Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Poniedziałek, 4 lipca 2022 05:35
Reklama

Ostatnia szansa dla MPEC

W ostatniej chwili pod obrady rady miasta trafiła uchwała w sprawie wyrażenia zgody na zbycie udziałów Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej i określenie trybu ich sprzedaży. Dokument precyzuje ważne kwestie związane z transakcją, ale i przygotowaniami do niej oraz "poprawia" wcześniej podjętą przez radę uchwałę.
Ostatnia szansa dla MPEC

- Podjęliśmy współpracę z kancelarią prawną i przygotowujemy się do tego, aby ta procedura sprzedaży wkrótce ruszyła. W trakcie przeglądania dokumentów przez prawników okazało się, że są kwestie, które musimy poprawić - argumentował nowy projekt uchwały Artur Jędruszczuk, prezes MPEC.

Sytuacja miejskiej spółki ciepłowniczej do najłatwiejszych nie należy, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest sprzedaż udziałów. Pomysł pojawił się przed rokiem i nadal jest rozpatrywany. Dzięki uchwale podjętej przez radę w ubiegły piątek, procedury wyłonienia kupca spółki będą bardziej przejrzyste i konkurencyjne, a wprowadzone zapisy wzmocnią ochronę interesów miasta. Jest to już drugi dokument w tej samej sprawie, tym razem  przygotowany w oparciu o silne wsparcie kancelarii prawnej. Od września 2019, kiedy podejmowana była pierwsza uchwała, zmieniły się realia w spółce. Chodzi m.in. o pozyskaną dotację.

Uchwalona procedura wprowadza m.in. obowiązek ogłoszenia zaproszenia do złożenia ofert na stronach Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta Chełm i spółki MPEC.

- Rozwiązanie to powinno zwiększyć szansę na pozyskanie większej liczby ofert. We wcześniejszej uchwale zapis dotyczył tylko wysyłania przez zespół negocjacyjny ofert, bez ich upublicznienia, co znacznie ograniczało możliwości dotarcia do potencjalnych zainteresowanych - wyjaśnia prezes spółki Artur Jędruszczuk. - Dzięki tej zmianie oferta może zainteresować także przedsiębiorstwa energetyczne.

Kolejna zmiana dotyczy kwoty wadium. Została ona ustalona na milion złotych. Jak twierdzą urzędnicy, wyższa kwota oczekiwanego wadium w większym stopniu zabezpieczy interes miasta w skutecznym zawarciu umowy ze zwycięskim oferentem. Skrócono też maksymalny czas negocjacji z 45 dni do 30.

Ponadto w przygotowywanej dokumentacji spółka będzie mogła teraz uwzględnić dofinansowanie na budowę nowego układu wysokosprawnej kogeneracji, co będzie miało istotne znaczenie dla wyceny MPEC.

- Oznacza to, że wskazana obecnie wycena spółki zostanie zaktualizowana po przedstawieniu ofert wstępnych. Chodzi o to, aby zespół negocjacyjny, który będzie pracował nad tymi ofertami, miał już wycenę uwzględniającą dotacje - tłumaczy Jędruszczuk. Ostatnia istotna zmiana zapisana w uchwale mówi o doprecyzowaniu, które nieruchomości należące do spółki, a niesłużące prowadzeniu przez nią podstawowej działalności, wyłączone zostaną z transakcji i przekazane na rzecz miasta.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"Autor komentarza: AniaTreść komentarza: Wielkie brawa dla wszystkich jesteście wspaniałe. Zuzia jesteś wielka i oczywiście Iza duma naszego małego miasteczka 👏👏👏👏👏👏👏👏Data dodania komentarza: 02.07.2022, 17:24Źródło komentarza: Sukces w Czechach. Tancerki Freak Dance podbijają Europę!Autor komentarza: andyTreść komentarza: a peowcy zawsze przeciw - "ch z tą Polską wschodnią" nadal aktualneData dodania komentarza: 02.07.2022, 16:03Źródło komentarza: Będzie blokada DK 17. Kolejna odsłona protestu przeciw szybkiej kolei [ZDJĘCIA]Autor komentarza: AdamTreść komentarza: A ja chcę mieć możliwość szybkiego, bezpośredniego transportu od nas ze wschodu do największego lotniska w kraju. A nie jechać busem potem pociągiem następnie autobusem a potem jeszcze czekać 4 godziny na lotnisku.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 11:44Źródło komentarza: Będzie blokada DK 17. Kolejna odsłona protestu przeciw szybkiej kolei [ZDJĘCIA]
Reklama
Reklama