Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Bank Spółdzielczy

Słowiańska wioska zakotwiczy w Horodysku

29 sierpnia na plaży zbiornika Maczuły w Horodysku przez jeden dzień będzie można odwiedzić Słowiańską Wioskę, a w niej wziąć udział w warsztatach tradycyjnego rękodzieła, pokazach rzemiosła, słowiańskiej mody, tańców i pradawnej kuchni z obowiązkowym wypiekiem podpłomyków i zupą z pokrzywy.
Słowiańska wioska zakotwiczy w Horodysku

Autor: Fot. UG Leśniowice

Stoiska z lokalną naturalną żywnością przygotują nasze Koła Gospodyń Wiejskich. Muzycznie tło wydarzeniu zapewnią lokalni artyści – recital akordeonowy na ludową nutę zaprezentuje Karol Szornal, wystąpi również Zespół Śpiewaczy Rakołupianki z Rakołup. Muzyczną gwiazdą wieczoru będzie Kapela Drewutnia z Lublina.

Podczas wydarzenia wykłady o wyjątkowych odkryciach, jakich dokonano na terenie Horodyska zaprezentują naukowcy z Instytutu Archeologii UMCS w Lublinie. Gośmci będą dr Tomasz Dzieńkowski i dr Jacek Łojek. Obaj uczestniczyli w pracach archeologicznych na terenie gminy. Będzie też okazja do rozmowy ze studentami kierunku archeologia, którzy zajmują się opracowywaniem odkrytych na Maczułach eksponatów.

Lokalizacja i tematyka wydarzenia „Biesiada Słowiańska” są ściśle powiązane z historią Horodyska i zbiornika Maczuły. W latach 2004-2005 na tym terenie przeprowadzono badania archeologiczne. Wyniki ich okazały się unikatowe na skalę wschodniej Europy. Odkryto wówczas ponad 300 różnoczasowych obiektów osadowych, 7 grobów szkieletowych i 20 tysięcy zabytków zlokalizowanych na niewielkiej przestrzeni, co odzwierciedla procesy osadnicze zachodzące na tym terenie od okresu neolitu po wczesne średniowiecze. Jednym z ciekawszych ustaleń jest odkrycie pozostałości osady założonej przez Słowian, która istniała w tym miejscu w VI-VII wieku.

Program imprezy:

godz.15.00 Słowiańska Wioska

Przez cały czas trwania imprezy będzie działać obozowisko Słowian, a w nim: warsztaty rękodzieła, tradycyjnego rzemiosła, kulinarne, interaktywne gry i zabawy zręcznościowe i siłowe, pokazy ogniowe, pokaz mody i tańców słowiańskich, prezentacje stroju i uzbrojenia Słowian, stoiska z tradycyjną żywnością przygotowane przez KGW.

godz.16.00 Słowiańskie dziedzictwo

Rozmowa z dr Tomaszem Dzieńkowskim i dr Jackiem Łojkiem oraz studentami z Instytutu Archeologii UMCS w Lublinie (z udziałem publiczności).

godz.17.00 Co nam w duszy gra

Występy lokalnych artystów: Karol Szornal - Recital akordeonowy, Zespół Śpiewaczy RAKOŁUPIANKI

godz.18.30 Kapela Drewutnia (Lublin)

Folkowa gwiazda wieczoru

godz. 20.30 Taniec z ogniem

Widowisko ogniowe na zakończenie wieczoru.

Wstęp na imprezę bezpłatny. W związku z panującymi obostrzeniami związanymi z epidemią COVID-19 na terenie wydarzenia będzie obowiązywał odrębny regulamin.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama