Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Poniedziałek, 4 lipca 2022 04:01
Reklama

Koronawirus nie odpuszcza

Sars-CoV-2 tym razem „zaatakował” personel oddziału intensywnej opieki medycznej. Od pacjenta zakaziło się osiem pielęgniarek. OIOM trzeba było wyłączyć z działalności i dokładnie zdezynfekować wszystkie pomieszczenia i sprzęt. Na innych oddziałach sytuacja powoli wraca do normy.
Koronawirus nie odpuszcza

Na 188 miejsc przeznaczonych dla chorych na Covid -19 w piątek po południu zajętych było 152. Niestety, tego dnia zmarło aż ośmiu pacjentów zakażonych koronawirusem, w tym aż pięciu na covidowym oddziale intensywnej terapii. W ciągu tygodnia koronawirus odebrał życie blisko 30 pacjentom. Efekt był taki, że zabrakło miejsc w chłodni do przechowywania zwłok.

- Zwróciliśmy się do zakładów pogrzebowych z prośbą, by udostępnili nam miejsca w swoich chłodniach - mówi Lech Litwin, zastępca dyrektora do spraw lecznictwa.

Dyrektor dodaje, że w ostatnim czasie do szpitala trafiają pacjenci, których stan jest naprawdę poważny. Niemal wszyscy wymagają tlenoterapii, a często podłączenia do respiratora. Praktycznie wszystkie cały czas są zajęte.

Zmniejszająca się liczba osób zakażonych koronawirusem powoduje, że szpital „odmraża” łóżka covidowe. W pierwszej kolejności na oddziale neurologii. Kolejny etap powrotu do normalności – jak zapowiedział wojewoda lubelski Lech Sprawka – będzie zależał od sytuacji epidemicznej. I albo nastąpi dalsza likwidacja łóżek przeznaczonych dla chorych zakażonych Sars-Cov-2, albo zostaną one przywrócone.

Wojewoda podał również listę szpitali świadczących pomoc medyczną dla kobiet w ciąży zakażonych koronawirusem. Na liście tej jest także szpital w Chełmie. Placówka udziela również pomocy pacjentkom niezakażonym. Ciężarne mogą liczyć na: porady, wizyty i badania.

Dyrektor Litwin zdradził natomiast, że szpital szykuje się już do uruchomienia punktu szczepień. – Duże wyzwanie przed nami – mówi. – Będziemy szczepili przeciwko koronawirusowi, a w związku z tym, musimy przygotować się organizacyjnie. Gdy szczepionki dotrą już do Chełma, tygodniowo ma być szczepionych minimum 180 osób.

Zanim szpital będzie realizował szczepienia, placówka od kilku dni wykonuje ilościowe testy na przeciwciała. Dzięki badaniom  można poznać dokładne stężenie przeciwciał w analizowanej próbce.

W minioną sobotę o dodatnim wyniku badań na Covid-19 dowiedziało się 55 mieszkańców miasta. W powiecie chełmskim chorobę potwierdzono u 48 osób. Ministerstwo zdrowia poinformowało też , że mieście i w powiecie z powodu zakażenia koronawirusem tego dnia zmarło  5 osób.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"Autor komentarza: AniaTreść komentarza: Wielkie brawa dla wszystkich jesteście wspaniałe. Zuzia jesteś wielka i oczywiście Iza duma naszego małego miasteczka 👏👏👏👏👏👏👏👏Data dodania komentarza: 02.07.2022, 17:24Źródło komentarza: Sukces w Czechach. Tancerki Freak Dance podbijają Europę!Autor komentarza: andyTreść komentarza: a peowcy zawsze przeciw - "ch z tą Polską wschodnią" nadal aktualneData dodania komentarza: 02.07.2022, 16:03Źródło komentarza: Będzie blokada DK 17. Kolejna odsłona protestu przeciw szybkiej kolei [ZDJĘCIA]Autor komentarza: AdamTreść komentarza: A ja chcę mieć możliwość szybkiego, bezpośredniego transportu od nas ze wschodu do największego lotniska w kraju. A nie jechać busem potem pociągiem następnie autobusem a potem jeszcze czekać 4 godziny na lotnisku.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 11:44Źródło komentarza: Będzie blokada DK 17. Kolejna odsłona protestu przeciw szybkiej kolei [ZDJĘCIA]
Reklama
Reklama