Zmarła 9-latka zakażona COVID-19

  • 23.11.2020, 07:45 (aktualizacja 27.11.2020, 12:35)
  • GD
Zmarła 9-latka zakażona COVID-19
9-latka z gminy Gorzków od kilku lat zmagała się z innymi poważnymi schorzeniami. Osłabiony organizm najwyraźniej nie potrafił poradzić sobie z agresywnym koronawirusem. Dziewczynka była dziewiątą śmiertelną ofiarą COVID-19 w powiecie krasnostawskim w ubiegłym tygodniu. Od poniedziałku do niedzieli przybyło 447 nowych zachorowań. Co najmniej połowa z nich dotyczy domów pomocy społecznej w Krasnymstawie i Żułowie.

Krasnystaw i powiat krasnostawski długo bronił się przed epidemią. Sytuacja pogorszyła się dramatycznie, kiedy koronawirus dotarł do domów pomocy społecznej.

Z informacji udzielonych przez dyrektorkę DPS Krasnystaw na nadzwyczajnej sesji rady powiatu wynika, że dodatni wyniki na obecność koronawirusa ma 132 pensjonariuszy (75 proc. wszystkich podopiecznych) oraz 67 pracowników (60 proc. kadry). Ewa Kowalik zapewniła, że zdecydowana większość podopiecznych czuje się dobrze i nie ma objawów charakterystycznych dla infekcji COVID-19. Personel jest wspomagany przez kilku żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Początkowo w Domu Pomocy Społecznej w Żułowie potwierdzono 16 przypadków zakażeń SARS-CoV-2. Z naszych ustaleń wynika, że w ubiegłym tygodniu liczba zakażonych w tej placówce wzrosła do około 40.

Aktywne ognisko choroby zakaźnej jest również w Szkole Podstawowej w Siennicy Różanej. Sześć osób przebywa w izolacji domowej oraz dwie osoby na kwarantannie.

Powoli normalizuje się sytuacja na oddziałach chirurgii i chorób wewnętrznych krasnostawskiego szpitala. Planowe przyjęcia zostały wstrzymane, bo większość lekarzy i pielęgniarek choruje lub przebywa w kwarantannie. Pacjenci byli przyjmowani jedynie w przypadkach nagłych i stanach zagrożenia życia. Dyrektor SPZOZ Andrzej Jarzębowski poinformował na sesji, że w połowie listopada było zajętych 31 proc. łóżek. W najbliższych dniach do pracy będą wracały osoby, które izolowały się po wykryciu pierwszych zakażeń.

W minioną sobotę Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lublinie poinformowała o nowym, szóstym aktywnym ognisku COVID-19 w powiecie krasnostawskim. Tym razem chodzi o mieszkania chronione w Stryjowie w gminie Izbica. Z komunikatu WSSE wynika, że badania laboratoryjne potwierdziły pięć zakażeń (trzy osoby przebywają w izolacji domowej).

- Wiem, że kilka osób jest hospitalizowanych, a ponad 30 kolejnych ma pozytywne wyniki testów. W placówce w wydzieliliśmy i zdezynfekowaliśmy miejsce na izolatorium domowe, gdzie trafiło już kilku mieszkańców. Mieliśmy również dwa przypadki zakażeń w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Izbicy. Z tego powodu zarządziłem ozonowanie i dezynfekcję całego urzędu gminy - informuje wójt Jerzy Lewczuk.

WSSE w Lublinie czasowo nie publikuje mapy z liczbą dotychczasowych zachorowań w całym województwie. Według nieoficjalnych danych z końca tygodnia, w powiecie krasnostawskim było około 550 aktywnych infekcji COVID-19, 250 ozdrowieńców oraz odnotowano ok. 20 zgonów. W kwarantannie przebywa ponad 1,2 tys. osób, a kolejnych 240 zostało objętych nadzorem epidemiologicznym.

GD

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe