Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Czwartek, 11 sierpnia 2022 04:51
Reklama

Rośnie liczna zarażonych koronawirusem

W powiecie chełmskim wciąż przybywa chorych na COVID-19. W szpitalu liczba hospitalizowanych wzrosła już do 27, u 19 z nich potwierdzono zarażenie SARS-CoV-2 (dane z 29 marca). Na szczęście choroba omija personel medyczny. Zdrowi są też ratownicy medyczni, którzy mieli kontakt z księdzem z Białopola.
Rośnie liczna zarażonych koronawirusem

Budynek B szpitala, w którym znajduje się m.in. oddział zakaźny, przeznaczony został na przyjmowanie chorych i osób, u których podejrzewa się zarażenie koronawirusem. Od razu po mieście rozeszła się wieść, że jest już tylu chorych, że aż trzy oddziały są zajęte.

- Rozlokowaliśmy pacjentów na oddziale zakaźnym i dermatologii – mówi Kamila Ćwik, dyrektor SP WSS w Chełmie. – Ci, którzy czekają na wynik, leżą w pojedynczych salach. Wynika to z przestrzegania zasad sanitarnych u pacjentów, którzy przebywają na diagnostyce w kierunku COVID-19 po wcześniejszym kontakcie z osobą chorą, a to wcale nie oznacza, że i oni chorują.

W budynku jest jeszcze oddział terapii uzależnień, gdzie też już trafiają chorzy lub osoby z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Sytuacja jest dynamiczna i zmienna.

Wsparcie rządu i marszałka

Tym, co jeszcze przed paroma dniami spędzało sen z powiek medykom, były ograniczone możliwości w dostępie sprzętu i środków ochrony osobistej, bo ich po prostu brakowało na rynku. Chociaż szpital w Chełmie z uwagi na posiadanie w swoich strukturach oddziału zakaźnego jest w zdecydowanie lepszej sytuacji. Tu zabezpieczanie przychodzi w miarę regularnie. Szpital otrzymał z magazynu rezerw państwowych m.in. maseczki zwykłe i z filtrem, rękawiczki, kombinezony i gogle. Potrzeby są duże i coraz większe jednak staramy się pozyskiwać środki finansowe na zakup oraz sam sprzęt. Dziś te środki muszą być wykorzystywane bardzo racjonalnie, tak żeby ich nie zabrakło.

Placówka ma na wyposażeniu 35 respiratorów. Kolejne już wsparcie idzie od marszałka województwa. W ubiegłym tygodniu sejmik zadecydował o uruchomieniu dodatkowych pieniędzy na marszałkowską służbę zdrowia. To łącznie 57 milionów złotych, które pochodzą z przesunięć Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Aż 49 milionów 400 tysięcy złotych to pieniądze na zakup aparatury dla siedmiu szpitali, którym zarządza województwo, przyznali. Kolejne 7 milionów złotych szpitalom wojewódzkim i dysponentom zespołów ratownictwa medycznego na Lubelszczyźnie przyznali na zakup m.in. środków ochrony osobistej. W tym gronie jest też szpital w Chełmie.

Pomoc płynie z każdej strony

Mieszkańcy miasta spontanicznie organizują się, by pomóc chełmskim medykom. Zbiórkę pieniędzy prowadzi Stowarzyszenie "Przytulisko". – Pieniądze można wpłacać na nasze konto – mówi prezes Marian Lackowski. – Żeby dać przykład, przeznaczyliśmy na ten cel 1000 zł.

Gdy nazbieramy większą kwotę, skontaktujemy się z dyrekcją szpitala i spytamy, jakie mają potrzeby. Numer konta, na który można wpłacać pieniądze, jest na facebookowym profilu stowarzyszenia.

Na portalu zrzutka.pl również zbierane są pieniądze dla chełmskiej służby zdrowia, w tym dla szpitala w Chełmie.

Cały czas trwa akcja "Szyjemy maseczki dla Chełma". Kilka tysięcy zostało przekazanych do szpitala. I jak zapewniają organizatorki, to jeszcze nie koniec.

Liczy się każda pomoc, nie tylko ta materialna. Medykom możemy pomóc również, stosując się do zaleceń służb sanitarnych. Chodzi między innymi o zachowanie higieny i, jeżeli nie musimy, nie wychodźmy z domów. I jeszcze jeden apel: Nie kłam. Szczerość i odpowiedzialność w tym trudnym czasie, pozwolą służbom medycznym bezpiecznie i skutecznie działać.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamareklama Wschodniego Banku Spółdzielczego w Chełmie
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: EWATreść komentarza: Bardzo dziwna sprawa z tym brakiem projektu rewitalizacji...Data dodania komentarza: 10.08.2022, 20:25Źródło komentarza: Chełm. Studnia z pl. Łuczkowskiego rozebrana. Sprawdziliśmy, jak ma wyglądać po remoncie [ZDJĘCIA]Autor komentarza: Mieszkanka AndersaTreść komentarza: Zapraszam na os Zachód na ulicę Andersa,koła w samochodzie można pourywać.Data dodania komentarza: 10.08.2022, 20:06Źródło komentarza: Chełm: Lista pierwszych ulic, które zostaną wyremontowane została opublikowana!Autor komentarza: mikiTreść komentarza: na Kochanowskiego z Włodawskiej ciężko skręcić bez zaliczenia dziury a jest ich tam kilkanaścieData dodania komentarza: 10.08.2022, 19:43Źródło komentarza: Chełm: Lista pierwszych ulic, które zostaną wyremontowane została opublikowana!Autor komentarza: Romek.Treść komentarza: ULICA TADEUSZA REYTANA I MOŚCICKIEGO W CHEŁMIE JEST MOCNO ZNISZCZONA SĄ DZIURY I KOLEINY !Data dodania komentarza: 10.08.2022, 18:57Źródło komentarza: Chełm: Lista pierwszych ulic, które zostaną wyremontowane została opublikowana!Autor komentarza: ehTreść komentarza: A te dzieci na placu budowy też zatrudnione? Widać jak miasto oszczędza... a tak na poważnie, tam były matki i robotnicy, nikt nie zauważył że chłopak wbiegł?Data dodania komentarza: 10.08.2022, 17:21Źródło komentarza: Chełm. Studnia z pl. Łuczkowskiego rozebrana. Sprawdziliśmy, jak ma wyglądać po remoncie [ZDJĘCIA]
Reklama
Reklama