Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Ratował chorych na stadionie narodowym

Młodszy ogniomistrz Krzysztof Szadura jest strażakiem z powołania. Wciąż chce się rozwijać i zdobywać nowe doświadczenia. Dlatego nie wahał się, gdy dostał ofertę wyjazdu do tymczasowego szpitala na Stadionie Narodowym w Warszawie dla osób chorych na COVID-19. - Koronawirus to nie mit, a szpital nie świecił pustkami - opowiada strażak.
Ratował chorych na stadionie narodowym

W połowie grudnia minęło 10 lat jego służby w Państwowej Straży Pożarnej. Najpierw przez dwa lata pracował w Warszawie i Świdniku, aż wreszcie trafił do Komendy Powiatowej PSP w Krasnymstawie. W macierzystej jednostce OSP Krzywe pełni funkcję kierowcy. Już w wieku 10 lat startował w pierwszym zawodach strażackich drużyn młodzieżowych. Przygodę z  pożarnictwem kontynuuje po ojcu i dziadku.

- Moi bracia również są strażakami. Dwa lata temu zrobiliśmy licencjat z ratownictwa medycznego. Gdy z Komendy Głównej PSP przyszło się zapytanie o osoby z takimi uprawnieniami, wyraziłem gotowość do wyjazdu. Zgodziłem się pojechać do szpitala tymczasowego, bo i tak pewnie byłaby taka potrzeba. Uznałem, że lepiej będzie mieć do tego osobiste przekonanie, niż robić coś z przymusu - opowiada Krzysztof Szadura.

Szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym zaczął organizować się w październiku. Krasnostawski strażak pełnił tam służbę w listopadzie w trzech turach. Za każdym razem miał po dwa dyżury, które trwały po 24 godziny.

Do stolicy dojeżdżał z kolegami m.in. z Chełma i Zamościa. Na miejscu pracowali jednak ratownicy z całego naszego województwa. Lubelscy strażacy pełnili służbę na zmianę kolegami po fachu z województwa kujawsko-pomorskiego. Dzięki temu wszyscy mieli 4 dni przerwy pomiędzy kolejnymi dyżurami.

- Najtrudniejszy był dla mnie pierwszy dyżur. Wówczas nie wiedziałem, gdzie są wszystkie potrzebne w danej sytuacji rzeczy. Bywało tak, że stan niektórych chorych zmieniał się w zupełnie niespodziewanej chwili. Na szczęście mogliśmy liczyć na wsparcie lekarzy i pielęgniarek - wspomina strażak z Krzywego.

Zakres czynności strażaków z uprawnieniami ratowników medycznych rozszerzał się z każdym dyżurem. Wykonywali  m.in. triaż i zbierali wywiady od pacjentów, robili wkłucia i zmianę wenflonów, podłączali aparaturę medyczną, podawali tlen oraz pomagali pacjentom w podstawowych czynnościach. Od czasu do czasu dochodziły obowiązki związane z ochroną przeciwpożarową w różnych sektorach szpitala tymczasowego.

Uważa, że niektóre media zaciemniały prawdziwy obraz szpitala tymczasowego. Zapewnia, że liczba osób hospitalizowanych przez cały listopad systematycznie wzrastała. 

- Gdy zaczynałem, znajdowało się tam kilkunastu chorych. Podczas mojego ostatniego dyżuru hospitalizowanych było już 50 osób. Najmłodsi nie mieli 30 lat, a najstarsi byli w granicach 90. Od połowy listopada trafiali tam ludzie w coraz cięższym stanie. Widać było, że strasznie się męczą. Każdy inaczej przechodził Covid-19. Dlatego nie można mówić, że tej choroby nie ma. Może ona dopaść każdego z nas - podkreśla 32-latek.

Z powodu służby w szpitalu tymczasowym pan Krzysztof musiał do minimum ograniczyć kontakty z rodziną. Nie chciał ich narażać, gdyby sam zachorował.

- To też było dla mnie trudne, bo wszyscy jesteśmy bardzo ze sobą zżyci i mieszkamy obok siebie. Moi rodzice i bracia martwili się o mnie, ale jednocześnie czułem ich wsparcie, za co serdecznie im dziękuję. W takich sytuacjach mój komendant zawsze powtarza: "najważniejsze jest, aby z każdej akcji lub zawodów wszyscy wrócili cali i zdrowi". Dlatego cieszę się, że przetrwaliśmy ten okres rozłąki i wszystko dobrze się skończyło - mówi młodszy ogniomistrz.

Dzięki temu wyzwaniu czuje, że nabrał niezwykle cennego doświadczenia. Była to także okazja do odświeżenia wiedzy nabytej na studiach i umiejętności praktycznych. Z pewnością zaprocentuje to również w pracy strażaka.

- Najważniejsze to nie panikować. Jeśli osoba chora lub poszkodowana widzi u ratownika opanowanie, od razu jest spokojniejsza i łatwiej jej pomóc. Gdyby znów zaszła potrzeba, najprawdopodobniej pojechałbym do takiego szpitala jeszcze raz - podsumowuje Krzysztof Szadura.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Marek 03.01.2020 02:31
Podziwiam i zarazem pozdrawiam serdecznie!

Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MietekTreść komentarza: Udany rok i dalej nie zakończone scalenie i dokładanie z budżetu gminy do zadań starostwa to właśnie sukcesy tej gminyData dodania komentarza: 04.07.2022, 08:58Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt może dalej kierować gminą. Dlaczego?Autor komentarza: oloTreść komentarza: taką robotą to każdy może wykonywaćData dodania komentarza: 04.07.2022, 07:27Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"Autor komentarza: AniaTreść komentarza: Wielkie brawa dla wszystkich jesteście wspaniałe. Zuzia jesteś wielka i oczywiście Iza duma naszego małego miasteczka 👏👏👏👏👏👏👏👏Data dodania komentarza: 02.07.2022, 17:24Źródło komentarza: Sukces w Czechach. Tancerki Freak Dance podbijają Europę!
Reklama
Reklama