Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Czwartek, 11 sierpnia 2022 05:01
Reklama

Te szkoły mają perspektywy. Sukces Czarnieczyków i Ekonomów

I LO w Chełmie jest niekwestionowanym liderem w naszym mieście. Szkoła uplasowała się na 341. miejscu w rankingu Perspektyw, który obejmuje licea z całej Polski. Tytułu lidera w naszym mieście w swojej kategorii nie oddało też Technikum Ekonomiczne.
Te szkoły mają perspektywy. Sukces Czarnieczyków i Ekonomów

W ubiegłym roku I LO zajmowało w rankingu 529. miejsce. W tym roku wskoczyło zdecydowanie wyżej - na 341 miejsce. W rankingu wojewódzkim Czarniecczycy są na 18. pozycji. Szkoła otrzymała wyróżnienie w postaci srebrnej tarczy. Dyrektor Teresa Mościcka nie kryje zadowolenia.

- Spodziewaliśmy się, że wynik będzie lepszy niż w ubiegłym roku, ale nie, że aż tak dobry - mówi. - Możemy pochwalić się 100-procentową zdawalnością matury, co znacznie podwyższyło punktację. Cieszymy się z lokaty, ale nie osiadamy na laurach, walczymy o jeszcze lepszą pozycję i zachęcamy inne szkoły do rywalizacji.

Na sukces szkoły, jak podkreśla dyrektorka, złożyło się wiele czynników.

- Przede wszystkim mamy dobrą młodzież, ale i też znakomitych nauczycieli, bo tą młodzieżą trzeba umieć pokierować. Większość z nich jest egzaminatorami OKE. Bardzo cenimy sobie też współpracę z rodzicami, na których możemy liczyć w każdej sytuacji - tłumaczy Teresa Mościcka. - Dużą wagę przywiązujemy w naszej szkole do frekwencji. To może mniej podoba się uczniom, ale także przynosi efekty. Organizujemy dużo próbnych matur, wystawiamy sporo ocen cząstkowych, a przy okazji w szkole panuje miła atmosfera, więc uczniowie czują się u nas dobrze.

Ubiegłoroczny lider - II LO w Chełmie w tym roku wypadł słabo. W rankingu ogólnopolskim szkoła uplasowała się na 714. miejscu. W 2019 roku liceum z ul. Szpitalnej zajmowało 414 pozycję i miało srebrną tarczę. W tym roku ma brązową. Jeśli chodzi o ranking wojewódzki, to ogólniak sklasyfikowany został na 40. miejscu na 66 szkół.

Do rankingu techników również załapały się dwie chełmskie szkoły. Najwyższą pozycją może się pochwalić Technikum Ekonomiczne. Szkoła ma w tym roku srebrną tarczę i 197. miejsce wśród placówek tego typu w całym kraju. Jest nieźle, choć przed rokiem Ekonomy miały jeszcze lepszą pozycję - 169 lokatę. W rankingu wojewódzkim technikum zajmuje wysokie, 15. miejsce.

- Na pewno jest to wspólny sukces i ciężka praca uczniów i nauczycieli. Cieszymy się, że utrzymaliśmy srebrną tarczę - mówi dyrektor Edyta Chudoba. - To efekt pracy nauczycieli, nie tylko przedmiotów ekonomicznych, bowiem nie tylko wyniki egzaminów zawodowych brane są przecież pod uwagę. Warto podkreślić jednak, że nasza młodzież ma nie tylko maturę, ale też egzamin zawodowy, dwa razy więcej przedmiotów niż w liceum. Dodatkowo większość klas techniku to klasy mundurowe, które również mają zajęcia w placówkach takich jak straż pożarna, straż graniczna czy wojsko. To kolejne obowiązki, jakie mają nasi uczniowie.

380. miejsce z kolei zajmuje Technikum nr 2, wchodzące w skład Zespołu Szkół Technicznych. Szkoła odnotowała spadek w porównaniu do roku ubiegłego, kiedy to zajmowała 273 miejsce. Tegoroczny wynik ZST premiowany jest tzw. brązową tarczą.

Zgodnie z postanowieniem kapituły, podczas oceniania liceów ogólnokształcących brano pod uwagę trzy kryteria: sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych oraz dodatkowych. Warto dodać, że w zestawieniach zostały zaprezentowane jedynie szkoły, które uzyskały najlepszą pozycję rankingową. Sukcesy w olimpiadach to 25 proc., matura z przedmiotów obowiązkowych - 30 proc. Kryterium to uwzględnia wyniki egzaminów pisemnych ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych. Na potrzeby tego kryterium została wyliczona wartość średnia ogólnopolska z poszczególnych przedmiotów dla liceów ogólnokształcących. Matura z przedmiotów dodatkowych to 45 proc.

Główne wskaźniki rankingowe zostały unormowane do 100, gdzie 100 otrzymała szkoła najlepsza w danym kryterium. Wyniki kolejnych szkół są odniesieniem ich wartości do wyniku najlepszej szkoły w tym kryterium.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamareklama Wschodniego Banku Spółdzielczego w Chełmie
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: EWATreść komentarza: Bardzo dziwna sprawa z tym brakiem projektu rewitalizacji...Data dodania komentarza: 10.08.2022, 20:25Źródło komentarza: Chełm. Studnia z pl. Łuczkowskiego rozebrana. Sprawdziliśmy, jak ma wyglądać po remoncie [ZDJĘCIA]Autor komentarza: Mieszkanka AndersaTreść komentarza: Zapraszam na os Zachód na ulicę Andersa,koła w samochodzie można pourywać.Data dodania komentarza: 10.08.2022, 20:06Źródło komentarza: Chełm: Lista pierwszych ulic, które zostaną wyremontowane została opublikowana!Autor komentarza: mikiTreść komentarza: na Kochanowskiego z Włodawskiej ciężko skręcić bez zaliczenia dziury a jest ich tam kilkanaścieData dodania komentarza: 10.08.2022, 19:43Źródło komentarza: Chełm: Lista pierwszych ulic, które zostaną wyremontowane została opublikowana!Autor komentarza: Romek.Treść komentarza: ULICA TADEUSZA REYTANA I MOŚCICKIEGO W CHEŁMIE JEST MOCNO ZNISZCZONA SĄ DZIURY I KOLEINY !Data dodania komentarza: 10.08.2022, 18:57Źródło komentarza: Chełm: Lista pierwszych ulic, które zostaną wyremontowane została opublikowana!Autor komentarza: ehTreść komentarza: A te dzieci na placu budowy też zatrudnione? Widać jak miasto oszczędza... a tak na poważnie, tam były matki i robotnicy, nikt nie zauważył że chłopak wbiegł?Data dodania komentarza: 10.08.2022, 17:21Źródło komentarza: Chełm. Studnia z pl. Łuczkowskiego rozebrana. Sprawdziliśmy, jak ma wyglądać po remoncie [ZDJĘCIA]
Reklama
Reklama