Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 5 października 2022 02:13
Reklama Chełmskie Niedźwiedzie Biznesu 2021 - Trwa głosowanie! Niebawem SMS-owe!

Egzaminy przełożone na... później

Ministerstwo Edukacji Narodowej nie podało terminu matury ani egzaminu ósmoklasisty. Wiadomo jedynie, że nie odbędą się wtedy, na kiedy je zaplanowano. Zdalne nauczanie przedłużone zostało do 26 kwietnia.
Egzaminy przełożone na... później

Na razie wygląda na to, że rząd nie odpuści uczniom klas ósmych. Choć jeszcze niedawno mówiło się, że egzaminu prawdopodobnie nie będzie, a o przyjęciu do szkoły średniej decydować będzie punktacja za oceny ze świadectw z klas VII i VIII. Na konferencji, która odbyła się w ubiegły czwartek, Mateusz Morawiecki wraz z ministrem edukacji Dariuszem Piontkowskim poinformowali, że egzaminy się odbędą, ale przesunięte zostaną prawdopodobnie na czerwiec. Z maturą ma być podobnie.

- Egzaminy odbędą się najwcześniej w drugiej połowie czerwca. O dokładnej dacie poinformujemy na trzy tygodnie przed nimi - oznajmił na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Jak tłumaczą dyrektorzy chełmskich szkół, wszystko zależy od ministerstwa, nie od nich, choć lepiej byłoby podać już konkretne, bezpieczne daty.

- Podlegamy pod ministerstwo i nie pozostaje nam nic innego, jak dostosować się do poleceń - tłumaczy Edyta Chudoba, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych i Mundurowych w Chełmie. - Jeśli egzamin maturalny odbędzie się w czerwcu, nie widzę problemu. Technicznie jesteśmy w stanie to zorganizować. Dobrym pomysłem jest, że o dacie egzaminu maturzyści zostaną poinformowani z trzytygodniowym wyprzedzeniem, wiem, że na pewno młodzież wykorzysta ten czas na ostatnie powtórki.

W ZSEiM na maturę czeka ok. 200 uczniów. Jak przekonuje dyrektor Chudoba, młodzi wykazują się ogromną odpowiedzialnością i intensywnie pracują, nadrabiają zaległości oraz czytają lektury, które wcześniej sobie odpuścili.

- Oczywiście zobaczymy, jak sprawy się potoczą. Świadectwa pewnie dostaną skanowane, ale obiecałam już im, że kiedy wreszcie to wszystko się skończy, zrobię im zakończenie roku z prawdziwego zdarzenia - mówi dyrektor Chudoba.

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 Ewa Jakubowicz-Machajska uważa, że niewskazanie terminu egzaminu ósmoklasisty jest wręcz okrutne w stosunku do dzieciaków.

- Na szczęście nie odbędzie się w kwietniu. To plus. Jednak to czekanie w niewiedzy jest straszne. Chyba nikt z dorosłych nie chciałby przeżywać takiego stresu - mówi dyrektorka SP nr 5. Rozumiem, że decyzja o terminie egzaminu musi zapaść w połowie maja. Ciekawa jestem, kto będzie w stanie w tym czasie stwierdzić, jaki termin będzie bezpieczny.

Co z zakończeniem roku szkolnego? Czy odbędzie się ono w planowanym wcześniej terminie? Minister edukacji poinformował, że "na razie nie ma powodów do przyśpieszenia zakończenia roku szkolnego". Jednocześnie stwierdził, że ministerstwo będzie rekomendowało dyrektorom szkół wystawianie świadectw elektronicznie.

- Rozważamy także zmianę w harmonogramie rekrutacji do szkół średnich i wyższych. Jeśli egzaminy odbędą się w drugiej połowie czerwca, to będą to niewielkie przesunięcia. Mamy różne scenariusze. Jesteśmy na to gotowi - zapewnił minister Piontkowski.

W aktualnym wydaniu naszego tygodnika znajdziecie sondę na temat zdalnego nauczania


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
KOMENTARZE
Autor komentarza: Prawda w oczy koleTreść komentarza: Czyli dostaną biedni Ukraińcy i Polskie nie Roby..... A co z wycieczkami autokoraowymi w których jadą matki z dziećmi na jeden dzień do Polski z przewodnikiem który pomaga załatwić świadczenia socjalne... I kobiety z dziećmi jadą spowrotem na Ukrainę a po kilku miesiącach wracają po raz kolejny na 1 dzień żeby manna z nieba spadała przez kolejne miesiące......Data dodania komentarza: 04.10.2022, 09:02Źródło komentarza: 500 plus nie dla każdego? Rząd nie wyklucza progów dochodowychAutor komentarza: GohaTreść komentarza: Żydzi nie byli lubiani z powodu lichwy. To wszystko.Data dodania komentarza: 03.10.2022, 16:05Źródło komentarza: Wojsławice. KLĄTWA CZY ŹLI LUDZIE? Mord rytualny, czarna ospa, dziwna zbrodnia...Autor komentarza: ignacTreść komentarza: wszyscy byli trzeżwi -niesamowiteData dodania komentarza: 02.10.2022, 19:22Źródło komentarza: Karambol w Tytusinie. Jedna ranna osoba została w szpitaluAutor komentarza: FANPISTreść komentarza: Super brawo ChKS Arka Chełm ,oby tak do konca sezonu.Data dodania komentarza: 02.10.2022, 18:00Źródło komentarza: Zwycięstwo na początek sezonu. ChKS Arka Chełm pokonała AZS OlsztynAutor komentarza: andyTreść komentarza: chodziłem do "trójki" i tam był przystanek starego typu - może nie był przezroczysty ale spełniał swoją funkcję - można było się schronić przed wiatrem stając za wiatą niekoniecznie wewnątrz a tu? wystarczy sama ławka, bo ten dach to nic nie zasłoniData dodania komentarza: 02.10.2022, 10:50Źródło komentarza: Chełm: Błędy na przystankach wytykali mieszkańcy. Radni pytali też o rozmiary
Reklama
Reklama