08:24 (aktualizacja 04.06.2021, 09:50)
  • GD
Stówka mandatu dla kolejnego proboszcza
Administrator parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Siennicy Różanej również nie uniknął mandatu za przekroczenia limitu uczestników podczas jednej z wielkanocnych mszy. Otrzymał jednak niższą karę niż proboszczowie z Krasnegostawu za podobne wykroczenia.

Sprawa dotyczyła nabożeństwa z 4 kwietnia. Krasnostawscy policjanci otrzymali anonimowe zgłoszenie, że najprawdopodobniej przekroczony jest limit wiernych. Potwierdziły to czynności wyjaśniające, które zakończyły się 100-złotowym mandatem. Dla przypomnienia informujemy, że dwóch proboszczów z Krasnegostawu otrzymało po 200 zł kary za każdy z trzech stwierdzonych przypadków większej liczby wiernych uczestniczących w nabożeństwie, niż pozwalały na to obowiązujące wówczas przepisy sanitarne.

Niedawno otrzymaliśmy odpowiedź z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie w sprawie siennickiej i dwóch krasnostawskich parafii. Policjanci o każdym przypadku przekroczenia limitu uczestników mszy informowali bowiem sanepid.

Chcieliśmy również uzyskać informacje, czy były lub są prowadzone postępowania administracyjne w sprawie otwarcia stoku narciarskiego w Bobliwie w lutym br. oraz funkcjonowania jednej z krasnostawskich siłowni, gdzie 8 kwietnia mundurowi przeprowadzili kilka kontroli. Informacja zwrotna okazała się lakoniczna. 

- Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krasnymstawie prowadził postępowania wyjaśniające, mające na celu uzupełnienie przedłożonych informacji. Przesyłał też pisma przypominające o obowiązujących przepisach prawnych, m.in. do podmiotów użyteczności publicznej czy prowadzących działalność gospodarczą. Przeprowadzał kontrole interwencyjne. Po zapoznaniu się z zebranym materiałem dowodowym  podejmował stosowne decyzje zgodnie z obowiązującymi przepisami - informuje Katarzyna Wnuk, rzeczniczka prasowa WSSE Lublin.

Dodaje, że jednostki Państwowej Inspekcji Sanitarnej w przypadku prowadzenia działalności niezgodnie z przepisami rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii oraz naruszeń wymagań przepisów higieniczno-sanitarnych mających na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2 wszczynają wobec przedsiębiorców postępowania administracyjne celem nałożenia kary pieniężnej za naruszenie przepisów przeciwepidemicznych.

- Na każdym etapie postępowania strona ma zapewniony czynny udział i może uzupełniać zgromadzony materiał dowodowy. Od początku roku przeprowadzono w województwie lubelskim ponad 6,8 tys. kontroli. Zdecydowana większość przedsiębiorców przestrzega obowiązującego prawa. Rolą jednostek Państwowej Inspekcji Sanitarnej jest ochrona życia i zdrowia ludzkiego, a nie karanie podmiotów prowadzących działalność gospodarczą - podkreśla Katarzyna Wnuk.

Więcej o sprawie pisaliśmy w artykule: Proboszczowie ukarani mandatami. Sprawdź!

 

GD

Czy planujesz szczepić się przeciwko covid-19?

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe