Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Poniedziałek, 4 lipca 2022 04:26
Reklama

Gruz leży, droga tonie. Wojna trwa

Nie o drogę chodzi ani nawet nie o uszkodzoną zasuwę wodociągu. Ludzie w gminie nie potrafią już ze sobą rozmawiać. Jedni drugim robią na złość.
Gruz leży, droga tonie. Wojna trwa

Zaczęło się od interpelacji radnego Lucjana Dowierciała, złożonej w 2019 roku w sprawie remontu odcinka drogi polnej w Strzelcach. Latem tego samego roku gmina spełniła jego życzenie i wysypała we wskazane miejsca gruz rozbiórkowy. Sprawa zapewne by się zakończyła, gdyby radny nie uznał, że jest gorzej, niż było. Po grubym gruzie źle się jeździ i wystają z niego gwoździe. Złożył więc ponownie interpelację, tym razem, żeby wysypać drogę drobnym kruszywem. Zwołano komisję, która uznała, że droga jest przejezdna i nic nie trzeba poprawiać. Taki sam gruz był wysypywany na innych drogach i ich użytkownicy się nie skarżą.

- Gdyby radni zagłosowali za remontem tej drogi, nie miałbym wyjścia. Jestem tylko wykonawcą ich woli - mówi wójt Henryk Maruszewski.

Nie tylko jedna droga w gminie

Problem zapewne można byłoby rozwiązać za pomocą kilku przyczep gruzu. Radni jednak uznali, że z remontem można poczekać do przyszłego roku. O to właśnie pokłócili się na sesji i wszyscy, którzy oglądali transmisje z obrad, mogli to zobaczyć. Po awanturze urzędnicy postanowili udowodnić, że droga jest przejezdna. Prawie się udało. Osobowy bus dojechał niemal do samego końca spornej drogi. Zatrzymał się przed największą kałużą i musiał cofać.

- Skoro taki samochód przejechał po deszczu polną drogą, to tym bardziej przejedzie duży ciągnik. Gdy jest mokro, na takie drogi nie wjeżdża się wcale. Nikt tam nie jest zameldowany. Jedynie jedna rodzina latem przyjeżdża do swojego gospodarstwa, ale nie mieszka tam na stałe - komentuje wójt Maruszewski.

- Paradoksalnie najlepsza droga jest tam, gdzie wysypaliśmy gruz. Mamy go jeszcze na składzie, ale skoro radny nie chce... - dodaje wicewójt Mirosław Świetlicki, który osobiście był na tej drodze już kilka razy. Za każdym razem wracał przekonany, że źle nie jest. Bo to droga o najniższej kategorii. Nie musi być równa jak stół, bo jeżdżą nią głównie maszyny rolnicze.

Tymczasem, gdy wjechał tam bus osobowy, było tam nawet niebezpiecznie. Wcześniej padał deszcz. Rowem tuż obok płynęła woda. Samochód strażacki z napędem na tył mógł utknąć w błocie albo nawet się przewrócić. Dlaczego więc gmina oszczędza, skoro kilka przyczep kamienia nie spowoduje jej bankructwa?

- W pierwszej kolejności dajemy kamień i gruz na drogi tam, gdzie mieszkańcy deklarują, że to rozwiozą. Takich deklaracji w Strzelcach nikt nie złożył - mówi wójt.

- Przecież tak to uzgadniałem, że my z synem sobie gruz rozwieziemy. Mamy przecież czym. Nie byłoby z tym problemu - zapewnia Dowierciał.

Jak sołtys z radnym na wsi

Sprawa drogi i gruzu ma jeszcze drugie dno. Radny Dowierciał nie ma poparcia wśród kolegów radnych i nie najlepiej układa mu się współpraca z sołtysem w Horeszkowicach.

-  Zepsułeś wodociąg? To trzeba naładować! - grzmiał na sesji sołtys Horeszkowic Ryszard Prus. Do końca nie wiadomo, czy zasuwę na wodociągu zepsuł osobiście sam radny Dowierciał, czy może jego syn, który jest właścicielem nieruchomości. Jak podejrzewa Prus, nikt obcy na czyimś polu nie uprawiał ziemi. Zawór prawdopodobnie zniszczono podczas prac polowych, a jego elementy ktoś zabrał.

- Tu była zasuwa, a teraz nic nie ma. W razie awarii w domu nie będę miał jak odciąć wody - skarży się Prus.

Gmina wystąpiła więc do właściciela działki o to, by uszkodzone urządzenie naprawił. Jednak gospodarz nie tylko nie poczuwa się do winy, ale też nie wyraził zgody na jakiekolwiek prace związane z odtworzeniem uszkodzonego zaworu wodnego, bo przeszkadza on w robotach na polu.

- Gmina zrobiła tam fuszerkę. Na jednej działce jest słup, strażacki hydrant i była zasuwa. To na polu jest niepotrzebne. Hydrant i zasuwę powinno się przeciągnąć na drugą stronę drogi, gdzie jest działka z domem. Męczyłem się przez 20 lat przy oraniu. Jak źle coś zrobili, to niech teraz przebudują!  - domaga się radny Dowierciał. Pytamy go więc, kto zniszczył zawór? - Ja tego nie wiem - zapewnia radny. 

Do gminy dotarło też pismo z wnioskiem o niezwłoczne usunięcie hydrantów i zaworów z prywatnych działek rolnych innego mieszkańca. Gmina z właścicielem nieruchomości przebija się pismami i odmawia.

- Na polach też wybuchają pożary. Co wtedy? Strażacy mają nie gasić? - zastanawiają się władze gminy.

Jak argumentuje wójt, przed rozpoczęciem wodociągowania każdy właściciel działki podpisał zgodę na wykonanie tej inwestycji i w razie awarii ma obowiązek wpuścić na działkę odpowiednie służby. To inwestycja tzw. celu publicznego i służy wszystkim mieszkańcom.  Nabywcy nieruchomości powinni więc poczuwać się, że przejęli również zobowiązania spoczywające na tych nieruchomościach.


Oceń

Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"Autor komentarza: AniaTreść komentarza: Wielkie brawa dla wszystkich jesteście wspaniałe. Zuzia jesteś wielka i oczywiście Iza duma naszego małego miasteczka 👏👏👏👏👏👏👏👏Data dodania komentarza: 02.07.2022, 17:24Źródło komentarza: Sukces w Czechach. Tancerki Freak Dance podbijają Europę!Autor komentarza: andyTreść komentarza: a peowcy zawsze przeciw - "ch z tą Polską wschodnią" nadal aktualneData dodania komentarza: 02.07.2022, 16:03Źródło komentarza: Będzie blokada DK 17. Kolejna odsłona protestu przeciw szybkiej kolei [ZDJĘCIA]Autor komentarza: AdamTreść komentarza: A ja chcę mieć możliwość szybkiego, bezpośredniego transportu od nas ze wschodu do największego lotniska w kraju. A nie jechać busem potem pociągiem następnie autobusem a potem jeszcze czekać 4 godziny na lotnisku.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 11:44Źródło komentarza: Będzie blokada DK 17. Kolejna odsłona protestu przeciw szybkiej kolei [ZDJĘCIA]
Reklama
Reklama