Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Miliony dla MPEC

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ma przekazać 304 miliony złotych w formie dotacji na 41 projektów z całej Polski. Jednym z nich jest ten złożony przez Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Chełmie.

Projekt MPEC w Chełmie został sklasyfikowany na piątej pozycji. Dotacja to ponad 13 milionów złotych. Ma być przeznaczona na budowę nowego układu wysokosprawnej kogeneracji na potrzeby miejskiej sieci ciepłowniczej w Chełmie w postaci dwóch modułów kogeneracyjnych o łącznej mocy elektrycznej ok. 8,8 MWe i ok. 8,2 MW ciepła. Całkowity koszt inwestycji to 32 miliony złotych. Umowa została podpisana 20 grudnia 2019 roku

- Wysokosprawna kogeneracja to wytwarzanie równocześnie energii elektrycznej oraz cieplnej przy użyciu jednego paliwa - czytamy w informacji podanej przez urząd miasta. - Głównym założeniem jest zatem uzyskanie oszczędności przy wytwarzaniu jednocześnie obu rodzajów energii. Jest to możliwe, gdyż przy pojedynczych procesach wytwarzania tych energii drugi typ jest skutkiem ubocznym,  niewykorzystywanym, a w przypadku kogeneracji każdy rodzaj energii jest użytkowany.

Według szacunków, po zrealizowaniu inwestycji, przedsiębiorstwo zanotuje znaczny roczny spadek emisji gazów cieplarnianych, zmniejszy także zużycie energii pierwotnej.

- Otrzymana dotacja na budowę wysokosprawnej kogeneracji jest jednym z elementów kilkuletniego planu inwestycyjnego, jaki musi zostać przeprowadzony w spółce - tłumaczy prezes Artur Jędruszczuk. - Głównym założeniem kogeneracji wysokosprawnej jest uzyskanie oszczędności przy wytwarzaniu jednocześnie obu rodzajów energii, tj. energii cieplnej i elektrycznej.

Zakwalifikowanie się spółki do dofinansowania znacznie podnosi jej wartość. Zarząd liczy na to, że dzięki temu uda się pozyskać dobrego inwestora, który wyłoży też środki na wkład własny.

- Wyzwaniem dla spółki podobnie jak innych podmiotów energetycznych, w tym ciepłowniczych, będzie znalezienie takiego rozwiązania, które sprosta wymaganiom środowiskowym, nie będzie powodowało zmniejszenia ilości klientów i oczywiście zachowa perspektywy dalszego rozwoju systemu ciepłowniczego. Jedno jest pewne, że ani spółki ani miasta Chełm nie stać na te inwestycje i dlatego należy szukać odważnych rozwiązań - dodaje Jędruszczuk.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama baner reklamowy
Reklama
ReklamaKolejowy Serwis Mobilny
Reklama baner reklamowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama