Starsi chcą podwyżki dla młodszych

  • 04.02.2021, 08:11
  • MP
Starsi chcą podwyżki dla młodszych
Brzmi to jak słowa wsparcia, ale nie dajmy się zwieść pozorom. Według badań przeprowadzonych przez Uce Research i Syno Poland, blisko 40 proc. Polaków jest zdania, że najmłodsi stażem kierowcy powinni płacić wyższe OC. Ich zdaniem, szybko przełożyłoby się to na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Ankieta została przeprowadzona wśród ok. 1000 kierowców w wieku 18-80 lat. 38,6 proc. pytanych opowiada się za tym, żeby posiadacze praw jazdy mający mniej niż 25 lat płacili wyższe składki obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu. Przeciw takiemu pomysłowi jest 45,4 proc., pozostali nie mają zdania. Wśród zwolenników zwyżki prawie połowa jest zdania, że ceny OC dla młodych kierowców powinny zostać podniesione o 20-50 proc. Co dziesiąty z tej grupy ankietowanych idzie o krok dalej i uważa, że dobrze by było, gdyby podwyżka wyniosła nawet 80 proc.

Takie nastawienie doświadczonych kierowców bierze się stąd, że kolizje i wypadki na polskich drogach w znacznym stopniu są powodowane przez tych z krótszym stażem za kółkiem. 40 proc. ankietowanych jest zdania, że podniesienie cen składek skłoni młodszych zmotoryzowanych do bardziej odpowiedzialnej jazdy. Sami prowadzący badania tłumaczą natomiast, że gdyby podwyżka rzeczywiście doszła do skutku, początkujący kierowcy rejestrowaliby auta na starsze rodzeństwo lub rodziców, więc efekt byłby żaden. Według Uce Research i Syno Poland, lepszym rozwiązaniem jest zwiększanie świadomości jeszcze na poziomie zdawania uprawnień, a także wprowadzenie kursów doszkalających dla sprawców zdarzeń.

MP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe