Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 sierpnia 2022 22:49
Reklama

Tańcem i strojem podbijają sceny

Zespół Pieśni i Tańca "Okszowiacy" pięknie wpisał się w blisko 40-letnią tradycję Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Józefa Piłsudskiego w Okszowie. Kolorowe stroje, tańce i żywiołowe przyśpiewki od lat oczarowują publiczność zgromadzoną podczas przeróżnych imprez.
Tańcem i strojem podbijają sceny

Zespół "Okszowiacy" na scenie prezentuje tańce narodowe: poloneza, krakowiaka, mazura, kujawiaka, oberka oraz tańce regionalne: chełmskie, lubelskie, górali żywieckich, Zielonej Góry. Wykonywane są przez młodzież podczas dużych imprez tj. Nadbużańskie Święto Pszczoły w Okszowie, Festiwal Młodych Artystów "Jestem Polką i Polakiem" w Chełmie, piknik Poznaj Dobrą Żywność "Polska Smakuje" w Warszawie, Dzień Chleba w Warszawie. Za sprawą zespołu nigdy nie brakuje muzyki i ruchu podczas cyklicznych uroczystości szkolnych takich jak: Dzień Patrona, Konkurs Folklorystyczny pn. "Z tej ziemi się wywodzę, ta ziemia sercu memu bliska", Święto Odzyskania Niepodległości. Występy "Okszowiaków" to coś wyjątkowego w życiu kulturalnym szkoły.

- Dla każdego uczestnika naszego zespołu taniec jest czymś innym, niesie inne wartości, jest formą ruchu, która może być interpretowana na wiele sposobów. Dla jednych jest sekwencją określonych kroków, dla innych ma znaczenie czysto estetyczne lub jest wyrazem uczuć i emocji - mówi Katarzyna Zaborowska, opiekunka zespołu "Okszowiacy". - Dbamy o to, by na zajęciach tanecznych młodzież czuła się swobodnie myślą, słowem, ruchem, dlatego też taniec w naszej szkole jest tak lubiany. Kształci pozytywne cechy charakteru, w szczególności wewnętrzną dyscyplinę, co wpływa na umiejętność zespołowego współdziałania i współzawodnictwa oraz bardzo mocno oddziałuje na motorykę: siłę, zręczność, szybkość i wytrzymałość - dodaje.

Jak mówią młodzi ludzie, bycie tancerzem jest wyjątkowym doświadczeniem. To pasja, która pozwala podczas występów przypominać publiczności tradycje tańca ludowego i prezentować barwne stroje. 

- Jesteśmy dumni z młodzieży, że podejmuje tak trudne wyzwanie, jakim jest taniec ludowy. Nieprzerwaną misją Zespołu Pieśni i Tańca "Okszowiacy" jest upowszechnianie polskiej kultury oraz szacunek dla dziedzictwa naszych ojców. Staramy się, aby radość, jaką daje nam obcowanie z pięknem polskich tańców i pieśni ludowych, była także radością naszej publiczności - podkreśla Zaborowska.

Zespół to wizytówka ZSCKR w Okszowie, ale nie tylko zajęciami tanecznymi żyje szkoła.

- Oferujemy również pozalekcyjne zajęcia sportowe, które odbywają się w dwóch salach gimnastycznych oraz na siłowni. Uczniowie technikum weterynarii, w ramach zajęć dodatkowych dla zainteresowanych, pobierają naukę jazdy konnej. W technikum mechanizacji i agrotroniki można rozwijać swoje zainteresowania dotyczące rolnictwa precyzyjnego - wylicza dyrektor ZSCKR w Okszowie Bogusław Marczuk.

Młodzież też ciekawi służba mundurowa. Tego typu zainteresowania realizują uczniowie w klasach wojskowej i pożarniczo-ratowniczej.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaBaner reklamowy 51. Chmielaków Krasnostawskich
ReklamaBaner reklamowy 51. Chmielaków Krasnostawskich
Reklama
Reklama