Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Zespół szczepiący przyjedzie do domu

Dobra wiadomość dla tych, którzy chcą się zaszczepić przeciw koronawirusowi, ale ich stan zdrowia nie pozwala nawet na transport do punktu szczepień. Oni zostaną zaszczepieni w domu.
Zespół szczepiący przyjedzie do domu

- Moja mama ma przeszło 80 lat. Zapisaliśmy ją na szczepienie, ma nawet wyznaczony termin, ale chyba nic z tego nie będzie, bo jest osobą leżącą i nikt nie chce do niej przyjechać – poskarżył się nam w ubiegłym tygodniu jeden z Czytelników. Mówił, że poruszył niebo i ziemię, żeby umówić się na szczepienie w domu.

– W przychodni, do której zaopcjowana jest mama, powiedzieli, że szczepią tylko stacjonarnie. Obdzwoniłem inne przychodnie w Chełmie. Nie wszystkie mają ekipy wyjazdowe. A tam, gdzie są, powiedzieli, że jeżdżą tylko do swoich pacjentów. Ręce opadają, bo tak naprawdę nikt nic nie wie. Jedni odsyłają do drugich i tak w kółko.

Na podobne problemy natrafiło wiele osób. Wojewoda lubelski Lech Sprawka przyznał, że takiej sytuacji nikt nie przewidział, bo w grudniowym naborze, a zgłosiło się 406 punktów, deklarowały one zorganizowanie mobilnych zespołów.

- Ale w praktyce ponad 200 z nich tego nie zrobiło. Były też przypadki, że niektórzy organizowali zespół, ale tylko dla swoich pacjentów – powiedział wojewoda.

Ale ma się to zmienić. Narodowy Fundusz Zdrowia ogłosił nowy nabór na mobilne zespoły szczepiące. Oferty można składać do 3 lutego, ale mogą to zrobić tylko placówki, które nie mają jeszcze zarejestrowanych punktów szczepień. W następny poniedziałek poznamy rozstrzygnięcie.

Wiadomo już, że mobilne zespoły mają działać w czterech rejonach: lubelskim, bialskim, chełmskim i zamojskim. Rejon chełmski obejmuje miasto Chełm oraz powiaty chełmski, krasnostawski i włodawski.

Szacuje się, że w całym województwie ze szczepienia w domu może chcieć skorzystać około 3,5 tys. osób.

Tymczasem trwają szczepienia 80-latków. W chełmskim szpitalu wszystkie terminy do końca marca są już zajęte. Podobnie w pozostałych punktach szczepień. Powód jest bardzo prozaiczny. Placówki mogą zaszczepić tylko 30 osób tygodniowo, bo taki przydział otrzymują.

Dotychczas w Chełmie zaszczepionych zostało 2 355 osób, 383 z nich otrzymały już drugą dawkę preparatu. W powiecie chełmskim szczepionkę przyjęło 431 osób, w krasnostawskim 1621, w tym drugą dawkę- 159 osób, a w powiecie włodawskim – 1 270 osób, w tym drugą dawką zaszczepiono 250 osób. W całym województwie wykonano 64 521 szczepień, w tym drugą dawką 9 779.

Pacjentom niepełnosprawnym, którzy wymagają pomocy w dotarciu do punktów szczepień, transport organizują lokalne samorządy.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mikiTreść komentarza: ciekawe który rząd sprzedał tak strategiczny sektor - teraz prywatna firma na złość pisowcom nie postawi lokalnego doświetlenia a przydało by się bardzo - może jacyś radni, posłowie ponad podziałami zalobbują w tej sprawie ???Data dodania komentarza: 06.07.2022, 21:40Źródło komentarza: Chełm. Sygnalizacja już działa, ale problem pozostaje...Autor komentarza: FanZenkaTreść komentarza: Po tych zmianach DVB-T sygnał tv zmniejszył się, czy będzie jakieś doświetlenie z Kumowej Doliny? Hrubieszów i Włodawa mają dodatkowe doświetlenia sygnału.Data dodania komentarza: 06.07.2022, 17:36Źródło komentarza: Chełm. Sygnalizacja już działa, ale problem pozostaje...Autor komentarza: mikiTreść komentarza: nie po to chodzili na spędy kodu, żeby ich teraz karać - założy taki koszulkę otuła i jeszcze na odszkodowanie liczyData dodania komentarza: 05.07.2022, 14:37Źródło komentarza: Wysokie mandaty zrobiły swoje. Wielu kierowców liczy na łaskawość sądówAutor komentarza: MietekTreść komentarza: Udany rok i dalej nie zakończone scalenie i dokładanie z budżetu gminy do zadań starostwa to właśnie sukcesy tej gminyData dodania komentarza: 04.07.2022, 08:58Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt może dalej kierować gminą. Dlaczego?Autor komentarza: oloTreść komentarza: taką robotą to każdy może wykonywaćData dodania komentarza: 04.07.2022, 07:27Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPR
Reklama
Reklama