Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Październik miesiącem różowej wstążki

Październik od wielu lat uznawany jest na całym świecie za miesiąc świadomości raka piersi. Z kolei 15 października przypada Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi, którego symbolem jest różowa wstążka.
Październik miesiącem różowej wstążki

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet na świecie i najczęstszą przyczyną zgonu, a chore na raka piersi stanowią 36% kobiet żyjących z nowotworami. Szacuje się, że co roku raka piersi rozpoznaje się u blisko 1,7 miliona kobiet, a ponad 500 tysięcy umiera z tego powodu.

W Polsce rak piersi w ostatnim stuleciu stał się jednym z największych zagrożeń przedwczesnej umieralności kobiet. Czynniki ryzyka rozwoju choroby są złożone, jednak kluczowy wpływ mają te związane ze stanem hormonalnym kobiety między innymi wiek pokwitania i przekwitania czy stosowanie preparatów hormonalnych. Jednak tym, który znacząco zwiększa ryzyko zachorowania na raka sutka, jest obecność mutacji genu BRCA1 lub genu BRCA2.

Częstość występowania raka piersi wzrasta z wiekiem. Większość zachorowań dotyczy kobiet po 50 roku życia (w Polsce 80% pacjentek). Decydujące znaczenie w profilaktyce i zapobieganiu rozwojowi nowotworu piersi ma jego diagnostyka oparta na regularnie przeprowadzanych badaniach mammograficznych. Harmonogram postoju mammobusów, gdzie panie w wieku od 50 do 69 mogą wykonać bezpłatną mammografię, dostępny jest na stronie www.nfz-lublin.pl. Paniom przed 50. zaleca się natomiast wykonywanie USG, a wszystkim - samokontrolę piersi.

W przeddzień Europejskiego Dnia Walki z rakiem piersi, 14 października, na stornie Akademii NFZ (https://akademia.nfz.gov.pl/sroda-z-profilaktyka), w ramach „Środy z profilaktyką” ukażą się materiały dotyczące profilaktyki i leczenia nowotworów piersi.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mikiTreść komentarza: ciekawe który rząd sprzedał tak strategiczny sektor - teraz prywatna firma na złość pisowcom nie postawi lokalnego doświetlenia a przydało by się bardzo - może jacyś radni, posłowie ponad podziałami zalobbują w tej sprawie ???Data dodania komentarza: 06.07.2022, 21:40Źródło komentarza: Chełm. Sygnalizacja już działa, ale problem pozostaje...Autor komentarza: FanZenkaTreść komentarza: Po tych zmianach DVB-T sygnał tv zmniejszył się, czy będzie jakieś doświetlenie z Kumowej Doliny? Hrubieszów i Włodawa mają dodatkowe doświetlenia sygnału.Data dodania komentarza: 06.07.2022, 17:36Źródło komentarza: Chełm. Sygnalizacja już działa, ale problem pozostaje...Autor komentarza: mikiTreść komentarza: nie po to chodzili na spędy kodu, żeby ich teraz karać - założy taki koszulkę otuła i jeszcze na odszkodowanie liczyData dodania komentarza: 05.07.2022, 14:37Źródło komentarza: Wysokie mandaty zrobiły swoje. Wielu kierowców liczy na łaskawość sądówAutor komentarza: MietekTreść komentarza: Udany rok i dalej nie zakończone scalenie i dokładanie z budżetu gminy do zadań starostwa to właśnie sukcesy tej gminyData dodania komentarza: 04.07.2022, 08:58Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt może dalej kierować gminą. Dlaczego?Autor komentarza: oloTreść komentarza: taką robotą to każdy może wykonywaćData dodania komentarza: 04.07.2022, 07:27Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPR
Reklama
Reklama