Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
News will be here
Reklama baner reklamowy

Kościół odsłonił tajemnice

Muzeum Ziemi Chełmskiej pochwaliło się kolejną ciekawostką archeologiczną. Zakończyły się badania w nowo odkrytej krypcie grobowej w zabytkowym kościele w Przysiółku koło Czułczyc. W jednej z trumien znalezione zostały dwa miniaturowe dzbanuszki szklane oraz niewielka, okrągła szybka.
Kościół odsłonił tajemnice

Pierwsza informacja archiwalna o parafii katolickiej w Przysiółku pochodzi z roku 1513. W 1603 roku miał stać tam drewniany kościół. W 1744 roku został odnowiony dzięki fundacji króla Augusta III Mocnego. Być może dzięki temu przetrwał do naszych czasów. Od zakończenia wojny użytkowany był jako kaplica cmentarza rzymsko-katolickiego.

Badania prowadzili chełmscy archeolodzy. Współpracowali z ekipą remontową, która przywracała dawną świetność  tej drewnianej świątyni. Pod podłogą prezbiterium odkryto niezwykły obiekt grobowy. Jak informuje muzeum - niewielkich rozmiarów krypta o sklepieniu łukowym wykonana była z łupanego kamienia kredowego, zwanego również opoką. W momencie odkrycia była prawie w całości zamulona ziemią, widoczny był jedynie fragment sklepienia. W trakcie mozolnego oczyszczania wnętrza tego obiektu, odsłonięto w większości przemieszane kości ludzkie. Jak się okazało, pochowanych było tam około 30 osób dorosłych i dzieci. Tylko kilka szkieletów znajdowało się w stanie nienaruszonym.

Drewniane trumny, w których pochowano zmarłych, zachowały się jedynie w postaci delikatnych smug spróchniałych desek, poza jedną, która zlokalizowana była na najwyższym poziomie. W trakcie ekshumacji przy zmarłych nie natrafiono na przedmioty, które pozwoliłyby ustalić, z jakiego okresu pochodziły pochówki. Jedynie w trumnie, odkrytej na samym dnie krypty, znalezione zostały dwa miniaturowe dzbanuszki szklane oraz niewielka, okrągła szybka, tzw. okno trumienne. Zabytki te pozwalają ustalić chronologię tego pochówku na przełom XVII/XVIII wieku, co wskazuje, że krypta została zbudowana najpewniej w czasie wznoszenia świątyni, tj. w latach 60. XVIII wieku. Hipotezę na temat datowania badanego obiektu zweryfikują analizy specjalistyczne. Jak podaje muzeum - w krypcie najprawdopodobniej pochowani zostali członkowie rodziny feudalnego właściciela Przysiółka.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: N-lTreść komentarza: To że Dyrektorzy decydują o zatrudnieniu lub zwolnieniu nauczyciela to fikcja. Decyzja zawsze jest po stronie władz miasta o czym Pani Dorota C doskonale wie.Data dodania komentarza: 05.05.2024, 08:19Źródło komentarza: Chełm. Czy groźba zwolnienia wisi tylko nad matematyczką z I LO?Autor komentarza: JanTreść komentarza: Ja mam aż dwa tytuły wykonawcze i komornik mówi że nie ma szans odzyskać pieniędzy.Umowę miałem podpisaną u notariusza ,o zgrozo najem okazjonalny.Prawo w polsce jest chore ,dlatego.lepiej sprzedać.Data dodania komentarza: 04.05.2024, 21:23Źródło komentarza: Chełm. Koszmarne wspomnienie po lokatorach...Autor komentarza: Sobibór widziałTreść komentarza: I rozwiązać kwestie prawne w tej gminie, czyli być może gminę, ale z pewnością siedzibę.Data dodania komentarza: 04.05.2024, 21:17Źródło komentarza: Gm. Wola Uhruska. Jacek Kozyra pokonał Mirosława KoniecznegoAutor komentarza: NauczycielTreść komentarza: Uprawnienia kompensacyjne!? Śmieszne, osoba, która idzie na wcześniejszą emeryturę traci wszystko. Dostaje grosze na emeryturze. Traci prawo odejścia z karty nauczyciela , jeśli pracowała w placówce integracyjnej też utraci dodatek za trudne warunki. Nie oszukujemy się, to jest skok na naszą kasę. Osoby, które w podobny sposób potraktowane, przeżyły szok i leczą załamanie nerwowe. Dziękujemy, że tak nam dziękujcie za pracę. Czy " góra" potrafi postawić się w naszej sytuacji? Jak widać nic ich to nie obchodziData dodania komentarza: 04.05.2024, 21:11Źródło komentarza: Chełm. Czy groźba zwolnienia wisi tylko nad matematyczką z I LO?Autor komentarza: SzaradaTreść komentarza: Ping Pong czym to uzasadniasz? Uczestnicy i laureaci są z różnych stron Polski. Konkurs ma zasięg ogólnopolski i wiele chyba ponad 20 edycji.Data dodania komentarza: 04.05.2024, 18:20Źródło komentarza: Krasnystaw. Nagrodzeni za najlepsze tomiki poetyckie
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama